Zagłębiowskie bajki o historii regionu

Poleć znajomym
 

Już w najbliższy poniedziałek, 18 kwietnia br. naukowcy, samorządowcy,regionaliści i reprezentanci instytucji kultury z Zagłębia wcielą się w rolę bajarzy, gawędziarzy i nauczycieli lokalnej historii. 

Zagłębiowskie bajki o historii regionu

 

O godz. 11.00 w murach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu zagłębiowscy liderzy i przedstawiciele władz czytać będą bajki i legendy na temat regionu, których wysłucha blisko 200 dzieci - uczniów sosnowieckich szkół podstawowych.Zajęcia literacko-plastyczne dla  dzieci uzyskały dofinansowanie gminy Sosnowiec.
W ten sposób w WSH zainaugurowany zostanie projekt "Zagłębiowskie bajanie", organizowany przez działającą przy uczelni Fundację "Humanitas". "Zagłębiowskie bajanie" to projekt literacko-plastyczny adresowany do dzieciw wieku 10-11 lat. Jego pierwszy etap odbędzie się 18 kwietnia br. w siedzibie Wyższej Szkoły Humanitas. Osobistości życia publicznego z naszego regionu spotkają się z maluchami, by opowiedzieć im bajki i legendy inspirowane wydarzeniami historycznymi z dziejów Zagłębia. Autorami przypowieści są zagłębiowscy regionaliści i dziennikarze, którzy w dowcipnej, bajkowej formie przedstawiają wydarzenia z historii Sosnowca i miast ościennych. Bajki łączą ze sobą elementy fikcji literackiej i prawdy historycznej. Dzieci będą mogły posłuchać m.in. o powstaniu Pustyni Błędowskiej, początkach Alei Róż w Dąbrowie Górniczej, złośliwym trollu z Zagórza, czarownicy z Czeladzi i genezie Trójkąta Trzech Cesarzy. Do udziału  w projekcie zaprosiliśmy uczniów kilkunastu szkół podstawowych z terenu Zagłębia - wylicza dr Michał Kaczmarczyk, prorektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Po prezentacji bajek uczniowie uczestniczący w spotkaniu wykonają ilustracje plastyczne do historii, których wysłuchali. Rysunki te wezmą udział w konkursie, a najlepsze prace zostaną wydane w formie albumu.
Bajki maluchom czytać będą m.in.: dr Michał Kaczmarczyk, prorektor Wyższej Szkoły Humanitas, dr Maria Zrałek, prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych WSH, Iwona Durek- Sypek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, Dariusz Jurek, prezes Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Anna Biała, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Sosnowcu, Halina Przeniosło, członek zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, a także przedstawiciele władz Sosnowca i Komendy Miejskiej Policji. Wcześniej dzieci wysłuchają wykładu na temat przeszłości regionu i najważniejszych wydarzeń w jego dziejach. -Chodzi o to, by zaszczepić w najmłodszych regionalistyczną pasję, zarazić ich miłością do "małej ojczyzny". Dzięki bajkom będą mogli poznać kilka faktów z historii regionu, przedstawionych w niekonwencjonalny, oryginalny i baśniowy sposób. Chcemy uczyć przez zabawę - tłumaczy dr Michał Kaczmarczyk. Projekt "Zagłębiowskie bajanie" Fundacja "Humanitas" realizuje we współpracy z Wyższą Szkołą Humanitas oraz Fundacją Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

powrót
  • 22
  • kwietnia 2025Wtorek
Imieniny: Łukasz, Wanesa, Gajusz, Teodor, Gaja
Waluty:
Giełda: