Debata o zapobieganiu przemocy w szkołach

Poleć znajomym
 

Debata o zapobieganiu przemocy w szkołach

W Urzędzie Miejskim w Sosnowcu odbyła się debata w zakresie zapobiegania przemocy w szkole oraz porzucania nauki. Dyskusja w ramach Roku Obywatelstwa Europejskiego miała miejsce 14 listopada. Tego też dnia z inicjatywy Europejskiego Forum na rzecz Bezpieczeństwa Miejskiego w miastach Unii Europejskiej odbywały się debaty lokalne pod hasłem DZIEŃ MANIFESTU.

 

Debatę otworzył w krótkim wystąpieniu Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski. Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca Agnieszka Czechowska-Kopeć dokonała prezentacji aktywności Sosnowca w Europejskim Forum na rzecz Bezpieczeństwa Miejskiego (FESU), a samą działalność Europejskiego Forum na rzecz Bezpieczeństwa Miejskiego i jego Manifestu z Aubervilliers i Saint-Denis przybliżył przedstawiciel FESU Sebastian Sperber.
Podczas dyskusji, której moderatorem był Tomasz Niedziela, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sosnowcu uczestnicy poznali zalecenia Manifestu w zakresie zapobiegania przemocy w szkole oraz porzucania nauki w świetle doświadczeń sosnowieckich. Głos zabrali między innymi: dr Aleksander Mańka - dyrektor Instytutu Pedagogiki Wyższej Szkoły Humanitas, przedstawiciel stowarzyszenia Auxilium, podins. Dariusz Panas – przedstawiciel Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu, ekspert w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Bożena Grociak - przedstawiciel Wydziału Edukacji UM Sosnowiec , Bożena Kowalska – kurator specjalista w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu, Joanna Stychno - dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej Nr 2 w Sosnowcu, Mateusz Siedlecki - Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, Anne Girond – Przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży, Prewencji i Bezpieczeństwa Rady Departamentu Val d’Oise (Francja), członek Komitetu Wykonawczego Francuskiego Forum na rzecz Bezpieczeństwa Miejskiego, dr Małgorzata Michel - adiunkt w Zakładzie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adrian Drdzeń - przedstawiciel Wydziału Polityki Społecznej.

 


 

Europejskie Forum na rzecz Bezpieczeństwa Miejskiego (European Forum for Urban Security – EFUS) jest autorem Manifestu pod nazwą „Bezpieczeństwo, Demokracja i Miasta: Manifest z Aubervilliers i Saint Denis”. (Security, Democracy and Cities: The Manifesto of Aubervilliers and Saint-Denis). Sosnowiec od 2004 roku jest jego aktywnym członkiem.

 

DZIEŃ MANIFESTU (Manifesto Debate Days) to cykl debat poruszających się wokół zagadnień przedstawionych w wyżej wymienionym Manifeście.
Inicjatywa jest kontynuacją osiągnięć międzynarodowej konferencji z grudnia 2012 ”Przyszłość prewencji” zorganizowanej przez Forum i służyć ma ich rozpowszechnieniu na poziomie lokalnym w wielu europejskich miastach. Ma to być trwające około pół dnia wydarzenie poświęcone propagowaniu zasad, w obronie których występuje Manifest i które Forum pragnie wdrażać poprzez dialog obywatelski oraz zachęcanie mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu warunków bezpieczeństwa w mieście.

 

 


Debatę otworzył Prezydent Miasta Sosnowca, a moderatorem dyskusji był radny Tomasz Niedziela.

 

Manifest z Aubervilliers i Saint-Denis przybliżył przedstawiciel FESU Sebastian Sperber.

 

Sosnowiec od 2004 roku jest aktywnym członkiem.Europejskiego Forum na rzecz Bezpieczeństwa Miejskiego.

 

W debacie aktywny udział wzięli uczniowie i absolwenci sosnowieckich szkół.

powrót
  • 25
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz
Waluty:
Giełda: