- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Wiadomości
Jubileusz 90-lecia Filatelistyki w Zagłębiu Dąbrowskim
Początki zorganizowanej filatelistyki w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego datuje się z początkiem lat dwudziestych XX wieku. Zachowane dokumenty, listy, czasopisma, listy zbieraczy znaczków pozwalają na przedstawienie tezy o dużym zainteresowaniu filatelistyką. Pionierami filatelistyki w Zagłębiu Dąbrowskim byli właściciele księgarni w Będzinie, Sosnowcu, Grodzcu k/Będzina, Zawierciu, Dąbrowie Górniczej, Olkuszu i Wolbromiu.

Pojęcie Zagłębie Dąbrowskie nie istnieje właściwie w naukowej terminologii geograficznej. Omawiana dzielnica kraju nie stanowi odrębnej jednostki przyrodniczej, wręcz przeciwnie, jest ona dalszym ciągiem Wyżyny Śląskiej stanowiąc jej wschodnie przedłużenie. W mowie potocznej pod pojęciem Zagłębie Dąbrowskie rozumiemy obszar górniczo-przemysłowy zamknięty owalem: Ząbkowice – Strzemieszyce – Sosnowiec – Czeladź – Będzin - Dąbrowa Górnicza, powiat będziński, olkuski i zawierciański.
Początki zorganizowanej filatelistyki w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego datuje się z początkiem lat dwudziestych XX wieku. Zachowane dokumenty, listy, czasopisma, listy zbieraczy znaczków pozwalają na przedstawienie tezy o dużym zainteresowaniu filatelistyką. Pionierami filatelistyki w Zagłębiu Dąbrowskim byli właściciele księgarni w Będzinie, Sosnowcu, Grodzcu k/Będzina, Zawierciu, Dąbrowie Górniczej, Olkuszu i Wolbromiu.
Powstanie pierwszych organizacji filatelistycznych nastąpiło w latach 1915-1918 z chwilą ukazania się znaczków i kasowników poczt samorządowych w Czeladzi, Sosnowcu i Zawierciu. W Warszawie w 1919roku powstało Polskie Towarzystwo Filatelistyczne, które opracowało swój statut. Zebranie organizacyjne w PTF w Zagłębiu Dąbrowskim z udziałem 21 członków z Sosnowca, Będzina, Czeladzi i Dąbrowy górniczej, zorganizowane przez księgarza – Józefa Dippel, odbyło się 26 kwietnia 1922roku przy ulicy Orlej 18 w Sosnowcu. W tych strukturach oddział PTF działał do wybuchu drugiej wojny światowej w 1939roku. Po zakończeniu wojny w 1945roku Zagłębie Dąbrowskie wchodzi w skład województwa Śląsko-Dąbrowskiego. Pierwsze organizacje – koła filatelistyce powstają w Zawierciu, Będzinie, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.
W 1950roku powstaje Polski Związek Filatelistów. Z dniem 1 stycznia 1970roku postanowiono powołać oddziały terenowe Zarządu Okręgu w Katowicach. 12 października 1970roku utworzony został Oddział PZF w Sosnowcu. Pierwszym prezesem oddziału został wybrany Lucjan Sawczyński, a kolejnymi byli: Włodzimierz Mroczkiewicz, Bogusław Jakubowicz, Zygmunt Haensel, Wacław Połcik, Stanisław Góra i, pełniący tę funkcję od 2011roku, Adam Znojek.
Po reformie administracyjnej w 1975roku w skład sosnowieckiego oddziału weszły koła z krakowskiego okręgu, m.in. Chrzanowa, Libiąża, Jaworzna i Olkusza. Weszły koła o dużym doświadczeniu organizacyjnym i osiągnięciach wystawienniczych. Oddział PZF w Sosnowcu i działające koła w terenie w swym dorobku mają wiele imprez i wystaw filatelistycznych. Wystawy krajowe, okręgowe i wernisaże były organ ozwane w Sosnowcu z 100-lecia , Zawierciu, Jaworznie, Olkuszu, Trzebini, Chrzanowie oraz Czeladzi.
Przy oddziale działają komisję, jedną z nich jest Komisja ds. Filatelistyki Młodzieżowej, które skupia młodych filatelistów na terenie całego Zagłębia. Młodzi filateliści uczestniczą w corocznych Ogólnopolskich Młodzieżowych Konkursach Filatelistycznych. W 2112roku trwa 50. konkurs na szczeblu kół, oddziałów o okręgów. Członkowie MKF uczestniczą od początku w tych konkursach zdobywając w nich czołowe miejsca. W finałach krajowych pierwsze miejsca zdobyli: w 1996r. w Świdnicy Radosław Zientarski, w 1997r. w Iławie Marek Szota, w 2007r. w Kielcach Sławomir Bartnik.
Obchody 90lecia Filatelistyki w Zagłębiu Dąbrowskim rozpoczęliśmy 26maja od otwarcia wernisażu eksponatów Ryszarda Pietrzyka - „Sosnowiec przez lata”, Marcina Błauta – „Miasta Polski od Bałtyku po Karpaty i Sudety”, Antoniego Krawczyka – „Młodzieżowe Konkursy Filatelistyczne”.
Jubileuszowe spotkanie z okazji 90-lecia otworzył Prezes Oddziału – Adam Znojek. Na uroczystość przybyli wiceprezes Zarządu Okręgu - Grzegorz Żak, sekretarz Tomasz Wojdyła, Honorowy Członek PZF – Wacław Połcik, delegacje kół z terenu oddziału, młodzież i goście, wśród których była reprezentantka Prezydenta Miasta Będzina. Przybyłych gości powitał wiceprezes oddziału – Antoni Krawczyk, który prowadził całą uroczystość.
O historii filatelistyki przez minione lata mówił długoletni prezes oddziału Wacław Połcik. Osiągnięcia oddziału w latach 1970-2012 przedstawił Antoni Krawczyk. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi zaprezentowali program artystyczny przygotowany przez panią Katarzynę Majcherczyk-Gruszka, który zawierał wiersze i piosenki związane z filatelistyką, znaczkami oraz ludźmi z nimi związanymi.
W czasie uroczystości wręczono wyróżnienia filatelistyczne .
Srebrne Odznaki „ZA ZASLUGI DLA POLSKIEJ FILATELISTYKI”;
Brązowe Odznaki „ZA ZASLUGI DLA POLSKIEJ FILATELISTYKI”;
Złote Odznaki Honorowe Polskiego Związku Filatelistów
Srebrne Odznaki Honorowe Polskiego Związku Filatelistów
Brązowe Odznaki Honorowe Polskiego Związku Filatelistów
Zarząd Okręgu –Oddziału uhonorował odznakami 60-lecia PZF osoby i instytucje wspomagające Oddział w swej działalności. Z okazji 90-lecia Filatelistyki w Zagłębiu Dąbrowskim Zarząd Oddziału otrzymał listy gratulujące od Prezydenta Miasta Sosnowca Pana Kazimierza Górskiego i pozostałych Prezydentów, Burmistrzów gmin na terenie których działają koła filatelistyczne. Odział PZF w Sosnowcu uhonorował wszystkie instytucje Pamiątkowymi dyplomami. Pamiątkowym dyplomem zostało uhonorowane Koło PZF Nr 39 w Chrzanowie z okazji 60-lecia swej działalności, przez Zarząd Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach.
Z okazji jubileuszu została wydana kartka beznominałowa, stempel i koperta w/g projektu graficznego Teresy Strojniak. Wydanie kartki beznominałowe współfinansował Powiat Będziński.
Opracował
Antoni Krawczyk
- 25
- kwietnia 2025Piątek
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|