Licealiści z 1 z Comeniusem

Poleć znajomym
 

Od bieżącego roku szkolnego przez kolejne dwa lata uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sosnowcu uczestniczyć będą w międzynarodowym projekcie „Together through the Rainbow of the European Traditions” w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Szkołami partnerskimi ZSO nr 1 są szkoły z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji i Rumunii.


W założeniach samego programu Comenius znajduje się przede wszystkim rozwijanie wśród młodzieży i nauczycieli wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich, zrozumienia jej wartości oraz pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego – mówi pani Agnieszka Kryczek, nauczyciel języka angielskiego w ZSO nr 1, główny koordynator projektu ze strony polskiej. Celem naszego projektu jest przedstawienie szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego poszczególnych krajów, wskazanie podobieństw i różnic poprzez m.in. prezentację tradycyjnych zwyczajów, obrzędów, muzyki czy tańca danego kraju i regionu. Ponadto uczniowie będą mogli nawiązać ciekawe międzynarodowe kontakty. Będzie to też doskonała mobilizacja do nauki języków obcych, których znajomość w dzisiejszym świecie jest tak ważna.
Uczniowie biorący udział w projekcie, wyjadą do krajów partnerskich, zaprojektują logo projektu, zredagują słownik tradycji i zwyczajów, a także nakręcą film prezentujący charakterystyczne polskie tańce i muzykę. W związku z realizacją projektu powstanie specjalna strona internetowa, na której znajdą się na np. informacje o szkołach partnerskich, zdjęcia oraz zaprojektowane logo projektu. Językiem, jakim posługują się uczestnicy projektu ze wszystkich krajów, jest przede wszystkim język angielski. Ale jednym z krajów partnerskich sosnowieckiej szkoły jest szkołą z Hiszpanii, a język hiszpański jest jednym z języków obcych, jaki w swojej ofercie edukacyjnej proponuje uczniom ZSO nr 1.
Obecnie każdy kraj partnerski przygotowuje logo projektu, a między 13 a 21 października na stronie internetowej projektu będzie można obejrzeć wszystkie prace oraz głosować na logo danego kraju – o projekcie opowiada jedna z uczestniczek, Aleksandra Bierzyńska, uczennica klasy drugiej gimnazjum. W naszej szkole ogłosiliśmy konkurs na logo do projektu, w którym może wziąć udział każdy z uczniów. Dzięki temu cała szkoła uczestniczy w programie i jest to dobra zabawa. Mamy nadzieję, że nasze logo spodoba się i może nawet wygramy w internetowym głosowaniu. Już w listopadzie grupa uczniów wraz z nauczycielami biorącymi udział w projekcie spotka się z partnerami z pozostałych krajów europejskich w rumuńskiej miejscowości Tandarei.

Będzie to pierwszy nasz wyjazd w ramach projektu i już nie mogę się go doczekać. Po raz pierwszy spotkamy się kolegami i koleżankami z innych krajów, którzy jak my biorą udział w projekcie. Na ten wyjazd szykujemy specjalną prezentację multimedialną o naszym kraju, mieście i szkole – mówi Julia Dolińska, uczennica drugiej klasy gimnazjum. Wszystko przygotowujemy w języku angielskim, który jest wiodącym językiem programu. Dzięki temu możemy podszkolić swoje umiejętności językowe, a podczas wyjazdów w praktyce sprawdzimy naszą znajomość języka, bo przecież trudno jest się z kimś porozumieć bez słów. Mimo że używamy gestów, mimiki, łatwiej jest coś powiedzieć niż pokazać. Uważam, że takie wyjazdy i program to najlepsza metoda nauki języka, a także możliwość poznania innego kraju.
Nie jest to pierwszy międzynarodowy projekt, w jakim uczestniczy ZSO nr 1 w Sosnowcu. Wcześniej szkoła współpracowała m.in. Finlandią, Turcją i Wielką Brytanią w ramach projektu „Innowacje w interwencjach kryzysowych" czy też brała udział w dwustronnym projekcie z Litwą „Wschodnioeuropejski tygiel kultur – między prozą życia a poetyką słowa”.
 

powrót
  • 24
  • kwietnia 2025Czwartek
Imieniny: Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz
Waluty:
Giełda: