- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Wiadomości
Sosnowiczanie - ten pakiet stworzyliśmy dla Was

Miejski żłobek i dopłaty do pobytu w prywatnych, wsparcie przedsiębiorcy, miasto dla młodych, wsparcie budownictwa jednorodzinnego, inicjatywy dla seniorów i wsparcie socjalne – taki jest Sosnowiec.
Sosnowiec ma wiele do zaoferowania i to na kilku polach. Miasto jest także liderem w regionie pod wieloma względami. Chcemy jednak, aby Sosnowiczanie korzystali z tego, co dla nich przygotowaliśmy – programy, wsparcie, dofinansowania, miejskie atrakcje i czas wolny. Jest w czym wybierać.
Dlatego wydaliśmy folder Pakiet Mieszkańca – w nim znajduje się 47 punktów z różnego rodzaju udogodnieniami. Folder można otrzymać w wersji papierowej (np. w Centrum Informacji Miejskiej), ale mamy również dla Państwa jego wersję na naszej stronie www. Folder podzieliliśmy na 4 kategorie: Dla Rodziny, Dla Młodych i Przedsiębiorczych, Dla Każdego i Dla Seniorów.
Dla Rodziny
1. Nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach
Najmłodsi Sosnowiczanie to nasze oczko w głowie, dlatego sukcesywnie zwiększamy liczbę miejsc w Miejskim Żłobku. W tej chwili jest ich ponad 300, a to dzięki otwarciu dwóch nowych placówek – przy ulicach Białostockiej oraz Czołgistów. Ponadto, jeśli ktoś zdecyduje się na żłobek prywatny, może liczyć na wsparcie miasta w wysokości 500 złotych miesięcznie.
Niezwykle istotne są również warunki, w jakich przebywają nasze dzieci. Dlatego też cały czas odmieniamy placówki. Perełkami są przebudowane przedszkola, jak choćby tzw. „Słoneczko” przy ulicy Piłsudskiego (Przedszkole Miejskie nr 47) oraz przy ulicy Śliwki (Przedszkole Miejskie nr 20), a jednocześnie zwiększyliśmy w nich ilość miejsc dla najmłodszych. Remontowane są także inne placówki - w ciągu ostatnich 2 lat kompleksową termomodernizację przeszło kilkanaście szkół i przedszkoli, a w kolejnych zniknął azbest. Następne remonty już przed nami – wszystko z myślą o najmłodszych. Za to już jesienią 2017 roku uruchomiony zostanie Klub Dziecięcy przy ulicy Jagiellońskiej.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
2. Wsparcie na starcie, czyli wyprawka dla pierwszoklasisty
Pierwsza klasa to częstokroć wydatki, które dają się we znaki rodzicom, ale w Sosnowcu mogą liczyć na wsparcie ze strony miasta. Rodzice dzieci rozpoczynających po raz pierwszy naukę w 1. klasie szkoły podstawowej otrzymają do 500 złotych wyprawki na zakup dla swojej pociechy artykułów i przyborów szkolnych oraz odzieży i obuwia. Wystarczy, że rodzic przedstawi imienne rachunki i faktury. Pierwsza edycja programu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W 2016 roku do kieszeni rodziców trafiło blisko 300 tysięcy złotych.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
3. Dofinansowanie in vitro
Nie każdy, w naturalny sposób, może mieć dzieci. W Sosnowcu problem niepłodności może dotyczyć około 2 tysięcy par. Dlatego uruchomiony został program dofinansowania in vitro. W ciągu czterech lat skorzysta z niego w sumie 165 par. O tym, kto zakwalifikuje się do programu, decydują bezpośrednio specjaliści. W ramach dofinansowania do procedury in vitro, przeznaczona zostanie kwota 200 tysięcy złotych rocznie, a z pomocy będzie mogło skorzystać średnio na rok około 40 par. W sumie przez 4 lata na ten cel przeznaczonych zostanie 0,8 mln zł.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Zdrowia
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 03, e-mail: zdrowie@um.sosnowiec.pl
4. Wspieramy budownictwo jednorodzinne
Dla osób, które chcą zamieszkać w domu, bądź nadal się wahają, czy to zrobić, mamy zwolnienie z podatku od nieruchomości. Miejsc, w których powstają kolejne osiedla, w naszym mieście jest coraz więcej. Wystarczy choćby wspomnieć takie ulice, jak Kukułek, Klimontowska, Lawendowa, Szafranowa, a także dzielnice Milowice, Juliusz i inne.
W Sosnowcu są miejsca wręcz idealne, aby wybudować swój dom – są spokojne, pozbawione korków ulicznych, zalesione i blisko miejsc rekreacyjnych. Dlatego chcemy zachęcić do zamieszkania w Sosnowcu, wybudowania tutaj domu, a jednocześnie dajemy możliwość obniżenia kosztów. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, zwalniamy z podatku od nieruchomości nowo wybudowane budynki mieszkalne jednorodzinne, których budowa zakończona została lub ich użytkowanie rozpoczęto nie wcześniej niż w połowie 2015 roku. Ta możliwość dotyczy nie tylko domów wolnostojących, ale także tych w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Zwolnienie z podatku przysługuje na okres 10 lat.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Podatków
aleja Zwycięstwa 20, pok. 305, tel. 32 296 05 09, e-mail: wpo.podatki@um.sosnowiec.pl
5. Zatrudnij nianię
Opieka nad najmłodszym członkiem rodziny to konieczność poświęcenia dodatkowego czasu, którego rodzice częstokroć po prostu nie mają. „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” to odpowiedź na ich potrzeby. Dzięki niemu rodzice mogą po niższych kosztach zatrudnić nianię. „Mogę wszystko” skierowany jest do rodziców wychowujących dzieci do lat 3, którzy chcieliby zatrudnić opiekunkę dla swojej pociechy. Dzięki przedsięwzięciu miasto zapewnia wsparcie w postaci refundacji kosztów wynagrodzenia niani i nie narzuca rodzicom wyboru. Pierwsza edycja tego projektu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i już trwają prace nad jej kolejną edycją.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
6. Walczymy z nadwagą i otyłością u dzieci
Jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych wieku dziecięcego jest nadwaga i otyłość. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia dowodzą, iż dotkniętych jest nią nawet 16% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wiele dzieci wychodzi do szkoły, nie jedząc pełnowartościowego śniadania. Zamiast niego kupują słodycze, drożdżówki czy słodkie napoje gazowane. Za otyłość u dzieci odpowiada też w dużym stopniu brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Aby wyeliminować zaburzenia odżywiania wśród sosnowieckich uczniów klas 1. szkoły podstawowej, realizujemy program dotyczący profilaktyki rozwoju chorób cywilizacyjnych. Zakłada on przeprowadzenie badań przesiewowych u wszystkich zadeklarowanych przez rodziców uczniów klas 1. Badania obejmują pomiar wagi ciała, wzrostu, określenie wskaźnika BMI i wartości centylowych. Na podstawie dokonanych pomiarów uczniowie kwalifikowani są do II etapu, kierującego ich do podmiotu leczniczego realizującego program. W ramach II etapu prowadzone są pogłębione badania laboratoryjne, spotkania konsultacyjne z lekarzem, psychologiem, dietetykiem oraz specjalistą aktywności fizycznej.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Zdrowia
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 03, e-mail: zdrowie@um.sosnowiec.pl
7. Zniżki i rabaty dla rodzin wielodzietnych
Rodziny wielodzietne mają duże wsparcie w Sosnowcu. Program „Miej Więcej”, który jest do nich skierowany, uprawnia do skorzystania ze zniżek w wielu punktach miasta. Objęte są nim dzieci do 18. lub do 24. roku życia, jeśli uczą się lub studiują. Każdy uprawniony członek rodziny otrzymuje imienną kartę, wydaną przez sosnowiecki Urząd Miejski. Mogą z niej korzystać niezależnie wszyscy członkowie rodziny. Zniżki obowiązują m.in. na miejskich obiektach rekreacyjnych i sportowych, w licznych miejscach rozrywki, punktach handlowo-usługowych i wielu innych, nie tylko z terenu Sosnowca. Lista wszystkich miejsc dostępna jest na stronie internetowej.
W Sosnowcu honorowana jest również Karta Dużej Rodziny, czyli system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+, zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
www.miejwiecej.sosnowiec.pl
8. Rodziny zastępcze
Wśród nas jest wielu najmłodszych, których los nie oszczędzał – ich rodzice często są pozbawieni władzy rodzicielskiej. Zależy nam, aby dzieciom, które nie mają rodziców, stworzyć własny dom, który przecież każdemu się należy. W 2016 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej rozpoczęto realizację projektu „Rodzina działaniami silna”. Grupą docelową projektu, obok rodzin objętych wsparciem asystenta, są osoby sprawujące zawodową i niezawodową pieczę zastępczą oraz kandydaci na rodziny zastępcze zawodowe, niezawodowe oraz ich otoczenie. Dzięki tym działaniom, dochodzi do poprawy funkcjonowania i pełnienia ról społecznych przez rodziny objęte wsparciem asystenta i tym samym przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. Ponadto, wpływa to na wsparcie i rozwój zawodowych oraz niezawodowych form pieczy zastępczej.
W Sosnowcu podjęliśmy decyzję o podniesieniu wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka, doceniając ich codzienną, niezwykle trudną pracę. Rodziny zastępcze otrzymają 2500 złotych brutto, wynagrodzenie w pogotowiu rodzinnym wyniesie 3100 złotych brutto, a w rodzinnym domu dziecka 3400 złotych brutto.
Kontakt:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 22 01, e-mail: kancelaria@mopssosnowiec.pl
9. Najnowocześniejsza porodówka w Zagłębiu
Porodówka w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim przeszła prawdziwą rewolucję. Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, który jest jednym z najnowocześniejszych tego typu jednostek w regionie, znajduje się 79 łóżek, w pokojach w większości jedno-, dwu- lub trzyosobowych. Kadra medyczna posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe. Pacjentki oddziału otoczone są całodobowym nadzorem lekarza ginekologa, położnika, pediatry, anestezjologa oraz opieką sprawowaną przez położne i pielęgniarki. Oddział Noworodków i Wcześniaków Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego gwarantuje specjalistyczną, profesjonalną opiekę nad nowo narodzonymi dziećmi. Oddział świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki i leczenia noworodków urodzonych z porodów fizjologicznych, patologicznych oraz cięć cesarskich.
Co ważne, sosnowiecki szpital może się pochwalić II stopniem referencyjności. Co to oznacza? Że kadra zajmuje się m.in. ciążami zagrożonymi, bądź dziećmi urodzonymi przed 35 tygodniem ciąży.
Kontakt:
Sosnowiecki Szpital Miejski w Sosnowcu
ul. Zegadłowicza 3, tel. 32 413 03 00
Dla Młodych i Przedsiębiorczych
10. Mieszkanie dla absolwenta
Na początku 2017 roku pierwsi wybitni absolwenci wyższych uczelni odebrali klucze do mieszkań komunalnych przy ulicy Kołłątaja 9. Program „Mieszkanie dla absolwenta” to jeden ze sposobów na zatrzymanie najzdolniejszych absolwentów w Sosnowcu. O mieszkanie mogą się ubiegać osoby, które z wysokimi wynikami ukończyły studia wyższe, a ponadto wyróżniają się w szczególny sposób i ich praca służy lokalnej społeczności. Pozwala na to uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad oraz kryteriów wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Sosnowiec. To rozwiązanie jednego z najważniejszych problemów młodych ludzi, którzy chcą zacząć życie na własny rachunek.
11. Lokal na biznes
Dla tych, którzy po raz pierwszy po zakończeniu edukacji uruchamiają działalność gospodarczą lub prowadzą ją krócej niż 6 miesięcy, aby ułatwić im start, przygotowaliśmy nowatorski i atrakcyjny program wynajmu powierzchni biurowych – „Lokal na biznes”. Dzięki niemu, początkujący właściciel firmy będzie mógł wynająć za symboliczną złotówkę za m² (plus media) powierzchnię w biurowcu Agencji Rozwoju Lokalnego przy ulicy Teatralnej. Biura będą przyznawane w drodze konkursowej, a umowy zostaną podpisane na 2 lata. Po tym czasie, ich miejsce zajmą kolejni przedsiębiorcy, aby zapewnić ciągłą rotację i dać szansę większej liczbie osób.
Kontakt:
Agencja Rozwoju Lokalnego
ul. Teatralna 9, tel. 32 293 36 10
12. Lokal na kulturę
Chcemy wspierać działania w dziedzinie kultury i w 2016 roku zainicjowana została w mieście akcja „Lokal na kulturę”. Istotą konkursu jest wyłanianie najemców lokali miejskich z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. Za nami już dwie edycje konkursu, który będzie kontynuowany. Laureatami LNK są radio Zagłębie FM, a także mieszcząca się w tzw. plastrach miodu galeria/kawiarnia ArtKwarium.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Kultury i Promocji Miasta
aleja Zwycięstwa 20, tel. 32 296 06 47, mail: wks@um.sosnowiec.pl
13. Szkoły wyższe
Sosnowiec daje możliwość nauki również po zakończeniu szkół średnich. Swoje siedziby mają tutaj uczelnie niepubliczne: Wyższa Szkoła Humanitas (WSH to obecnie 10 kierunków kształcenia, w tym 6 kierunków magisterskich, ponad 50 specjalności i około 55 kierunków studiów podyplomowych) i Wyższa Szkoła Medyczna, a także publiczne: Uniwersytet Śląski (wydziały: Nauk o Ziemi, Informatyki i Nauki o Materiałach, Filologiczny) i Śląski Uniwersytet Medyczny (Wydział Farmaceutyczny). Kilkadziesiąt kierunków, na których studenci mogą zdobywać nowe umiejętności, to niewątpliwy atut miasta.
14. Sosnowiec #dziejesięnieoddziś
Sosnowiec to dobre miejsce do spędzania wolnego czasu. Na terenie miasta działa kilkadziesiąt pubów i klubów, w których można odpocząć i odprężyć się. Miasto również stawia na rozrywkę i odpoczynek. W ciągu roku organizujemy kilkadziesiąt imprez dla wszystkich. Wśród nich są trzydniowe Dni Sosnowca z plejadą gwiazd na scenie, Eskalator z artystami z Polski i zagranicy, znanymi z anten radiowych, Bitwa na balony z wodą, Eksplozja Kolorów, Manufaktura Świętego Mikołaja, Sylwester, Tydzień Dziecka, Piknik militarny, wakacyjne pikniki i grillowanie, liczne festyny i imprezy „pod chmurką”. To jednak nie wszystko. W sali widowiskowo-koncertowej Muza można zobaczyć prawdziwe gwiazdy. Dotychczas wystąpili, bądź wkrótce w niej wystąpią: Universe, Czesław Mozil, Wojciech Cejrowski, O.S.T.R., Tomasz Stockinger, Paweł Domagała, Michał Bajor, Coma, The Klenczon Experience, Krzysztof Daukszewicz, Boys, Weekend, Patrycja Markowska, Hey, Oddział Zamknięty, Golec uOrkiestra, Ania Wyszkoni, Ania Dąbrowska, Łowcy.B, Artur Andrus, Zakopower i wielu, wielu innych. Repertuar dopełniają jednostki kultury, kina oraz inne miejsca, dzięki którym w Sosnowcu po prostu nie można się nudzić!
15. Nowe liceum i kształcenie z przyszłością
Choć wiele osób uważało, że to nie ma sensu, my poszliśmy pod prąd i otworzyliśmy nowe liceum. IX Liceum Ogólnokształcące oficjalnie swoją działalność rozpoczęło 1 września 2017 roku i jest doskonałym uzupełnieniem szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście. Uczniowie mają do wyboru trzy nowoczesne kierunki nauczania: artystyczno-medialny z elementami edukacji teatralnej (patronat objęła Wyższa Szkoła Humanitas, a zajęcia będą prowadzone we współpracy m.in. z Teatrem Zagłębia i Teatrem Dzieci Zagłębia), biologiczno-matematyczny o profilu medycznym oraz geograficzno-językowy promujący zdrowy styl życia, gdzie będą się odbywały m.in. zajęcia z ratownictwa medycznego. IX LO daje duży wybór uczniom, nie tylko z Sosnowca, ale także z całego Zagłębia Dąbrowskiego. Sosnowieckie szkoły to ogromne możliwości, wiedza i nauka.
W 2013 roku zreformowaliśmy w naszym mieście szkolnictwo zawodowe i powołaliśmy do życia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Liczba placówek, które weszły w skład CKZiU, doświadczona kadra oraz baza powodują, że jest to miejsce, w którym szkolone są wyspecjalizowane kadry. Już teraz, dzięki licznym porozumieniom z pracodawcami, uczniowie CKZiU odbywają staże i praktyki. Centrum, na prośbę przedsiębiorców, jest w stanie uruchomić kierunki zawodowe, w których będzie kształciło uczniów w dłuższej perspektywie. To da inwestorom wykwalifikowaną kadrę i pozbawi problemu poszukiwania pracowników.
16. Wyremontuj elewację, nie płać podatku
Chcemy, aby nasze miasto przeobrażało się, także dzięki remontom budynków mieszkalnych. Stąd też inicjatywa wprowadzenia zwolnienia z podatku od nieruchomości dla inwestujących w wygląd i estetykę budynków. W całym Sosnowcu już widać dziesiątki termomodernizowanych miejsc, a widok rusztowań nie jest niczym nowym. Uchwałą Rady Miejskiej postanowiliśmy wprowadzić zwolnienie z podatku od nieruchomości dla remontujących budynki nie tylko w centrum miasta, ale także poza nim. Zwolnienie przysługuje do wysokości 50% poniesionych kosztów kwalifikujących, na okres nie dłuższy niż 5 lat, w przypadku ukończenia remontu elewacji do końca 2018 roku.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Podatków
aleja Zwycięstwa 20, pok. 305, tel. 32 296 05 09, e-mail: wpo.podatki@um.sosnowiec.pl
17. Opiekun inwestora i obniżenie opłat dla przedsiębiorców
Miasto jest otwarte na przedsiębiorczych. Wiemy, że prowadzenie własnej działalności to duży trud, a przedsiębiorcy poświęcają jej całe swoje życie. Dlatego mamy dla nich liczne zwolnienia z podatku od nieruchomości, indywidualnego opiekuna inwestora, niższe opłaty za środki transportu, zniesienie opłaty targowej, obniżenie stawek za ustawienie ogródków gastronomicznych i inne udogodnienia.
Dla otwierających własne firmy, miasto również przygotowało wsparcie. Poza ofertą Powiatowego Urzędu Pracy, który ma wachlarz pomocy dla przedsiębiorczych, w mieście działa Agencja Rozwoju Lokalnego, stworzona po to, aby wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa. Instrumenty finansowe, programy szkoleniowe i usługi doradczo-informacyjne – to one tworzą przyjazne otoczenie biznesu i umożliwiają niewielkim wizjonerom tworzyć wielkie rzeczy. Twój biznes jest innowacyjny? Sprawdź ofertę Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, który stwarza idealne warunki do rozwoju innowacji
w biznesie.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Rozwoju i Przedsiębiorczości
ul. Małachowskiego 3, tel. 32 296 06 51, e-mail: wrp@um.sosnowiec.pl
Agencja Rozwoju Lokalnego
ul. Teatralna 9, tel. 32 293 36 10
Dla Każdego
Rekreacja
18. Nowe drogi rowerowe i miejski rower
Miasto to także rekreacja i sport, dlatego mocno inwestujemy w infrastrukturę rowerową. Nigdy wcześniej w historii Sosnowca nie budowano tylu kilometrów tras rowerowych – do końca 2018 roku, w sumie powstanie ich ponad 20 kilometrów. Fani dwóch kółek wreszcie będą mogli bezpiecznie poruszać się po naszym mieście. Łączna kwota inwestycji to ponad 11,5 mln zł. Pierwsze prace ruszyły już w 2. połowie 2017 roku.
Na tym nie koniec. Drogi rowerowe pojawią się również w ramach innych inwestycji. Mamy na myśli m.in. remonty ulic 3 Maja, Armii Krajowej, czy też Blachnickiego, na odcinku od Braci Mieroszewskich do Lenartowicza. Uzupełnieniem sieci dróg rowerowych będą kolejne inwestycje – cztery przejścia podziemne zaadaptowane na potrzeby rowerzystów (Żeromskiego – 3 Maja, Rondo Gierka, Piłsudskiego – Sobieskiego – Kilińskiego, Piłsudskiego – Mireckiego). Już w 2017 roku do użytku Sosnowiczan oddane zostały 2 kilometry wyremontowanej trasy przy Stawikach.
Drogi rowerowe będą, ale co z rowerami? Na to też zaradzimy. Wiosną 2018 w mieście pojawią się wypożyczalnie jednośladów. Będzie ich 10, każda zadaszona, a mieszkańcy znajdą w nich 130 rowerów (w tym 3 trójkołowe i 4 typu tandem).
19. Odpoczynek w parku
Sieć parków to ogromny potencjał rekreacyjny Sosnowca, stąd też bardzo w nie inwestujemy. Parki i skwery przechodzą przeobrażenie, abyśmy wszyscy mogli się w nich relaksować, a także aktywnie spędzać czas. Dla tych odmieniliśmy Park Sielecki, gdzie powstała mająca 1,5 kilometra pętla rolkowa – to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w mieście. Jeśli jednak wolisz odpoczynek, tuż obok powstała strefa relaksu. W niej znajdują się leżaki z betonu architektonicznego i drewna egzotycznego, a pod nimi piasek. Całość wieczorami jest oświetlona, a nieopodal przygotowano miejsce dla małej gastronomii.
Największą metamorfozę przeszły Stawiki. Tutaj trasę rowerową wydzielono od ścieżki dla pieszych, ustawiono także ponad 70 ławek i blisko 40 stojaków rowerowych. Dla aktywnych powstała również 200-metrowa bieżnia. Odmieniamy także mniejsze miejskie skwery i parki – wystarczy tylko spojrzeć na ulicę Małachowskiego, Witosa, aleję Zwycięstwa i inne.
Stawiki to także Wake Zone Stawiki, prywatna inicjatywa, na którą składa się kompleks sportowo-rekreacyjny z pięciosłupowym wyciągiem do wakeboardu i nart wodnych, wyciąg szkoleniowy 2.0, bar, sklep wakeboardowy, wypożyczalnia sprzętu, strefa rekreacji, stacja street workoutu oraz plac zabaw dla dzieci.
20. Ogrody jordanowskie
Kto z nas, będąc dzieckiem, nie chciał bawić się w fantastycznych warunkach, na bezpiecznych przyrządach i w pięknych okolicznościach? Chcemy spełniać dziecięce marzenia, dlatego w mieście działają już dwa ogrody jordanowskie, a kolejny powstanie już wkrótce. Pierwszym jaki powstał w Sosnowcu, był ten w Parku Sieleckim. Jego popularność jest niepodważalna – każdego dnia, czasem niezależnie od pogody, mieszkańcy korzystają z atrakcji. Kolejny ogród jordanowski zbudowaliśmy w Kazimierzu. To największy tego typu obiekt w województwie i składa się z czterech stref: malucha, średniaka, starszaka i strefy rekreacji. Wyposażony jest m.in. w huśtawki, bujaki oraz urządzenia do zabaw w piasku, a także muzyczne i rekreacyjne. Tutaj właśnie powstało pierwsze w Sosnowcu linarium, a teren ozdabia pięknie podświetlona nocą fontanna. Kolejny ogród jordanowski powstanie przy Górce Środulskiej.
21. Egzotarium
Egzotarium towarzyszy nam od wielu lat. Ekspozycja prezentowana w nim obejmuje 260 gatunków roślin, usystematyzowanych klimatami w jakich występują one w swoich środowiskach naturalnych. Obejrzeć można również kilkadziesiąt gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków czy ssaków. Już niebawem Egzotarium przejdzie prawdziwą metamorfozę. Pierwszy krok został już poczyniony – w połowie 2017 roku miasto podpisało umowę z firmą, która będzie odpowiedzialna za projekt przebudowy. Prace projektowe mają zakończyć się w listopadzie 2018.
22. Zagłębiowski Park Sportowy
Chcemy mocno zainwestować w rozwój sportu i rekreacji w mieście, stąd decyzja, że na terenach przy Górce Środulskiej powstanie Zagłębiowski Park Sportowy. Będzie to kompleks nowoczesnych obiektów, niepowtarzalny w skali całego kraju. ZPS to nie tylko stadion, który będzie mógł pomieścić 12 tysięcy widzów, ale także hala sportowa z widownią na 3 tysiące osób i lodowisko, które pomieści 2,5 tysiąca kibiców. Konkurs na koncepcję ZPS wygrała firma JSK Architekci, która jest wykonawcą dokumentacji projektowej. To właśnie ona projektowała m.in. Stadion Narodowy i stadion Legii Warszawa.
Zagłębiowski Park Sportowy będzie miał za zadanie przyciągnąć ludzi z całej Polski i nie tylko, aby mogli uczestniczyć w niezwykłych widowiskach. Dzięki hali, sporty drużynowe, wreszcie będą miały do dyspozycji obiekt na miarę XXI wieku. Lodowisko to ukłon w kierunku hokeja na lodzie, który w Sosnowcu ma ogromne tradycje i rzesze kibiców. Jednak ZPS to nie tylko sport. To jasny sygnał, że Sosnowiec może stać się miastem wielkich wydarzeń, a przede wszystkim rekreacji na najwyższym poziomie.
Projekt kompleksu ma być gotowy do końca 2017 roku. W 2018 rozpocznie się budowa obiektów.
23. Baseny, hale i boiska
Infrastruktura sportowa w Sosnowcu daje wiele możliwości. Latem bryluje pływalnia przy ul. Wojska Polskiego oraz przy ul. 3 Maja. Pod chmurką doskonale sprawdza się też kąpielisko na nowych Stawikach. Na mieszkańców czekają także liczne boiska oraz hale sportowe. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu przygotowaliśmy nie tylko basen przy Żeromskiego, ale także Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej przy ul. Hubala Dobrzańskiego 99. Tutaj działa basen, a także siłownia, prowadzone są zajęcia fitness, aerobik i wiele innych.
Na tych, którzy kochają zimowe szaleństwo, czeka Górka Środulska. Zimą do dyspozycji miłośników białego szaleństwa pozostają trzy stoki: jeden duży i dwa mniejsze. Pomyślano też o szkółce narciarskiej dla początkujących oraz o wypożyczalni i serwisie sprzętu. Na początku grudnia, tuż przed Urzędem Miejskim, pojawia się sztucznie mrożone lodowisko.
Kontakt:
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
ul. 3 Maja 41, tel. 32 266 34 26, e mail: sekretariat@mosir.sosnowiec.pl
Współdecyduj o mieście
24. Budżet Obywatelski
Sosnowiec staje się coraz bardziej obywatelski, a mieszkańcy w realny sposób decydują o swoim mieście. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, Sosnowiczanie mają wpływ na budżet miasta i współdecydują o wydawaniu publicznych pieniędzy. Do tej pory na Budżet Obywatelski przeznaczyliśmy 18 milionów złotych, a w IV edycji do rozdysponowania będzie 7,5 mln – w niej mieszkańcy zgłosili prawie 170 projektów.
Budżet Obywatelski w Sosnowcu jest świętem wszystkich mieszkańców, którym leży na sercu dobro miasta. Do połowy 2017 roku zrealizowano ponad 80 projektów. To także czas wytężonej pracy dla urzędników, bowiem najpierw konieczne jest sprawdzenie możliwości realizacji przedsięwzięcia, a po głosowaniu trzeba doprecyzować zakres prac, ogłosić przetarg, wykonawstwo i nadzorować prace. Warto głosować i warto mieć realny wpływ na swoje miasto i najbliższą okolicę.
Głosowanie w IV edycji: 6-16 października.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Kultury i Promocji Miasta
ul. Małachowskiego 3, tel. 32 296 06 16, mail: obywatelski@um.sosnowiec.pl
www.obywatelski.sosnowiec.pl
25. Wyraź swoją opinię
Sosnowiec to przede wszystkim mieszkańcy. Chcemy, żeby mieli wpływ na to, co dzieje się w mieście, nie tylko poprzez Budżet Obywatelski, ale także konsultacje. Dlatego uruchomiliśmy Platformę Konsultacji Społecznych. Wychodzimy z założenia, że konsultacje społeczne powinny być jak najprostsze, możliwie dostępne, bez stawiania dodatkowych barier w postaci pobierania od mieszkańca dziesiątek danych. Niezwykle istotne dla nas, w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, jest zaufanie. Dotychczas odbyło się kilkanaście konsultacji. Mieszkańców pytaliśmy m.in. o nazwę Ronda Gierka, przedłużenie linii tramwajowej 15, budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego i wiele innych tematów.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Kultury i Promocji Miasta
aleja Zwycięstwa 20, tel. 32 296 06 47, mail: wks@um.sosnowiec.pl
www.konsultacje.sosnowiec.pl
Sosnowiec jest dla Ciebie
26. Karta Nowego Mieszkańca − warto mieszkać w Sosnowcu
Każda osoba, która zamieszka na stałe w Sosnowcu, otrzyma specjalną kartę zapewniającą roczne zniżki* w licznych miejskich instytucjach, zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Karta upoważnia m.in. do 50% upustu na imprezy kulturalne. Pojawia się więc dobra okazja na obejrzenie doskonałych sztuk na deskach Teatru Zagłębia. Zniżki obowiązują też w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, w Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu, Miejskim Domu Kultury „Kazimierz”, Miejskim Klubie „Maczki”, sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych, Miejskim Klubie im. Jana Kiepury, Egzotarium, a także w sali widowiskowo-koncertowej „Muza”.
Promocyjne ceny obowiązują również w bazie sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W tym wypadku mieszkaniec zapłaci nie o połowę mniej, a symboliczną złotówkę. Na osoby posiadające kartę „Zamieszkaj w Sosnowcu” czekają też inne, rekreacyjne atrakcje, w tym niedawno wyremontowane Klimontowskie Centrum Aktywności Rodzinnej.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Rozwoju i Przedsiębiorczości
ul. Małachowskiego 3, tel. 32 296 06 51, e-mail: wrp@um.sosnowiec.pl
* oferta nie dotyczy imprez organizowanych przez podmioty zewnętrzne na obiektach MOSiR-u i w miejskich jednostkach kultury
27. Płać podatki w mieście, wygrywaj cenne nagrody
Zachęcamy Sosnowiczan do płacenia podatków w swoim mieście, w zamian za cenne nagrody. By rozliczać się w sosnowieckim Urzędzie Skarbowym, w ostatnim roku podatkowym trzeba być mieszkańcem Sosnowca. Płacenie podatków na terenie miasta daje pewność, że część środków wróci do nas pod postacią inwestycji w najbliższe otoczenie – chodzi o oświatę, transport, edukację, ochronę zdrowia, czy też gospodarkę komunalną.
Aby zachęcić mieszkańców do rozliczania podatku PIT w Sosnowcu, zorganizowaliśmy loterię, w której główną nagrodą był samochód osobowy, a na 10 osób czekały także tablety lub rowery. Szacunkowo, dzięki loterii, w 2017 roku wpływy z podatku PIT do miejskiej kasy zwiększyły się o ponad 300 tysięcy złotych.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Rozwoju i Przedsiębiorczości
ul. Małachowskiego 3, tel. 32 296 06 51, e-mail: wrp@um.sosnowiec.pl
28. Urzędnicy dla mieszkańca
W społeczeństwie cały czas panuje przekonanie, że to nie urząd jest dla mieszkańców, a mieszkańcy dla urzędu. Chcemy udowodnić, że ta teza jest nieprawdziwa i wprowadzamy zmiany ułatwiające załatwianie spraw w sosnowieckim Urzędzie Miejskim. Wydłużyliśmy czas pracy w poniedziałki. Tego dnia Urząd Miejski jest otwarty od 7.30 do 18.00, a więc przez 10,5 godziny. W kasie wprowadziliśmy istotne zmiany, bowiem dokonanie wpłat/opłat jest możliwe za pomocą kart płatniczych. Dodatkowo, dajemy możliwość internetowej rezerwacji wizyty w Wydziale Komunikacji, za pośrednictwem strony www.sosnowiec.pl.
Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkim jest po drodze do centrum miasta. Stąd też decyzja o otwarciu nowych punktów
kancelaryjnych. Poza Niwką, punkty działają w Ostrowach (budynek MOSiR przy Starzyńskiego), Maczkach (budynek ZSO 11)
i Juliuszu (w filia nr 18 biblioteki).
29. Budujemy dla Was
W Sosnowcu mamy prawdziwe apogeum remontów, a nie są to ostatnie prace. Chcemy, aby mieszkańcy mieli pełną informację o inwestycjach, jakie dla nich realizujemy. Mamy też na uwadze, że prace są związane z utrudnionym poruszaniem się po mieście. Na pewno wspólnie będziemy musieli się trochę przemęczyć, bo bez tego poprawa warunków życia jest po prostu niemożliwa. W miejscach, gdzie rozpoczynają się prace, ustawiamy tablice z informacją, do kiedy potrwają utrudnienia. Dystrybuujemy także ulotki z opisami najważniejszych inwestycji, aby dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców.
30. Nowoczesna komunikacja
Komunikacja to nie tylko wygoda, ale także ekologia, dlatego inwestujemy w autobusy. Sukcesywnie, od początku 2017 roku, do Sosnowca trafiają nowoczesne pojazdy. W sumie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zamówiło 78 nowych autobusów – to największe w historii firmy zamówienie, opiewające na kwotę 127 milionów złotych. Część z nich to spełniające najwyższe normy pojazdy z silnikami Diesla, a część to ultranowoczesne hybrydy. Zakupiliśmy także 3 elektryczne Solarisy, które jeździć będą po ulicach miast Zagłębia.
Autobusy to podstawa, ale istotna jest również wygoda pasażerów oczekujących na ich przyjazd. Dlatego też realizujemy projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej na terenie Sosnowca oraz budowę i rozbudowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych. Pierwszy z projektów dotyczy przebudowy całej szerokości ulicy 3 Maja (4 km) i wydzielenia buspasów na odcinku od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego w centrum Sosnowca aż do wiaduktu w ciągu ulic Prusa oraz Blachnickiego na Środuli. Powstanie również 8 małych węzłów przesiadkowych pozwalających na zmianę środków komunikacji z indywidualnej na transport publiczny oraz rower.
Zmiany, które wchodzą w życie, pozwolą na stworzenie spójnego systemu wspomagającego transport publiczny. Chcemy, aby mieszkańcy zrezygnowali z samochodów na rzecz wygodnej i bezpiecznej komunikacji publicznej.
31. Nieodpłatna pomoc prawna
Nie każdego stać na pomoc radcy prawnego, czy też adwokata, dlatego uruchomiliśmy bezpłatną pomoc prawną. Może z niej skorzystać młodzież do 26. roku życia, osoby korzystające z pomocy społecznej, a także osoby, które posiadają Kartę Dużej Rodziny oraz te, które ukończyły 65. rok życia. Uprawnionymi do profesjonalnej pomocy adwokatów, radców prawnych i wykwalifikowanych prawników są także kombatanci, weterani, kobiety w ciąży oraz zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Pomoc jest udzielana w zakresie m.in. prawa pracy, przygotowania do uruchomienia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw rodzinnych i innych.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
32. Bezpieczeństwo w mieście
Bezpieczeństwo mieszkańców to sprawa priorytetowa. Od 2011 roku w Sosnowcu działa sieć nowoczesnego monitoringu. W budynku przy Placu Stulecia mieści się Centrum Monitoringu Miejskiego. Na początek pojawiło się 15 nowoczesnych kamer. Sprzęt ma tzw. niekończący się zasięg (360° w poziomie, 220° w przechyle), 32-krotny zoom optyczny i min. 12-krotny zoom cyfrowy. Kamery mają detekcję ruchu oraz automatyczne śledzenie obiektu. Pomieszczenie monitoringu wyposażono w 7 monitorów przeznaczonych do obserwacji obrazu przesyłanego z kamer. W 2016 roku zakupiono 10 kolejnych. Dzięki inwestycji w szerokopasmową sieć nie ma problemu z podłączeniem do niej nowych kamer.
Wspieramy także działające na terenie miasta służby mundurowe. Doposażamy Komendę Miejską Policji, jak również Jednostkę Straży Pożarnej. W 2017 roku zakupiliśmy m.in. nowoczesne radiowozy z napędem hybrydowym, z kolei pod koniec 2016 roku wsparliśmy kwotą 1,5 mln zł zakup 42-metrowej mechanicznej drabiny z łamanym przęsłem dla sosnowieckiej straży pożarnej. Podobnym sprzętem mogą się pochwalić jeszcze tylko cztery jednostki w Polsce.
33. Rewitalizacja centrum miasta
Centrum to serce i wizytówka miasta, dlatego przygotowujemy się do jego przebudowy. W tym celu ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przestrzeni przed dworcem PKP. Konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice. Rewitalizacja placu przed dworcem kolejowym w Sosnowcu zakłada m.in. przeniesienie z Placu Stulecia, czyli popularnej Patelni, pomnika Jana Kiepury.
Ponadto, rok 2017 to rok remontu głównej ulicy w centrum miasta, a więc 3 Maja. Dodatkowo ruszyły prace na Modrzejowskiej, głównym deptaku centrum. Sama ulica zyska nowe LED-owe oświetlenie, a obecną, niezbyt efektowną, kostkę zastąpią granitowe płyty. Zmieni się również architektura ulicy, zostaną zamontowane stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci oraz ograniczniki ruchu. Przybędzie również zieleni, a ostatnim akcentem zmian będzie fontanna. Do prac dołączył także Tauron Ciepło, który buduje nową sieć ciepłowniczą. To wszystko powoduje, że centrum miasta znowu będzie przyjazne mieszkańcom.
Zdrowie i wsparcie
34. Nowa jakość szpitala
Sosnowiecki Szpital Miejski przechodzi prawdziwą metamorfozę. Na remonty budynków, oddziałów (chirurgii urazowo-ortopedycznej, dermatologii, geriatrii, psychiatrii, chirurgii ogólnej z otolaryngologią, ginekologii i położnictwa oraz neonatologii), przychodni, izby przyjęć oraz na zakup nowego wyposażenia przeznaczono ponad 60 milionów złotych.
To jednak dopiero początek, bowiem w szpitalu trwa budowa nowego budynku. W skład trzykondygnacyjnego pawilonu, oprócz sześciu sal operacyjnych, wchodzi m.in. oddział intensywnej terapii. Sale operacyjne będą znajdowały się na pierwszym piętrze pawilonu i są zaprojektowane zgodnie z potrzebami poszczególnych specjalności: chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii. Pomieszczenia będą w pełni zinformatyzowane, cyfrowy sprzęt i aparatura do diagnostyki obrazowej pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów operacyjnych i wpłyną na komfort pracy lekarzy, skrócą czas operacji, co bezpośrednio przełoży się na jakość leczenia i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Na parterze powstanie 12-łóżkowy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Inwestycja będzie gotowa w 2018 roku.
35. Walka z niską emisją
W Sosnowcu dajemy możliwość składania wniosków o dotacje na zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dzięki nim mieszkańcy mogą m.in. zmodernizować ogrzewanie, zdemontować i zutylizować azbest, podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, czy też zainstalować przydomowe oczyszczalnie ścieków. Zwiększyliśmy także próg dofinansowania na modernizację ogrzewania, wymianę starych pieców oraz na instalację odnawialnych źródeł energii. Obecnie można się ubiegać o dofinansowanie do kwoty 8 tysięcy złotych.
To nie koniec działań na rzecz walki z tzw. niską emisją. Miejsce wysłużonych ulicznych opraw sodowych i rtęciowych zajmą lampy w technologii LED. To największy, z dotychczas realizowanych w Polsce, projekt wymiany oświetlenia ulicznego w jednym pakiecie, obejmujący ponad 7600 opraw. Termomodernizacja obiektów edukacyjnych również ma ogromny wpływ na środowisko – na każdym budynku, w którym ją przeprowadzamy, po zakończeniu inwestycji, zużycie energii cieplnej spadnie o 60%. Punkt mieści się w centrum Sosnowca w budynku urzędu przy ul. Mościckiego 14. Co warte podkreślenia, Sosnowiec, jako jedyne miasto w Polsce, dołączył do grupy samorządów europejskich, aktywnie walczących z zanieczyszczeniem powietrza – mowa o programie CLAiR-City.
36. „Wstań, podnieś głowę!”, czyli aktywizacja trwale bezrobotnych
To problem, z którym boryka się wiele miast - osoby chronicznie bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy, często nie mają jakiegokolwiek stażu pracy, bądź jest on zbyt krótki, nie mogą pochwalić się wysokim wykształceniem i nie mają zawodu. Problem długotrwałego bezrobocia dotyczy także często kobiet, części osób niepełnosprawnych, bądź powyżej 50. roku życia. To do nich skierowany jest program „Wstań, podnieś głowę!”. W jego ramach przewidziano m.in. kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe, wysokiej jakości szkolenia zawodowe, czy też nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności, m.in. poprzez staże i praktyki, spełniające standardy wskazane w Europejskiej Ramie Jakości Praktyk i Staży. Program potrwa do końca sierpnia 2019 roku.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu
ul. Rzeźnicza 12, tel. 32 297 87 00
37. Klub Integracji Społecznej
Klub Integracji Społecznej to kolejne narzędzie do walki z bezrobociem. Wśród jego zadań jest np. aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych, które mają możliwość zapoznania się z bieżącymi ofertami pracy, mogą skontaktować się z pracodawcami i złożyć CV. Klub realizuje programy i projekty, dzięki którym osoby bezrobotne podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, co zwiększa im możliwość znalezienia pracy. W ramach współpracy z Sądem Rejonowym w Sosnowcu raz w miesiącu udzielane są bezpłatne porady przez kuratorów zawodowych dla osób opuszczających zakłady karne oraz przebywających na warunkowych zwolnieniach.
Kontakt:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 22 01, e-mail: kancelaria@mopssosnowiec.pl
38. Centrum wolontariatu
Ideą wolontariatu jest pomoc innym, integracja społeczności, uwrażliwienie mieszkańców na lokalne problemy społeczne oraz zachęcenie zwykłych ludzi do włączania się w ich rozwiązywanie. Wolontariusze współpracujący z Centrum Wolontariatu, które działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, pracują zarówno z dziećmi, pomagając im w nauce, jak i z osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Tworzą oni strony internetowe oraz apele dla osób niepełnosprawnych w celu pozyskiwania sponsorów. Część wolontariuszy pracuje indywidualnie z klientem, a część z grupą, np. w świetlicach szkolnych lub w placówkach, w których przebywają osoby starsze lub niepełnosprawne.
Kontakt:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 22 01, e-mail: kancelaria@mopssosnowiec.pl
39. Podwórkowy MopsikoBus
To autobus, który jest doskonale znany głównie najmłodszym Sosnowiczanom. MopsikoBus w okresie wakacyjnym dociera do dzieci i młodzieży z odległych od centrum terenów miasta. Podczas festynów prowadzone są zajęcia edukacyjne, integracyjne, konkursy i zabawy przygotowane przez pracowników socjalnych, wolontariuszy oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Latem 2018 roku „Podwórkowy MopsikoBus” ponownie pojawi się na sosnowieckich osiedlach.
Kontakt:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 22 01, e-mail: kancelaria@mopssosnowiec.pl
40. Dentobus
Aby poprawić profilaktykę stomatologiczną, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców, zamierzamy kupić dentobus – pojazd z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego. Dentobus miałby pojawić się na ulicach miasta i zacząć odwiedzać sosnowieckie szkoły już w 2018 roku. Powód jest prosty - to przede wszystkim spadek zainteresowania badaniami profilaktycznymi.
W 2015 roku w Sosnowcu, w ramach programu darmowych badań profilaktycznych, przebadano 666 dzieci w wieku 6-12 lat oraz 15 lat. 45% z nich skierowano na dalsze leczenie stomatologiczne, a 14% na konsultacje ortodonty. W 2016 roku w mieście w podobnych badaniach wzięło udział 237 dzieci – w tym samym przedziale wiekowym. Spośród nich aż 76% skierowano na dalsze leczenie stomatologiczne, a 14% - do ortodonty. Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że konieczna jest dalsza walka z próchnicą wśród najmłodszych.
Dla Seniora
41. Busiki dla seniorów i osób niepełnosprawnych
Uruchomiliśmy specjalny autobus do przewozu seniorów. Prawo do korzystania z niego mają mieszkańcy Sosnowca posiadający imienną kartę seniora i/lub osoby, które ukończyły 60. rok życia. Pasażerowie pojadą nim do placówek służby zdrowia znajdujących się w Sosnowcu i miastach ościennych oraz do wydziałów urzędu. Ważne, aby chęć skorzystania zgłosić dzień wcześniej. Opłaty za przejazd wynosić będą 5 i 7 zł (poza granicami administracyjnymi Sosnowca – za każdy przejechany kilometr 1 zł). Przejazdy można zamawiać pod numerem tel. 32 263 50 16 wew. 214.
W mieście działa także przewóz osób niepełnosprawnych, realizowany przez Instytut Twórczej Integracji.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
42. „Aktywny Senior 60+”
To kolejny program, dający możliwość skorzystania z miejskiej oferty na wyjątkowych warunkach. Dzięki uczestniczeniu w nim, seniorzy mogą korzystać z promocji i ofert przygotowanych przez firmy i instytucje specjalnie z myślą o nich. Każdy mieszkaniec Sosnowca, który ukończył 60 lat, może przystąpić do programu, składając wniosek i otrzymując kartę. Naprawdę warto, a szczegóły programu są dostępne na www.senior60.sosnowiec.pl.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
www.senior60.sosnowiec.pl
43. Profilaktyka chorób serca
Choroby układu krążenia to ogromny problem cywilizacyjny. Niestety, nieleczone, bądź zbyt późno wykryte, mogą doprowadzić do śmierci. W Sosnowcu rozpoczynamy profilaktykę – „Program badań przesiewowych pod kątem wykrywania chorób sercowo-naczyniowych” ruszył w mieście. Projekt składa się z dwóch akcji przesiewowych tj. „Stop udarom” i „Wykrywanie tętniaka aorty brzusznej”. W każdej z tych akcji udział może wziąć 289 osób w wieku 50 lat i powyżej, bowiem ta grupa wiekowa jest najbardziej zagrożona tymi chorobami.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Zdrowia
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 03, e-mail: zdrowie@um.sosnowiec.pl
44. „Jesteśmy do usług”, czyli walka z wykluczeniem społecznym
Niezwykły program, który jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzięki niemu 40 niesamodzielnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym mieszkańców Sosnowca, w wieku powyżej 65 lat, zwiększy swoją samodzielność i aktywność społeczną. „Jesteśmy do usług” dotyczy także zwiększenia aktywności społecznej 20 opiekunów osób niesamodzielnych. Dzięki projektowi zaoferowane zostaną m.in. urządzenia do teleopieki, wparcie socjalne, usługi opiekuńcze, szkolenia, poradnictwo psychologiczne i wiele innych.
Kontakt:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 22 01, e-mail: kancelaria@mopssosnowiec.pl
45. Szczepienia przeciwko grypie
Zależy nam na zdrowiu najmłodszych, ale także tych starszych. Dlatego od września do końca listopada trwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców miasta powyżej 60. roku życia. W 2017 roku szczepienia wykonywane są w 4 placówkach.
Dla osób w wieku 60 lat i powyżej, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, szczepienia będą wykonywane w miejscu zamieszkania pacjenta. Program został skierowany do osób starszych, ponieważ to przede wszystkim one należą do grupy zagrożonej wystąpieniem powikłań pogrypowych. Przygotowaliśmy aż 1500 szczepionek.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Zdrowia
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 03, e-mail: zdrowie@um.sosnowiec.pl
46. Rada Seniorów
Chcemy, aby seniorzy mieli wpływ na swoje miasto, chcemy, aby ich głos był słyszalny, a potrzeby głośno artykułowane. Dlatego też od 2013 roku w Sosnowcu działa Rada Seniorów. Dzięki niej środowisko osób starszych integruje się i wspiera, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, klubami seniora, uniwersytetami trzeciego wieku i innymi instytucjami działającymi na rzecz osób starszych. Radni pełnią również dyżury i są organizatorami różnego rodzaju przedsięwzięć.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
47. Wiele więcej dla seniorów
Trudno w jednym miejscu wymienić wszystkie działania i programy, które są skierowane do sosnowieckich seniorów. Jednym z nich są Sosnowieckie Dni Seniora, w trakcie których odbywają się bezpłatne koncerty, warsztaty, konsultacje. W mieście działa wiele klubów, które integrują i wspierają aktywność osób w wieku 60 +. Poprzez realizację programu Aktywny Senior 60+ Wydział Polityki Społecznej organizuje szereg bardzo interesujących szkoleń, wykładów i kursów m.in. zdrowy kręgosłup, zajęcia taneczne połączone z fitness, kurs komputerowy, florystyczny, samoobrony i bezpieczeństwa.
Kontakt:
Urząd Miejski w Sosnowcu, Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33, tel. 32 296 23 01, e-mail: wps@um.sosnowiec.pl
powrót
- 25
- kwietnia 2025Piątek
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|