Bocian Nasz

Poleć znajomym
 

Bocian Nasz

Od dziś do niedzieli będzie można oglądać obok pomnika Jana Kiepury wystawę pokazującą życie w bocianim gnieździe „Bocian Nasz”. Uroczystego otwarcia dokonały dzieci z przedszkola miejskiego nr 15.

 

TAURON Dystrybucja w ramach projektu „Bocian nasz” od wielu lat dba o bocianie gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych. Podczaszas ostatniej zimy, energetycy uporządkowali, poddali modernizacji bądź zamontowali na specjalnie przygotowanych stalowych platformach aż 164 bocianie domostwa.

 

Bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Niestety sieć energetyczna często zagraża ich życiu. Szczególnie nieizolowane przewody elektryczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ptaków i ich młodych. Natomiast bocianie domostwo rozrastając się rok po roku potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów i może być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych.- Każdego roku gniazda oczyszczamy i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów, w których płynie energia. To z pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a TAURON Dystrybucja utrzymać sieci energetyczne w dobrym stanie technicznym - tłumaczy Marcin Marzyński, szef Biura Komunikacji TAURON Dystrybucja.

 

Bocian biały
Bocian biały Ciconia ciconia to powszechnie znany, okazały ptak. Bociany mierzą ponad 1 m długości, a ich rozpiętość skrzydeł sięga 2 m. Upierzenie obu płci jest identyczne, ale samica jest nieco mniejsza od samca. Do rodziny bocianowatych Ciconiidae, należy 19 gatunków, rozmieszczonych na całym świecie. Wszystkie gatunki z tej rodziny to podobne ptaki o długich nogach i dużym dziobie, ale różniące się ubarwieniem i zwyczajami i znane są jako: bociany, dławigady, marabuty, kleszczaki i żabiru. Bociany to ptaki związane z obszarami wilgotnymi i podmokłymi, ale gniazdują w terenach otwartych jak i w lasach. W Polsce występują jeszcze bociany czarne Ciconia nigra, ale jest ich znacznie mniej niż ich białych kuzynów.


Wraz ze zmianami w krajobrazie zmieniły się także zwyczaje bocianów. Jeszcze 30-40 lat temu większość bocianów zakładała gniazda na krytych strzechą dachach budynków wiejskich i na drzewach. Teraz na południu Polski ogromna większość gniazd znajduje się na słupach energetycznych, choć na północnym-wschodzie nadal bociany najczęściej zakładają gniazda na budynkach i na drzewach.
Bociany żywią się wyłącznie pokarmem zwierzęcym i jest to pokarm różnorodny. Wbrew utartym opiniom nie są to wyłącznie żaby, ale przede wszystkim gryzonie jak również ryby i duże owady. Znaczną część ich diety stanowią także dżdżownice, łatwo wyłapywane przez bociany kiedy po intensywnym deszczu pojawiają się na powierzchni ziemi. Bociany także często żerują w czasie prac polowych. Idąc za pługiem albo kosiarką korzystają z okazji, że pojawiają się łatwo dostępne owady i inne bezkręgowce. Bociany podobnie jak sowy z niestrawionego w żołądku pokarmu formują tzw. wypluwkę. To podłużne „kluski” złożone głównie z sierści gryzoni, które ptaki wypluwają i często można znaleźć je pod gniazdem.

 

Przedszkolaki otrzymały pamiątkowe czapki za pomoc w odsłonięciu wystawy

 

 

 

 

Czy wiesz, że…?

  • w Polsce żyje jeszcze jeden gatunek bociana – bocian czarny Ciconia nigra, ale gniazduje w lasach, w miejscach rzadko odwiedzanych przez ludzi,
  • bocian biały już od dawna związany jest z ludźmi, a pierwsze wzmianki o zakładaniu gniazd w pobliżu zabudowań pochodzą z Polski z XVI wieku,
  • coraz więcej bocianów zakłada gniazda na słupach energetycznych, a zamontowanie specjalnej platformy zabezpiecza ptaki przed porażeniem,
  • największe gniazda bociana białego mogą ważyć nawet 2 tony,
  • bociany jadają głównie gryzonie, ryby i dżdżownice, a dużo rzadziej łapią żaby,
  • najdłużej żyjący na wolności bocian biały miał 39 lat,
  • bociany obrączkuje się w Polsce już od początku 20. wieku; w ostatnich latach zakłada się corocznie około 1000 obrączek bocianim pisklętom,
  • podczas obrączkowania pisklęta bocianów udają, że są martwe,
  • bociany z Polski lecą przez Bliski Wschód na zimowiska do wschodniej i południowej Afryki,
  • młode bociany pozostają 3-4 lata w Afryce i dopiero wtedy, jako dojrzałe ptaki, przylatują na lęgi do Polski,
  • Polska jest krajem gdzie gniazduje największa część światowej populacji bocianów białych – co czwarty bocian pochodzi z naszego kraju,
  • w krajach zachodniej Europy liczebność bociana białego zmniejszyła się gwałtownie w drugiej połowie 20. wieku, wskutek przekształcania krajobrazu i stosowania środków chemicznych w rolnictwie ,
     

 

 

Autorzy zdjęć są:
Sławomir Głaz
Fotograf krajobrazu i przyrody. Utrwala piękno Śląska i ludzi, którzy tu żyją. Laureat konkursu „Pstrykam Śląskie”, nagrodzony przez RMF FM. Jak sam mówi o sobie: „ludzki duch czasem chce dotknąć piękna i dlatego wymyślił fotografię, ja tylko naciska migawkę”.


Maciej Goryl
Jedna z jego prac została wyróżniona przez National Geographic, zwyciężył też w konkursie „Pociąg do ekologii”. Jego życie to wyprawa po piękne ujęcia nasycone światłem.
TAURON Dystrybucja w ramach projektu „Bocian nasz” od wielu lat dba o bocianie gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych. Podczas ostatniej zimy uporządkowaliśmy, zmodernizowaliśmy bądź przenieśliśmy na specjalnie przygotowane stalowe platformy aż 164 bocianie domostwa. Na słupach energetycznych zarządzanych przez spółkę, znajduje się półtora tysiąca bocianich gniazd.
Bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Niestety sieć energetyczna zagraża ich życiu. Szczególnie nieizolowane przewody elektryczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ptaków i ich młodych. Bocianie domostwo rozrastając się rok po roku potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów i może być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych.
TAURON Dystrybucja organizuje szkolenia dla swoich pracowników, aby ci wiedzieli jak najlepiej opiekować się ptakami, jak profesjonalnie przygotować gniazdo i jak bezpiecznie umieścić je na platformie. Na co dzień firma współpracuje z ornitologami i konsultuje wszystkie swoje działania, aby jak najlepiej pomagać bocianom. Kontuzjowane zwierzęta, które na przykład wypadły z gniazda, są przewożone do specjalistycznych ośrodków. Wielu pracowników spółki w czasie ubiegłorocznego ataku zimy zajmowało się także dożywianiem bocianów.
 

powrót
  • 1
  • maja 2025Czwartek
Imieniny: Jeremiasz, Berta, Briok, Jeremi, Józef
Waluty:
Giełda: