- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Wiadomości
Dom Matki i Dziecka gotowy

Już za kilka dni zacznie w Sosnowcu działać Diecezjalny Dom Matki i Dziecka. Budowa ośrodka trwała od kwietnia 2013 roku do stycznia 2015 roku. W domu składającym się 9 pokoi znajdzie schronienie do 12 matek z dziećmi. Warto podkreślić, że podobny ośrodek prowadzi też miasto, bowiem w ramach Ośrodka Interwencji Kryzysowej działa Hostel Pomocy Społecznej, który oferuje schronienie kobietom, kobietom z dziećmi i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Dane dotyczące przedsięwzięcia
Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej znajduje się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 2 w Sosnowcu. Budowa Domu dofinansowana była z rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego, Caritas Polska, darowizn osób prywatnych, zbiórek publicznych, a także przy ogromnym wsparciu ks. Biskupa Grzegorza Kaszaka.
Pomysłodawczynią budowy Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka jest pani Wiesława Spyra. Dom został powołany do życia dekretem Biskupa Grzegorza Kaszaka z dnia 15 grudnia 2010 roku. Dzieła budowy, na polecenie i z błogosławieństwem Księdza Biskupa, podjęli się: ks. Tomasz Folga, obecnie Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej i ks. Andrzej Cieślik, wówczas dyrektor Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu, obecnie Proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu - Klimontowie.
Dom powstał w wyniku przebudowy budynku parafialnego, który miał spełniać funkcję domu parafialnego parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu - Klimontowie. Parafia przekazała niedokończony budynek wraz z działką na rzecz Caritas Diecezji Sosnowieckiej, celem ukończenia budowy i założenia Domu Matki i Dziecka.
Charakterystyka Domu Matki i Dziecka
Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej spełnia wszelkie standardy właściwe dla tego rodzaju instytucji, wynikające z przepisów prawa. Dom posiada trzy kondygnacje. Jego łączna powierzchnia użytkowa to 632,5 m2. Docelowo w Domu znajdzie schronienie do 12 matek z dziećmi. Dom składa się z 9 pokoi pobytu (jednego na parterze, który przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz 8 na piętrze) i 2 pokoi dodatkowych na poddaszu. Każdy z pokoi pobytu posiada indywidualny węzeł sanitarny (wc, umywalka, prysznic) i wyposażony jest w łóżka, odpowiednią ilość szaf, szafek nocnych, stolik i krzesła. Ponadto w Domu znajduje się kuchnia o powierzchni 28 m2 z pełnym zapleczem gospodarczym (magazyny, pomieszczenie na odpady) oraz wyposażeniem. Obok kuchni znajduje się wspólna jadalnia o powierzchni 40 m2, a po przeciwnej stronie świetlica przeznaczona dla dzieci o powierzchni 28 m2. Na parterze znajduje się pokój kierownika, który służyć będzie również jako pokój spotkań indywidualnych oraz pokój socjalny z kącikiem medycznym dla personelu. Do dyspozycji podopiecznych przygotowana została również pralnia z suszarnią oraz trzy sanitariaty zbiorowe, w tym jeden dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Społeczna potrzeba budowy Domu
Powstanie Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest odpowiedzią na potrzeby kobiet w ciąży i matek z dziećmi, które znalazły się w trudnej sytuacji. Dom będzie udzielał wsparcia zapewniając schronienie, odbudowując poczucie bezpieczeństwa oraz pomagając w przywróceniu równowagi funkcjonowania w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Sytuacja matek samotnie wychowujących dzieci stanowi ogromne wyzwanie dla różnych obszarów polityki społecznej. W ostatnich 20 latach liczba osób samotnie wychowujących dzieci zwiększyła się w Polsce o połowę. Takich osób jest już ponad milion, a 90 procent z nich stanowią samotne matki. Według danych statystycznych GUS samotne matki w miastach to w ponad połowie kobiety w wieku 25-49 lat (27,6% to matki w wieku 25-39 lat oraz 26,5% w wieku 40-49 lat), natomiast na wsiach 53% samotnych matek stanowią kobiety w wieku 50 lat i więcej. To właśnie w miastach najczęściej stykamy się z największym odsetkiem problemów społecznych zagrażających macierzyństwu.
Kobiety borykają się z problemem samotnego macierzyństwa na skutek nieobecności ojca dziecka z powodu jego śmierci, pobytu w więzieniu, zagrożenia dla bezpieczeństwa matki i dziecka spowodowanego nadużywaniem alkoholu czy stosowaniem przemocy domowej lub po prostu brakiem zainteresowania, odrzuceniem niechcianego dziecka. Kobiety znajdując się w takiej sytuacji najczęściej nie mogą lub nie potrafią zapewnić sobie i dzieciom podstawowych potrzeb, również mieszkaniowych. Wiele z tych kobiet, jako ofiary przemocy, również na tle seksualnym, albo z powodu alkoholizmu współmałżonka, potrzebuje wsparcia psychologicznego i terapeutycznego.
Takie sytuacje mają również negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczne – samotne matki doświadczają ostracyzmu i wykluczenia ze strony społeczeństwa, w tym również ze strony najbliższej rodziny, co czyni ich położenie szczególnie dotkliwym. Kobiety te doświadczają także trudności na rynku pracy. Wiele z nich zmuszonych jest godzić obowiązki rodzinne i zawodowe. Często z braku wykształcenia i kwalifikacji zawodowych potrzebnych do uzyskania godziwej pracy, pozwalającej utrzymać siebie i dziecko, muszą zrezygnować z jakiejkolwiek pracy. Wreszcie, wiele z nich ma trudności z wychowaniem swoich dzieci, bo nigdy nie zostały przygotowane do pełnienia funkcji rodzicielskiej i wychowawczej.
Celem powołania Domu było stworzenie przyjaznych i bezpiecznych warunków mieszkaniowych, które pozwolą kobietom zagubionym i samotnym na powrót do społeczeństwa. Dom Matki i Dziecka zapewni wsparcie w zakresie zdobywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania w atmosferze zrozumienia i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Do Domu będą przyjmowane zarówno matki samotnie wychowujące dzieci, jak i kobiety w okresie okołoporodowym, których dotychczasowe miejsce zamieszkania przestało być dla nich bezpieczne.
Zasady funkcjonowania Domu Samotniej Matki
Każda kobieta, która znajdzie w Domu swoje miejsce zamieszkania zostanie objęta indywidualnym planem usamodzielnienia w celu odbudowy sytuacji bytowo-materialnej oraz prawnej swojej i swoich dzieci, a także wspierania w wejściu na rynek pracy. W Domu wsparcia udzielać będą pedagog, pracownik socjalny oraz specjaliści pracy z rodziną. Kobiety zamieszkujące Dom zostaną objęte również położniczą opieką zdrowotną. W miarę potrzeb mieszkanki otrzymają również możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych oraz z opieki duszpasterskiej we współpracy Caritas i Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu.
Do placówki będą przyjmowane beneficjentki kierowane na wniosek Ośrodków Pomocy Społecznej, Centrów Pomocy Rodzinie, Ośrodków Interwencji Kryzysowej i innych instytucji kierujących. Każdorazowo wymagany będzie wywiad środowiskowy i podstawowe badania lekarskie oraz pisemna prośba kobiety o przyjęcie do Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Z przyjętymi osobami zawierany będzie kontrakt oraz spisany indywidualny plan usamodzielnienia określający zadania do realizacji przez mieszkankę Domu i zmierzający do jej usamodzielnienia się. Na terenie Domu prowadzone będą zajęcia zwiększające umiejętności codziennego funkcjonowania w warunkach pełnej samodzielności i autonomii, w tym zajęcia z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego, zdrowego stylu życia, konstruktywnego załatwiania spraw urzędowych oraz dojrzałego budowania relacji z dzieckiem.
Warto zaznaczyć, że Dom będzie dostępny nie tylko dla mieszkanek miasta Sosnowca, w którym ma swoją siedzibę, ale także innych gmin, mieszących się na terenie Diecezji Sosnowieckiej (z województwa śląskiego, dla miast: Jaworzna i Dąbrowy Górniczej, gmin powiatu będzińskiego, części powiatów tarnogórskiego i zawierciańskiego, oraz dla powiatu olkuskiego i części powiatu krakowskiego z województwa małopolskiego), a w razie potrzeby
i możliwości, dla kobiet z innych obszarów kraju.
Jak można pomóc?
Z okazji zainaugurowania swojej działalności oraz z okazji Dnia Matki, 25 maja 2015 roku odbędzie się koncert charytatywny połączony ze zbiórką funduszy na rzecz Domu i jego dalszego funkcjonowania. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, a głównym jego gościem będzie Golec uOrkiestra. Współorganizatorem koncertu jest Gmina Sosnowiec.
Prośba o pomoc w utrzymaniu Domu skierowana jest również do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, darczyńców indywidualnych oraz firm prywatnych. Wspomóc funkcjonowanie Domu można wpłacając dowolną kwotę na specjalne konto Caritas Diecezji Sosnowieckiej (jednorazowo lub ustanawiając polecenie przelewu niewielkiej kwoty
w każdym miesiącu).
Caritas Diecezji Sosnowieckiej
ul. Korczaka 5, 41-200 Sosnowiec
04 2490 0005 0000 4600 7334 2539
Our account number ($): Swift: ALB PPLPW PL 09 2490 0005 0000 4600 4526 2889
Caritas Diecezji Sosnowieckiej ul. Korczaka 5, 41-200 Sosnowiec POLAND
Wszystkie informacje o postępach budowy Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka można znaleźć pod adresem: www.dommatki.sosnowiec.pl.
powrót
- 30
- kwietnia 2025Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|