O dialogu i wielokulturowości Sosnowca

Poleć znajomym
 

O dialogu i wielokulturowości Sosnowca

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu ''Szkoła Dialogu'' 18 kwietnia w godz.13.00 - 19.00 uczniowie Gimnazjum nr 16: Mateusz Szkutnik, Klaudia Szmer,Julia Brożek, Igor Flak, Martyna Taszakowska, Martyna Rokita, Filip Magierski pod opieką pań Ilony Flak i Elżbiety Rudzkiej zwiedzali miejsca w Sosnowcu związane z ludnością żydowską przed i w czasie II wojny światowej.

Celem wycieczki było nagranie filmu związanego z realizacją projektu oraz wykonanie fotografii upamiętniających tamte wydarzenia. Młodzież zwiedziła najstarszy cmentarz w Sosnowcu - kirkut na Modrzejowie z roku 1790, kirkut grzebalny przy ul.Gospodarczej, dom, w którym urodził się Władysław Szpilman.

Ponadto miejsca, gdzie znajdowała się przed wojną szkoła,szpital,rzeźnia, makabi, gmina i sierociniec żydowski. Uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsca w naszym mieście związane z trzema gettami żydowskimi, sosnowieckim podobozem Auschwitz - Birkenau, a także teren, na którym znajdowała się Wielka Synagoga przy ulicy Dekerta 16.

Sosnowiec to miasto wielokulturowe, ludność żydowska odegrała w nim ogromną rolę. Żydzi przybyli na tereny Sosnowca już w XVII wieku z Pilicy, skąd wygonił ich Warszycki - właściciel Pilicy. Takie wycieczki są cenną lekcją historii naszego regionu - żywą historią o mieszkańcach przedwojennego Sosnowa.

powrót
  • 26
  • kwietnia 2025Sobota
Imieniny: Marcelin, Klarencjusz, Spycimir, Klet, Marzena
Waluty:
Giełda: