- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Kultura
Wakacje z Muzeum
Na czas wakacji sosnowieckie Muzeum przygotowało szereg ciekawych zajęć i spotkań dla dzieci i młodzieży.Będzie można spróbować swoich sił na warsztatach tkackich, nauczyć się szydełkowania, poznać tajniki tworzenia biżuterii oraz rodzinnych herbów.Serdecznie zapraszamy w imieniu Sosnowieckiego Muzeum.
• WYSTAWA STAŁA
„POLSKIE SZKŁO WSPÓŁCZESNE”
Wystawa prezentuje fragment liczącej ok. 5000 eksponatów, jedynej w Polsce kolekcji rodzimego współczesnego szkła użytkowego z ostatniej ćwierci XX wieku oraz unikatowe kompozycje czołowych projektantów z tego okresu. Uzupełnienie stanowi zbiór szkła historycznego od początku XIX wieku, obejmujący zabytki ze znanych europejskich i polskich hut szkła, np. Loetz-Witwe, Gallě, Pallme-Koenig.
• WYSTAWY CZASOWE
„WIELCY NIEZNANI – BOGNA KRASNODĘBSKA – GARDOWSKA”
od 14 lipca do 31 sierpnia
Wystawa prac jednej z czołowych artystek przedwojennego „Rytu”, która w 1947 roku związała się z założoną przez twórców środowisk wileńskich i krakowskich – „Grupą 9 Grafików”. Urodzona w 1900 roku w Sosnowcu, zmarła w 1986 roku w Krakowie. Początkowo tworzyła głównie drzeworyty barwne o tematyce religijnej, rodzajowej i pejzażowej (Jesień, 1935; Krzyż, 1937; Człowiek i drzewo, 1937). Inspiracji szukała w sztuce ludowej, a jej prace często tworzą cykle lub teki. Po 1956 r. zainteresowania artystki skupiły się wokół abstrakcji aluzyjnej i zagadnień formalnych.
Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów własnych oraz muzeów regionu.
„KOLONIE I OSIEDLA ROBOTNICZE W SOSNOWCU”
od 14 lipca do 31 sierpnia
Wystawa fotograficzna prezentująca na 60 zdjęciach stan obecny kolonii i osiedli robotniczych w Sosnowcu, które wykonał Jerzy Łakomski.
W wyniku intensywnego rozwoju przemysłowego Sosnowiec stał się dużym skupiskiem robotniczym, do którego ciągnęli mieszkańcy wsi i małych miasteczek z południa byłego Królestwa Kongresowego. Przemysłowcy, którzy zatrudniali przybyszów zmuszeni zostali do budowy patronackich osiedli i kolonii robotniczych w celu zapewnienia swoim zakładom prawidłowego funkcjonowania. Na terenie miasta istnieje ich blisko 40, zachowanych w różnym stopniu. Budowano je od lat 30. XIX w., czyli dużo wcześniej przed przyznaniem praw miejskich. Najstarszym przykładem są pozostałości po osiedlu Henryków z lat 1833-1840, a najmłodszym Osiedle Jedności Robotniczej z lat 50. XX w.
„KARYKATURY IVANA BAJU”
od 1 do 31 lipca
Wystawa prezentuje blisko 100 karykatur słowackiego artysty, który jest zapalonym taternikiem i miłośnikiem gór. Znajomość realiów górskich i turystycznych jest widoczna w jego pracach.
Cykl warsztatów „TWÓRCZE SPOTKANIA WAKACYJNE”
dla dzieci i młodzieży.
W godz. 10.00 - 12.00 w każdą środę lipca i sierpnia: 1.07, 8.07, 15.07, 22.07, 29.07, 5.08, 12.08, 19.08. Wstęp wolny. Poniżej podajemy harmonogram:
1 lipca:
- Warsztaty tkackie, Joanna Krzysztofik;
8 lipca:
- Poznaj techniki plastyczne, Joanna Krzysztofik;
15 lipca:
- Szydełkowanie dla początkujących, Ewa Chmielewska;
22 lipca:
- Szyjemy ubranka dla lalek, Monika Banach-Kokoszka;
29 lipca
- Zabawa z obrazem, Joanna Krzysztofik;
5 sierpnia
- Tworzymy biżuterię, Justyna Szlęzak;
12 sierpnia:
- Tworzymy herby rodzin, rodów i miast, Monika Banach-Kokoszka
19 sierpnia:
- Projektujemy modę miejską, Monika Banach-Kokoszka
powrót
- 5
- lutego 2025Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|