- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Edukacja
Mistrz głośnego Czytania z "10"
28 października 2014r. już po raz szósty w Szkole Podstawowej nr 10 w Sosnowcu odbywa się Impreza Finałowa pt. „Mistrz Głośnego Czytania”. W tym roku przebiega pod hasłem „NARODOWEGO CZYTANIA HENRYKA SIENKIEWICZA”.
Szkolny konkurs dla wszystkich uczniów „Mistrz głośnego czytania” przeprowadzony został w dniach 20, 22 i 27 października br. Laureatami zmagań, a tym samym Mistrzami Głośnego Czytania zostali:
- Zuzanna Mach kl. I w kategorii klas I
- Kinga Klehr kl. II w kategorii klas II-III
- Joanna Gawlik kl.VI w kategorii klas IV-VI
Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się podczas uroczystego Finału.
Celem akcji jest propagowanie głośnego czytania przez nas wszystkich. Czytać powinni dorośli dzieciom, dzieci dorosłym, dzieci dzieciom… Jednak to od nas dorosłych wszystko się zaczyna!
W ubiegłych latach czytano już dzieła Aleksandra Fredry czy Adama Mickiewicza. W tym roku zaproszeni Goście odczytali fragmenty Trylogii, czyli Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski.
Jak co roku w tę szczytną akcję włączają się przedstawiciele wielu środowisk, w tym ludzie nauki, sztuki, mediów, władz wojewódzkich, samorządowych i mundurowych. Dzięki tak dużej aktywności ważnych społecznych ośrodków wpływu, zasięg oddziaływania wychowawczego jest szeroki. Działania szkoły podejmowane są także we współpracy z Fundacją „Cała Polska czyta Dzieciom”.
Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością, która zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach.
Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.
Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość.
Brak więzi z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy, zdobytych dzięki czytaniu.
Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą.
Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. Tak piękne słowa możemy przeczytać na stronie Fundacji „Cała polska czyta dzieciom”. Najważniejsze jednak, aby stały się one drogowskazem dla dorosłych!
powrót
- 26
- kwietnia 2025Sobota
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|