Szkoła Dialogu w Gimnazjum nr 16

Poleć znajomym
 

Szkoła Dialogu w Gimnazjum nr 16

W ramach realizacji OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO ''SZKOŁA DIALOGU'' 21 kwietnia młodzież Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu : Agata Konach,Oliwia Grad, Patrycja Łasińska, Jakub Szczęśniak pod kierunkiem Elżbiety Rudzkiej  przeprowadziła wywiad z panami Bogdanem Mierzejewskim i Stanisławem Lisem.

Rozmowa dotyczyła historii Sosnowca w latach przedwojennych i w czasie II wojny światowej. Sosnowiec od roku 1939 należał do III Rzeszy Niemieckiej. Rozmówcy udzielili młodzieży informacji dotyczących ludności żydowskiej zamieszkującej Sosnowiec do roku 1944. Pan Bogdan - wówczas 12 - letni chłopiec uczęszczał do szkoły powszechnej z Żydami, miał wśród nich kolegów i bardzo ich miło wspomina. Opowiedział nam również w jaki sposób Polacy pomagali Żydom w getcie na Środuli.

 

Ciekawym faktem jest, że ojciec Pana Stasia pobierał lekcje nauki na skrzypcach u Władysława Szpilmana - światowej sławy pianisty pochodzenia żydowskiego, który urodził się i mieszkał w Sosnowcu. Jak obaj stwierdzili miasto nasze zupełnie różniło się od czasów współczesnych, przeważały w nim domy pokryte strzechą i pola, aż 26 procent ludności stanowili Żydzi.


 

 

powrót
  • 26
  • kwietnia 2025Sobota
Imieniny: Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena
Waluty:
Giełda: