Zasłużeni dla Miasta Sosnowca

Poleć znajomym
 

Zasłużeni dla Miasta Sosnowca

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej uhonorowano osoby, którym przyznano tytuł „Zasłużony dla Miasta Sosnowca” oraz nagrodzono laureatów Plebiscytu na Sportowca, Trenera oraz Sportową Nadzieję 20015 roku.

Odznakę „Zasłużony dla Miasta Sosnowca” przyznano Danielowi Miklasińskiemu, Grzegorzowi Dziurowiczowi, Leszkowi Baczyńskiemu oraz pośmiertnie Michałowi Walińskiemu. W przypadku Michała Walińskiego odznaka zostanie wręczona jego małżonce na gali finałowej Turnieju Jednego Wiersza. Poniżej prezentujemy sylwetki nagrodzonych.

Laureatami Plebiscytu na Sportowca, Trenera oraz Sportową Nadzieję 20015 roku zostali Sebastian Dudek (piłkarz Zagłębia Sosnowiec), Tomasz Dominik (trener szablistów w Zagłębiowskim Klubie Szermierczym) oraz Vanessa Goj (reprezentantka Sosnowieckiego Klubu Karate).

 

Daniel Miklasiński

Daniel Miklasiński jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Następnie ukończył studia na wydziale lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Swoją pracę zawodową rozpoczął w Szpitalu nr 1 w Sosnowcu na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, przechodząc wszystkie szczeble kariery zaczynając od młodszego asystenta aż do stanowiska Ordynatora Oddziału, którym pozostawał przez 20 lat. W tym czasie doprowadził do wybudowania nowego Oddziału Chirurgii Dziecięcej z blokiem operacyjnym w Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Był współinicjatorem budowy Centrum Pediatrii oraz zmian organizacyjnych w ochronie zdrowia w Sosnowcu. Będąc członkiem władz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Dziecięcej współorganizował zjazdy, sympozja i konferencje. Pan Daniel Miklasiński pełnił też obowiązki radnego Rady Miejskiej od 1990 r. przez 4 kadencje, w latach 2006-2010 przewodził Radzie Miejskiej. Był przewodniczącym Komisji Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej Rady Miejskiej. Był członkiem i założycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Sosnowcu, członkiem Rady Regionalnej Śląskiej Izby Lekarskiej przez 2 kadencje, a obecnie jest sędzią sądu lekarskiego Śląskiej Izby Lekarskiej. Przez wiele lat organizował bale charytatywne na rzecz Centrum Pediatrii. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Ministra Zdrowia za wzorową pracę w służbie zdrowia. Wnioskodawcą przyznania Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca są : prof. Janusz Bohosiewicz – Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej oraz dr Grzegorz Kudela – Przewodniczący Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.

Grzegorz Dziurowicz

Grzegorz Dziurowicz jest inżynierem automatykiem, adiunktem naukowo - badawczym. Sosnowiczaninem od pokoleń. W latach 70. i 80. działał w opozycji, był działaczem duszpasterstwa ludzi pracy, organizując pomoc dla ludzi internowanych i ich rodzin gdzie w ramach Komitetu Pomocy Internowanym niósł pomoc materialną i uczestniczył w rozprawach sądowych, organizował spotkania, koncerty itp. W latach 80. wstąpił do Solidarności. Był internowany w stanie wojennym. Na przełomie 1988/89 r. należał do Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Sosnowcu. Został pierwszym Przewodniczącym Rady Miejskiej w kadencji 1990-1994. Była to pierwsza, trudna kadencja stwarzająca podwaliny pod prace samorządu w kolejnych kadencjach. W latach 1994-1998 jako radny niezależny został wybrany do Rady Miejskiej w Sosnowcu. Zasiadał w zarządzie Związku Miast Polskich. Zwolennik stosowania osiągnięć nauki w rozwoju dzielnicy i miasta. Swoje zawodowe życie związał z opracowywaniem i doskonaleniem technologii górniczej. W ramach pracy zawodowej opracował 35 patentów z zakresu elektroniki. Posiada liczne Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wnioskodawcą przyznania mu Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca jest Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Leszek Baczyński

Leszek Baczyński jest znany w Sosnowcu jako piłkarz, trener i niezwykle ambitny działacz sportowy. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Był piłkarzem GKS „Zagłębie”. Kiedy zakończył czynne uprawianie sportu, zajął się szkoleniem młodzieży a następnie asystenta trenera. W 1990 r. objął pierwszą drużynę. W latach 1995-2001, 2007-2008 i 2011-2013 pełnił funkcję prezesa Zagłębia. Dał się poznać kibicom i mieszkańcom miasta w roli „ratownika”. To dzięki jego staraniom i przy wsparciu władz miejskich powstało Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe „Zagłębie”. Postawiono w nim na szkolenie młodzieży, na wychowanków klubu. Rozpoczął tym samym pracę od podstaw: walkę o byt i odbudowę klubu po upadku w połowie lat 90. W sezonie 95/96 zespół awansował z V ligi do IV ligi. Rok 1998 przyniósł awans do III ligi, a sezon 1999-2000 zakończył się awansem do II ligi. Podczas długoletniej pracy - jako piłkarz, trener, a następnie prezes – dał się poznać jako ambitny i oddany Zagłębiu działacz. Obecnie pełni funkcję prezesa honorowego klubu. Posiada brązową odznakę – za zasługi dla sportu – nadaną przez Ministra Sportu i Turystyki, liczne odznaki od PZPN i ŚZPN. Wnioskodawcą przyznania mu Odznaki Zasłużony dla Miasta Sosnowca jest Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Michał Waliński (pośmiertnie)

Na prośbę organizatorów „Lauru Plateranki” odznaka pośmiertna dla Pana Michała Walińskiego zostanie wręczona jego małżonce na gali finałowej Turnieju Jednego Wiersza. Michał Waliński od 1983 r. aż do emerytury był nauczycielem języka polskiego, filozofii, etyki i wiedzy o kulturze w II Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi, Nagrody Ministra Edukacji Narodowej I i II stopnia, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca. Wnioskodawcą przyznania Panu Michałowi Walińskiemu odznaki pośmiertnej Zasłużony dla Miasta Sosnowca jest Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

 

powrót
  • 24
  • kwietnia 2025Czwartek
Imieniny: Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz
Waluty:
Giełda: