- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Edukacja
Rusza Program "Wyprawka Szkolna"
W mieście rusza Ogólnopolski Program "Wyprawka Szkolna". Pomoc w formie wyprawki przyznawana jest uczniom klas I, II, III i V szkół podstawowych oraz II klas szkół ponadgimnazjalnych znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów rodziny. Wniosek o wyprawkę wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 4 września 2013r. w szkole, do której chodzić będzie uczeń w roku szkolnym 2013/2014.
Uczeń klasy II, III i V szkoły podstawowej lub II klasy szkoły ponadgimnazjalnej może ubiegać się o pomoc jeżeli miesięczna wysokość dochodu w jego rodzinie nie przekracza kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, z późn. zm.), tj. 456 zł netto na osobę w rodzinie.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy w rodzinie ucznia występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm, narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna, Dyrektor Szkoły może podjąć decyzję o przyznaniu pomocy na zakup podręczników, pomimo przekroczonego kryterium.
Wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia I klasy szkoły podstawowej uprawniająca do otrzymania wyprawki szkolnej, nie może przekroczyć kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), czyli 539 zł.
Wszyscy uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (słabo widzący, niesłyszący lub z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym) mogą otrzymać pomoc na zakup podręczników bez względu na wysokość dochodu w rodzinie.
Co roku z tej formy pomocy korzysta kilkuset uczniów z terenu Sosnowca znajdujących się, w naprawdę trudnej sytuacji materialnej podkreśla Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. Dlatego warto się zainteresować "Programem Wyprawka" i jak najszybciej złożyć w swojej szkole potrzebne dokumenty aby skorzystać z finansowego wspracia dodaje Prezydent.
JAK UBIEGAĆ SIĘ O POMOC?
Aby ubiegać się o pomoc na zakup podręczników – Wyprawkę szkolną - należy złożyć w terminie wniosek wraz z kompletem dokumentów potwierdzających wysokość dochodów oraz sytuację rodziny ucznia.
KTO MOŻE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
- Rodzic,
- prawny opiekun,
- rodzic zastępczy,
- nauczyciel (za zgodą przedstawiciela ustawowego ucznia lub jego rodziców zastępczych),
- pracownik socjalny (za zgodą przedstawiciela ustawowego ucznia lub jego rodziców zastępczych),
- inna osoba (za zgodą przedstawiciela ustawowego ucznia lub jego rodziców zastępczych).
GDZIE I KIEDY ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Wniosek o wyprawkę szkolną wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 4 września 2013r. w szkole, do której uczęszcza uczeń w roku szkolnym 2013/2014.
JAKIE DOKUMENTY NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU?
1) dla uczniów I klasy szkoły podstawowej wystarczy dołączyć kopię decyzji przyznającej zasiłek rodzinny lub zaświadczenie o jego pobieraniu w okresie zasiłkowym 2012/2013
2) dla uczniów klas II, III i V szkoły podstawowej oraz II klas szkół ponadgimnazjalnych do wniosku należy dołączyć:
a) dokumenty potwierdzające wysokość netto wszystkich dochodów rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc składania wniosku, np.:
• zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości wynagrodzenia;
• odcinek emerytury/renty lub wyciąg bankowy zawierający informację o wysokości świadczenia wraz z aktualną decyzją ZUS o wysokości pobieranych świadczeń,
• zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o statusie bezrobotnego i wysokości ewentualnych świadczeń wypłacanych przez PUP,
• w przypadku osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy - oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i braku dochodów,
• zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o wysokości wszystkich świadczeń wypłacanych przez MOPS (zasiłki stałe, okresowe, świadczenia z funduszu alimentacyjnego i rodzinne, dodatki mieszkaniowe),
• zaświadczenie o wysokości otrzymywanego stypendium, innego niż stypendium szkolne,
• oświadczenia członków rodziny o wysokości dochodów uzyskanych z innych źródeł, zawierające klauzulę o odpowiedzialności karnej („jestem świadomy odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 § 1 Kodeksu Karnego za podanie nieprawdy, zatajenie prawdy oraz składanie fałszywych oświadczeń”),
• w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub oświadczenie o wysokości dochodu pomniejszonego o podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
• dokument potwierdzający wysokość otrzymywanych alimentów (wyrok sądowy, ugoda sądowa, zaświadczenie od komornika, przekaz pocztowy)
• dokument potwierdzający wysokość alimentów świadczonych na rzecz innych osób oraz potwierdzenie przekazania alimentów (przekaz pocztowy, przelew bankowy),
• każdy inny dokument mogący potwierdzić wysokość dochodów, z których utrzymuje się rodzina,
• w przypadku korzystania przez rodzinę ucznia ze świadczeń pieniężnych z MOPS w formie zasiłku stałego lub okresowego – można przedłożyć, zamiast zaświadczeń o dochodach, zaświadczenie z MOPS o formie przyznanych świadczeń.
b) W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego dodatkowo należy dokładnie opisać we wniosku szczególną sytuację rodziny i dołączyć potwierdzające ją dokumenty (np. orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu, zaświadczenie lekarskie o długotrwałej chorobie, akt zgonu, zaświadczenie z PUP, akty urodzenia).
3) w przypadku uczniów słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, podstawą przyznania pomocy jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na wymienioną wyżej niepełnosprawność(dotyczy również niepełnosprawności sprzężonych z wymienionymi wyżej).
NA CO JEST PRZEZNACZANA POMOC W FORMIE WYPRAWKI SZKOLNEJ?
Wyprawka szkolna jest formą pomocy na zakup podręczników do nauki dla uczniów klas I, II, III i V szkół podstawowych, II klas szkół ponadgimnazjalnych oraz uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (słabo widzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim).
W przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym) pomoc można przeznaczyć na zakup materiałów dydaktycznych (należy przez to rozumieć materiały za pomocą których nauczyciel może realizować podstawę programową kształcenia ogólnego dla tych uczniów, w szczególności książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne oraz opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej).
- 25
- kwietnia 2025Piątek
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|