- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Instytucje
Narodowe Siły Rezerwowe
Rozmowa z Wojskowym Komendantem Uzupełnień w Będzinie ppłk Mirosławem Jodko na temat ochotniczych form służby wojskowej, a w szczególności Narodowych Sił Rezerwowych.
Panie pułkowniku - Co to są właściwie Narodowe Siły Rezerwowe?
Narodowe Siły Rezerwowe (NSR) tworzą żołnierze rezerwy, którym po podpisaniu dobrowolnych, ochotniczych kontraktów z dowódcą JW Wojskowy Komendant Uzupełnień nadał przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych. NSR pozostają w dyspozycji do wykorzystania w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych (klęsk żywiołowych), zarówno w kraju, jak i poza granicami państwa.
Kto stanowi zasoby osobowe na potrzeby NSR?
Zasoby osobowe na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych to zaplecze rezerwowe Sił Zbrojnych RP. Tworzą je osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej będące wyszkolonymi żołnierzami rezerwy tzn. takimi którzy odbyli jakąkolwiek formę służby wojskowej czy też przeszkolenia wojskowego i zdolne do czynnej służby wojskowej, w tym do zawodowej służby wojskowej, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt lat życia, a posiadające stopień podoficerski lub oficerski sześćdziesiąt lat życia.
Jakie warunki powinien spełniać kandydat do NSR?
Kandydat do przyjęcia obowiązków w ramach NSR powinien spełniać ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej: polskie obywatelstwo, odpowiedni wiek życia oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Do nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy konieczne jest uprzednie zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Kontrakt może być zawarty wyłącznie z żołnierzem rezerwy, który ochotniczo zgłosił się do jego zawarcia.
Jaka jest rola dowódcy jednostki wojskowej w procesie przyjęcia żołnierza rezerwy do NSR?
Dowódca jednostki wojskowej jest jedynym właściwym organem do zawarcia kontraktu z żołnierzem rezerwy na wykonywanie obowiązków w ramach NSR. Do niego należy decyzja o przyjęciu żołnierza rezerwy na stanowisko służbowe w ramach NSR w dowodzonej przez niego jednostce wojskowej. W tym celu prowadzi z nim rozmowę kwalifikacyjną, przeprowadza egzamin z wychowania fizycznego, sprawdza jego przydatność i kwalifikacje.
Jaka jest rola wojskowego komendanta uzupełnień w procesie przyjęcia żołnierza rezerwy do NSR?
Wojskowy komendant uzupełnień jest właściwy do przyjęcia wniosku żołnierza rezerwy o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR i skierowania go do dowódcy jednostki wojskowej, w której ma być nadany przydział kryzysowy. Wojskowy komendant uzupełnień nadaje przydział kryzysowy żołnierzowi rezerwy, który podpisał z dowódcą jednostki wojskowej kontrakt, a także unieważnia go w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej.
Jakie są rodzaje ćwiczeń żołnierzy narodowych sił rezerwowych?
Żołnierze posiadający nadane przydziały kryzysowe, tj. NSR biorą udział w ćwiczeniach rotacyjnych, trwających łącznie do trzydziestu dni i odbywanych z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.
Jaki jest czas przebywania na przydziale kryzysowym i jakie przesłanki skutkują jego unieważnieniem?
Przydział kryzysowy można nadać na okres od 2 do 6 lat, z możliwością jego ponownego nadania, jednak na łączny okres nie dłuższy, niż 15 lat.
Jakie świadczenia otrzymywał będzie pracodawca z tytułu wykonywania obowiązków w ramach NSR przez jego pracownika?
Pracodawcy będzie przysługiwało świadczenie pieniężne, za okres odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej przez takiego żołnierza rezerwy.
Do kogo adresowana jest służba przygotowawcza? Jaki jest czas trwania służby przygotowawczej?
Służba przygotowawcza adresowana jest do osób przeniesionych do rezerwy, w tym żołnierzy rezerwy, którzy dotychczas nie odbywali czynnej służby wojskowej oraz ochotników, którzy zgłoszą się do jej odbycia i nie podlegają obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek osiemnastu lat i wykształcenie:
1) wyższe, w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu oficerów;
2) co najmniej średnie, w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu podoficerów;
3) co najmniej gimnazjalne, w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych.
Czas trwania służby przygotowawczej wynosi:
1) dla żołnierza kształcącego się na oficera – do sześciu miesięcy;
2) dla żołnierza kształcącego się na podoficera – do pięciu miesięcy;
3) dla żołnierza kształcącego się na szeregowego – do czterech miesięcy.
Zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia strony internetowej WKU w Będzinie lub o kontakt osobisty.
więcej informacji... (kliknij)
powrót- 5
- lutego 2025Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|