- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Edukacja
Zawody Okręgowe XLV Olimpiady Geograficznej w sosnowieckiej „Żyletce”

W dniach 9 – 10 lutego br. w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego – w sosnowieckiej „Żyletce” – swoją wiedzę w ramach XLV Olimpiady Geograficznej działającej przy Polskim Towarzystwie Geograficznym sprawdzało aż 112 najlepszych geografów ze szkół ponadgimnazjalnych całego województwa śląskiego (wyjątkiem był pojedynczy uczeń z gimnazjum w Częstochowie). Od wielu lat jest to najliczniejsza ekipa spośród czternastu, które jednocześnie startowały w całej Polsce. Zawody sobotnie polegały na rozwiązywaniu zadań testowych. Do niedzielnego quizu i odpowiedzi ustnych Jury zakwalifikowało 32 uczniów z najwyższą punktacją. Warto odnotować, że w grupie tej znalazło się w tym roku wyjątkowo dużo zawodniczek, aż 10!
Tradycyjnie – gdy zawodnicy rozwiązują bardzo trudne podejścia testowe – opiekunom proponuje się wysłuchanie wykładu naukowego. W tym roku pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego (Katowice/Sosnowiec) – Agnieszka Cyplińska-Pucek i Lucyna Kidawa – przybliżyły źródła pozyskiwania danych statystycznych na przykładzie zagadnień demograficznych województwa śląskiego. Z kolei w oczekiwaniu na ogłoszenie ostatecznych wyników wszyscy obecni mogli wysłuchać wykładu dr Artura Widawskiego z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Pan Widawski w swojej prezentacji omówił nowoczesne metody monitoringu zmian środowiska Wyżyny Śląskiej za pomocą dronów i balonu „Ulka”. Nawiązał do konkretnych badań prowadzonych w obrębie (na dachu) i w okolicy „Żyletki”, która jest najwyższym – ok. 100-metrowym – budynkiem uniwersyteckim w Polsce. Przedmiotem naukowych rozważań była sytuacja smogowa występująca
w Sosnowcu w ostatnich kilku latach.
Łączna punktacja dwudniowych zawodów wyłoniła najlepszych geografów województwa śląskiego i najlepsze szkoły. Są to ex aequo: Szymon MOL z II klasy Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej (opiekun Marek WÓJTOWICZ) oraz Wojciech HASKA (klasa maturalna III LO w Katowicach (opiekun Olga BYTNIEWSKA). Drugie miejsce zajął pierwszoklasista Błażej ULMAN, również z Liceum im. Mickiewicza w Katowicach, również podopieczny Pani O. Bytniewskiej. Zdobywcą trzeciego miejsca jest Mateusz KOCOT z III klasy Katolickiego LO w Siemianowicach Śląskich (opiekun Maria Osika). Z wyjątkiem debiutującego w Olimpiadzie Geograficznej B. Ulmana pozostali zawodnicy startowali w ubiegłorocznych zawodach centralnych w Zamościu zdobywając tytuł finalisty bądź nawet (Sz. Mol) laureata. Szymon Mol – startował już dwukrotnie w Baltic iGeo czyli Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej. Być może ich start jest zapowiedzią wyjazdu na Olimpiadę Międzynarodową w Hongkongu. Warto dodać, że wielu zawodników bierze udział nie tylko w OG, ale sprawdza swoją wiedzę również w innych olimpiadach. Zdobywca I miejsca (W. Haska z III LO Katowice) przygotowuje się jednocześnie do startu w 2 innych zawodach (O. Statystyczna oraz Misyjna O. Znajomości Afryki).
Z powyższego przeglądu najwyższych wyników bieżącej edycji Olimpiady wyłania się obraz osiągnięć – pod okiem doświadczonego pedagoga-geografa Pani Olgi Bytniewskiej! - III LO w Katowicach – szkoły zajmującej bardzo wysokie miejsce w rankingu szkół średnich naszego województwa i kraju. Niezwykle skromnie – od wielu lat – zaznacza się w Olimpiadzie obecność szkół nie tylko z terenu Sosnowca, ale i z całego Zagłębia. W tym roku do zawodów okręgowych mógł przystąpić tylko jeden uczeń z LO im. E. Plater.
Organizatorzy zawodów okręgowych pozyskali wyjątkowo dużo sponsorów, wśród nich znalazł się także sosnowiecki Wydział Kultury i Promocji Miasta. Główną nagrodę – wycieczkę do Pragi – ufundowało Biuro Podróży Sun Alee. Na Liście sponsorów, partnerów i darczyńców są przede wszystkim: Prezydent Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski, Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, Muzeum Śląskie, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM, Śląska Organizacja Turystyczna. Olimpiada Geograficzna wymagająca sprawnego dojazdu na Wydział Nauk o Ziemi ze wszystkich stron województwa poprosiła o powiększenie puli nagród i upominków naszych przewoźników Spółkę Tramwaje Śląskie i Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, a także nową instytucję Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Z kolei Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy obdarował naszych najlepszych zawodników swoimi najnowszymi publikacjami. W tym roku – jako Komitet Okręgowy OG – nawiązaliśmy współpracę z Wojewódzkim Urzędem Statystycznym co od razu zaowocowało przekazaniem cennych wydawnictw.
W pierwszych dniach marca Komitet Główny Olimpiady Geograficznej w Warszawie ogłosi listę uczniów-uczestników zawodów centralnych, które przygotowuje w tym roku (11-14 IV) przodujące LO w Kołobrzegu . Po nieprzeciętnych sukcesach w rosyjskim Twerze, kiedy to polska drużyna (na czterech zawodników dwaj pochodzili z naszego okręgu) okazała się najlepsza na świecie i nieco mniejszych osiągnięciach w dalekim Pekinie, a 2 lata temu po wygraniu całej Olimpiady w Belgradzie (sierpień 2017) można się spodziewać, że również w tej edycji Olimpiady zawodnicy z naszego okręgu staną na wysokości zadania i zarówno nad morzem, a może nawet w dalekim Hongkongu, będą w gronie najlepszych młodych geografów całego świata.
powrót
- 23
- kwietnia 2025Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|