- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Wiadomości
Centra to dobry kierunek
W Legnicy odbyła się konferencja „Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi i rozwojem w jednostkach samorządu lokalnego” organizowana przez Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Powiatów Polskich.

Jak samorządy powinny reagować na prognozy demograficzne? Jak zarządzać edukacją w dobie kryzysu? To tematy na których skupiła się dyskusja zgromadzonych gości.
Niepokojące prognozy GUS
Nowa prognoza demograficzna GUS zakłada, że do 2035 roku liczba mieszkańców polskich miast obniży się o 2 miliony. Jednocześnie przybędzie 3.2 mln osób powyżej 65 roku życia. O 10 lat podniesie się mediana wieku z (38 do 48). Za 30 lat w naszym kraju ubędzie 3,8 mln osób w wieku produkcyjnym i to głównie w grupie „mobilnej” do 45 roku życia. 3 mln z tej liczby ubędą już do 2025 roku. Ubędzie ponadto milion uczniów i studentów.
Jak prognozuje GUS, zmiany te będą podlegać zróżnicowaniu regionalnemu. Jedynie w województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim i wielkopolskim spodziewana jest stabilizacja liczby mieszkańców) lub jej delikatny wzrost. Natomiast pozostałe 12 województw zanotuje spadek liczby mieszkańców), w tym w województwach: lubelskim, łódzkim, opolskim i świętokrzyskim spadek ten osiągnie poziom 14-15%.
W najbliższych latach nastąpią znaczne ujemne zmiany w liczbie osób wchodzących i schodzących z rynku pracy, co ujawni się zwłaszcza w miastach. Te wszystkie wyzwania demograficzne powodują, że zarówno polski rząd, jak i samorządy powinny – zdaniem ekspertów – w najbliższym czasie podjąć zdecydowane kroki, które dopasują rozwój do rzeczywistych potrzeb polaków.
W czasie konferencji padło bardzo ważne stwierdzenie. Eksperci apelują o dostosowanie oferty szkół do potrzeb rynku pracy, ale też do zmian wieku Polaków. Część szkół zawodowych już w najbliższym czasie należałoby przekształcać w centra kształcenia ustawicznego.
Właśnie na zagadnieniach związanych z centrami skupiła się Rada Miejska w Sosnowcu w czasie wtorkowych nadzwyczajnych sesji. Radni podtrzymali decyzję podjęta na wcześniejszej sesji (CZYTAJ TUTAJ) o powołaniu do życia w Sosnowcu dwóch centrów edukacyjnych.
W Sosnowcu planowane jest powstanie dwóch jednostek. Jedna w obszarze mechanicznym z siedzibą przy ulicy Kilińskiego, a druga w obszarze usługowym z siedzibą przy ulicy Grota Roweckiego.
Założeniem reformy szkolnictwa zawodowego jest wytworzenie realnych powiązań między kształceniem zawodowym prowadzonym na poziomie ponadgimnazjalnym oraz kształceniem ustawicznym adresowanym do osób dorosłych. Do zadań centrum będzie należało prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych, świadczenie usług z zakresu poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, a także współpraca z pracodawcami i organizacjami pracodawców. Ponadto centra będą miały możliwość pozyskiwania dofinansowań unijnych.
Centra dzięki zapleczu praktycznemu będą miały możliwość organizowania kursów kwalifikacyjnych. Oferta kursów będzie kierowana do osób dorosłych, które zechcą poszerzać swoje wykształcenie i dostosowywać swoje kwalifikacje do potrzeb lokalnego rynku pracy. Centra będą też mogły te kwalifikacje potwierdzać, gdy otrzymają uprawnienia do przeprowadzania egzaminów potwierdzających te kwalifikacje. Zwiększą się więc dotychczasowe możliwości, rozszerzy się oferta edukacyjna. Warunkiem ukończenia technikum lub szkoły zawodowej i uzyskania tytułu zawodowego będzie zdobycie odpowiedniej dla danego zawodu ilości kwalifikacji. Dodatkowe kwalifikacje będzie można zdobywać również po zakończeniu nauki w konkretnej szkole.
- 30
- kwietnia 2025Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|