Zielone światło dla reformy edukacji w Sosnowcu!

Poleć znajomym
 

Dyskusja nad powołaniem dwóch centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zdominowało obrady zakończonej w czwartkowe popołudnie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Sosnowieccy radni zagłosowali za ich powstaniem.

Zielone światło dla reformy edukacji w Sosnowcu!

- Wszystkie szkoły zostają. Natomiast ze względu na malejącą liczbę uczniów musimy podjąć decyzję, co dalej. Czy mamy utrzymywać fikcję i patrzyć na kolejny rok przy zerowym naborze w wielu szkołach zawodowych? Czy skorzystać z możliwości, jakie daje nowe programowanie unijne i rozwinąć nowoczesne szkolnictwo zawodowe wychodząc z naszą ofertą nie tylko do uczniów z Sosnowca, ale z całego regionu? Jeśli nie podejmiemy decyzji zostaniemy w tyle. – tłumaczył radnym oraz zebranym nauczycielom Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.


Zgodnie z reformą szkolnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej od września 2012 możliwe jest łączenie więcej niż dwóch szkół różnych typów w tak zwane centra kształcenia. Sosnowiec postanowił wykorzystać tą szansę. Warto podkreślić, że utworzenie centrów nie spowoduje likwidacji jakiejkolwiek szkoły. Centra nie będą powstawały na bazie konkretnego zespołu szkół. Tworzyć je będą wszystkie placówki wchodzące dotychczas w skład zespołów, które zachowają swoją tożsamość i markę. – Chciałam Państwu przytoczyć liczby, o których wspominał Prezydent Górski. Niestety nie są optymistyczne. W Zasadniczej Szkole Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych na kierunek mechanik monter maszyn z 12 prognozowanych uczniów nie zgłosił się ani jeden! Na kierunku elektromechanik mamy zgłoszenia 3 z 12 uczniów podobnie jak na kierunku operator maszyn – wyjaśniała Agnieszka Czechowska-Kopeć zastępca prezydenta miasta. - Niestety nie lepiej jest w Zespole Szkół Ekonomicznych gdzie do klasy o profilu technik handlowiec zgłosiło się 4 z 32 przewidzianych przez dyrekcję uczniów – dodała prezydent Agnieszka Czechowska-Kopeć.

 

- Musimy podjąć decyzje. Każdy z Was musi odpowiedzieć sobie czy chce rozwoju szkolnictwa w Sosnowcu czy woli, aby stało w miejscu. Gdybym był radnym nie wahałbym się i zagłosował za powstaniem dwóch silnych centrów – podkreślał Arkadiusz Chęciński I zastępca prezydenta.


Za głosowaniem na „Tak” był również Mateusz Rykała przewodniczący Rady Miejskiej. – Dyskutujemy tutaj, ale zapominamy o uczniach. Zapominamy o młodych ludziach, którzy są przecież najważniejsi. Dlatego w ich imieniu przytoczę uzasadnienie opinii Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca w sprawie powołania centrów„MRMS popiera powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ponieważ da to nowe możliwości do wszechstronnego i bezwarunkowego kształcenia młodzieży, jak i dorosłych. Dzięki połączeniu, szkoły wchodzące w skład CKZiU będą miały większe możliwości, aby zachęcić młodzież do wybrania właśnie ich szkoły. Centra będą miały większą możliwość przeprowadzania kursów, z których większość będzie bezpłatna lub finansowana z funduszy Unii Europejskiej. Centra będą mogły potwierdzać kwalifikację uczniów za pomocą egzaminów państwowych, co doprowadzi do poszerzenia oferty edukacyjnej szkół wchodzących w skład CKZiU. Powstanie centrów nie doprowadzi również do zamknięcia którejkolwiek ze szkół”.


Po głosie przewodniczącego Mateusza Rykały radni przeszli do głosowania, które zakończyło się podjęciem uchwał w sprawie powstania CKZiU, bowiem dwunastu radnych głosowało za powstaniem, jedenastu było przeciw a jeden wstrzymał się od głosu. Co ciekawe większość radnych, głosujących przeciw centrom opowiadało się za ich powstaniem. Zwracało uwagę na błędy w dokumentacji, które należy poprawić.

 

W Sosnowcu planowane jest powstanie dwóch jednostek. Jedna w obszarze mechanicznym z siedzibą przy ulicy Kilińskiego, a druga w obszarze usługowym z siedzibą przy ulicy Grota Roweckiego.

 

Założeniem reformy szkolnictwa zawodowego jest wytworzenie realnych powiązań między kształceniem zawodowym prowadzonym na poziomie ponadgimnazjalnym oraz kształceniem ustawicznym adresowanym do osób dorosłych. Do zadań centrum będzie należało prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych, świadczenie usług z zakresu poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, a także współpraca z pracodawcami i organizacjami pracodawców. Ponadto centra będą miały możliwość pozyskiwania dofinansowań unijnych.

 

Centra dzięki zapleczu praktycznemu będą miały możliwość organizowania kursów kwalifikacyjnych. Oferta kursów będzie kierowana do osób dorosłych, które zechcą poszerzać swoje wykształcenie i dostosowywać swoje kwalifikacje do potrzeb lokalnego rynku pracy. Centra będą też mogły te kwalifikacje potwierdzać, gdy otrzymają uprawnienia do przeprowadzania egzaminów potwierdzających te kwalifikacje. Zwiększą się więc dotychczasowe możliwości, rozszerzy się oferta edukacyjna. Warunkiem ukończenia technikum lub szkoły zawodowej i uzyskania tytułu zawodowego będzie zdobycie odpowiedniej dla danego zawodu ilości kwalifikacji. Dodatkowe kwalifikacje będzie można zdobywać również po zakończeniu nauki w konkretnej szkole.


Kolejnym bardzo ważnym istotnym elementem powstania silnych centrów jest szansa na pozyskanie dużych dofinansowań z Unii Europejskiej. W najbliższym programowaniu, które obejmie lata 2014 -2020 są dwa priorytety, z których można pozyskać środki na cel edukacyjny. Priorytet 11 o nazwie „Wzmocnienie potencjału edukacyjnego” pozwala na zdobycie dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Fundusze mogą być wykorzystane m.in. na szkolenia, staże czy też dostosowanie oferty edukacyjnej do zmieniającej się rzeczywistości.

Z kolei Priorytet 12 „Infrastruktura edukacyjna” daje możliwość zdobycia dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Tutaj środki mogą być przeznaczone na wyposażenie budowę bądź wyposażenie warsztatów w nowoczesne urządzenia. Jednak, aby móc ubiegać się o te środki potrzebne są silne ośrodki edukacyjne. Takie możliwości dają centra edukacyjne, ktore w Sosnowcu powstaną.

 

powrót
  • 25
  • kwietnia 2025Piątek
Imieniny: Kaliksta, Ewodia, Markusław, Jarosław, Ewodiusz
Waluty:
Giełda: