O Bezpieczeństwie państwa na Humanitasie

Poleć znajomym
 


Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, zaprasza na konferencję naukową pn. „Bezpieczeństwo państwa a prawa i wolności jednostek”, która w piątek 28 listopada odbędzie się w auli uczelni.

Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli środowisk naukowych, instytucji państwowych, samorządowych, administracji, nauczycieli wszystkich szczebli kształcenia oraz firm, które są zainteresowane problematyką bezpieczeństwa w każdym jego aspekcie. Początek konferencji o godz. 9:00.

Problematyka wolności i praw jednostki należy do najżywiej dyskutowanych problemów we współczesnych naukach prawnych i o bezpieczeństwie narodowym. Niewątpliwie ochrona bezpieczeństwa państwa jest ważnym celem społecznym, jednocześnie jednak dla zapewnienia tego celu może być niezbędne ograniczenie praw i wolności jednostki. Co zrobić, by te ograniczenia nie były nadmierne, a proporcjonalne do skali występujących zagrożeń? Na to i inne pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji.

– Chcielibyśmy, aby nasza konferencja była okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauką a praktyką. Dlatego do dyskusji zaprosiliśmy nie tylko podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa państwa, ale także takie, które kształtują świadomość człowieka w zakresie bezpieczeństwa indywidualnego i zbiorowego wyjaśnia mgr Wacław Kubies, z-ca dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego WSH.

 

Konferencja odbywa się pod patronatem: Komendanta Głównego Policji, Rzecznika Praw Obywatelskich, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach i  Prezydenta Miasta Sosnowca.



Ramowy program konferencji:

8.00 - Rejestracja uczestników konferencji
9.00 - Rozpoczęcie konferencji
9.30 - 11.00 - Referat wprowadzający
10.30 -11.00 - Przerwa kawowa
11.00 - 13.30 - Panele I i II część pierwsza
13.30 - 14.30 - Przerwa obiadowa
14.30 - 16.30 - Panele I i II część druga
16.30 - Podsumowanie konferencji
Po zakończeniu konferencji poczęstunek dla uczestników.

 

PANEL I: Obszary koegzystencji.
Ta cześć konferencji poświęcona będzie przedstawieniu referatów dotyczących działań służb bezpieczeństwa państwa na rzecz ochrony praw i wolności jednostek.

PANEL II: Obszary konfliktu.
W tej części konferencji będą przedstawione referaty dotyczące działań służb bezpieczeństwa państwa w zakresie ograniczenia praw i wolności jednostek: użycie środków przymusu bezpośredniego, użycie pododdziałów policji, straży granicznej, wojska itp.

 

Po konferencji wydana zostanie recenzowana monografia pokonferencyjna, w której przedstawione zostanie wielodyscyplinarne ujęcie tematyki konferencji. Monografia stanowić będzie zarazem podsumowanie prac badawczych prowadzonych w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego WSH.

powrót
  • 26
  • kwietnia 2025Sobota
Imieniny: Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena
Waluty:
Giełda: