Sosnowiec wśród miast aktywnie walczących z zanieczyszczeniem powietrza

Poleć znajomym
 

Sosnowiec wśród miast aktywnie walczących z zanieczyszczeniem powietrza

25 maja w Bristolu rusza największy europejski projekt poświęcony jakości powietrza pn. „CLAiR-City - zaangażowanie obywateli w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach”.

Konsorcjum uniwersytetów i instytucji badawczych, koordynowane przez holenderską firmę Trinomics, otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej (Europejski Program Ramowy „Horyzont 2020”) w wysokości 6,7 miliona Euro na realizację projektu pn. „CLAiR-City”, którego celem jest zaangażowanie obywateli z 6 krajów Wspólnoty w zbadanie ich osobistego wpływu na jakość powietrza i poziom emisji dwutlenku węgla w ich miastach. W czasie realizacji projektu, wykorzystane zostaną innowacyjne narzędzia, w tym specjalnie przygotowana aplikacja na smartphony i gry komputerowe, dzięki którym mieszkańcy i władze miast pozyskają wiedzę na temat zanieczyszczenia powietrza i jego skutków na zdrowie obywateli.

Przez 4 lata trwania projektu, tysiące ludzi w 6 miastach pilotażowych podzielą się swoimi opiniami na temat możliwości zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i poprawy zdrowia mieszkańców. Obywatele używając dedykowanych gier komputerowych na smartphony, tablety i laptopy, zaprojektują przyszłość swoich miast. Informacje pozyskane od graczy zostaną wykorzystane w procesie tworzenia miejskich strategii związanych z poprawą stanu powietrza.

Wśród 16 partnerów znalazło się 6 samorządów europejskich: Sosnowiec (PL), Bristol (UK); Amsterdam (NL); Region Aveiro (PT); Ljubljana (SI) i region Liguria (IT).

W ten sposób Sosnowiec, jako jedyne miasto w Polsce, dołącza do grupy naukowców i samorządowców europejskich, aktywnie walczących z zanieczyszczeniem powietrza, które każdego roku powoduje śmierć ponad 400 000 mieszkańców naszego kontynentu. Ponad 1/3 Europejczyków mieszkających w miastach jest narażona na poziomy zanieczyszczeń znacznie przekraczające dopuszczalne normy, a około 90% z nich odczuwa skutki zdrowotne tego niekorzystnego stanu. „CLAiR-City” ma na celu zwiększenie świadomości obywateli w jaki sposób zmieniając swoje codzienne praktyki i zachowania, mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza, którym oddychają.

Dr Enda Hayes, pracownik naukowy Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu i Dyrektor Techniczny projektu „CLAiR-City” mówi: „Zarządzanie jakością powietrza nie udaje się w większości miast na całym świecie. Ten projekt jest niezwykle ekscytujący i innowacyjny, ponieważ odnosi się do jednej z najistotniejszych kwestii – jak zachęcić mieszkańców do tego, aby sami wskazali najlepsze rozwiązania”.

W Sosnowcu za realizację „CLAiR-City” odpowiedzialny jest Wydział Funduszy Zewnętrznych i Współpracy Urzędu Miejskiego, który udziela wszystkich dodatkowych informacji dotyczących projektu.

Tel. 032 296 0 745,032 296 0 748

e-mail: barbara.siwiec@um.sosnowiec.pl; ewykurz@um.sosnowiec.pl, ekaraban@um.sosnowiec.pl

Realizację projektu można także śledzić na bieżąco na Twitterze (@CLAiRCity)

 

Lista Członków Konsorcjum:

1. Firma “Triple E-Consulting” – Koordynator Holandia

2. Główny Urząd Statystyczny Holandia

3. Duński Uniwersytet Techniczny Dania

4. Norweski Instytu Badania Jakości Powietrza Norwegia

5. Ministerstwo Infrastruktury I Środowiska Holandia

6. Rec – Regionalny Ośrodek Ds. Ochrony Środowiska Dla Centralnej I Wschodniej Europy Węgry

7. Firma „Techne Consulting” Włochy

8. Firma „Transport I Mobilność Leuven” Belgia

9. Uniwersytet W Aveiro Portugalia

10. Uniwersytet Zachodniej Anglii W Bristolu Wielka Brytania

11. Gmina Amsterdam Holandia

12. Gmina Bristol Wielka Brytania

13. Miedzygminny Związek Regionu Aveiro Portugalia

14. Region Liguria Włochy

15. Gmina Lublana Słowenia

16. Gmina Sosnowiec

powrót
  • 26
  • kwietnia 2025Sobota
Imieniny: Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena
Waluty:
Giełda: