"GRUNT NA MEDAL" w Sosnowcu!

Poleć znajomym
 

Zakończyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu „GRUNT NA MEDAL" 2010 przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Marszałkami Województw.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został SOSNOWIEC. 25 października w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Z rąk Rafała Baniaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki, odebrał ją Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

 

 

O tytuł „Gruntu na medal" ubiegało się 242 lokalizacji z 158 gmin całej Polski w tym 30 terenów z województwa śląskiego. Komisje konkursowe przeprowadziły wizytację działek i wyłoniły spośród nich 16 zwycięzców, po jednym z każdego województwa. Nagrodzone tereny będą promowane w kraju i za granicą oraz rekomendowane potencjalnym inwestorom.


Audyt terenów, dokonany przez komisję złożoną z przedstawicieli PAIiIZ, Urzędu Marszałkowskiego oraz Śląskiego Centrum Obsługi Inwestora, wskazał na teren położony w Sosnowcu u zbiegu ulic Kombajnistów i Gabriela Narutowicza, o powierzchni 2,5 ha.


W latach poprzednich wyróżnienie „Grunt na medal" otrzymały m.in. tereny w gminie Ciasna, w Rudzie Śląskiej w pobliżu autostrady A4 oraz Gminna Strefa Aktywności - „Węzeł Jeleński" w Jaworznie.
 

Tak wyglądał teren po KWK "Sosnowiec" przed rewitalizacją.

 

Tak się prezentuje po rewitalizacji...

 

Obecnie na terenie po KWK "Sosnowiec" funkcjonują trzy zakłady pracy: Heraus Electro-Nite, Ferroli oraz Segu. Trwa także budowa osiedla "Wrzosowe Ogrody"

Garść informacji o terenie

W 2000 r. podjęto decyzję o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru byłej KWK „Sosnowiec”. Teren został zakupiony 2004 r. Głównym celem projektu było przekształcenie poprzemysłowych obszarów na atrakcyjne tereny inwestycyjne, poprzez przygotowanie techniczne, budowę dróg i poprawa estetyki okolicy.

 

Na terenach byłej KWK „Sosnowiec” zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

• rekultywacja centralnej części terenu (mechaniczne karczowanie; rozbiórka elementów żelbetowych; roboty ziemne; przygotowanie podłoża pod kanały i obiekty; plantowanie gruntu)

• budowa dróg wewnętrznych (dróg lokalnych – ok. 550 m, chodników i ścieżek rowerowych ok. 600 m)

• budowa infrastruktury technicznej sieci wodnokanalizacyjnej ( sanitarnej, wodociągowej, deszczowej i podłączenie do sieci ogólnospławnej; zamulenie pokopalnianej kanalizacji)

 

W pobliżu gmina zrealizowała przebudowę z udziałem środków unijnych ul. Kombajnistów oraz ul. Nowoklimontowską.

 

Zrealizowane inwestycje stworzyły warunki do powstawania firm innowacyjnych. Aktualnie prowadzą tu działalność: Hareaus Electro-Nite (przyrządy i systemy pomiarowe), Ferroli (urządzenia grzewcze – kolektory słoneczne, grzejniki, kotły, oleje) oraz Segu (elektronika i elektrotechnika samochodowa). Wszystkie firmy mają w planach dalszą rozbudowę.

 

Tak przygotowany dał możliwości kolejnym inwestorom:
- zaadaptowanie konstrukcji szybu „Anna” na ściankę wspinaczkową;
- budowa osiedla mieszkaniowego „Wrzosowe ogrody”.
- zaadaptowanie budynków pokopalnianych pozostających w dobrym stanie na lokal gastronomiczny oraz dom weselny;
- przekształcenie budynku pierwszej sosnowieckiej elektrowni „Renarda” na hotel „Zornica”;
 

powrót
  • 5
  • lutego 2025Środa
Imieniny: Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita
Waluty:
Giełda: