- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Kultura
W 80. rocznicę urodzin Profesora Włodzimierza Wójcika
W czwartek 31 maja br. o godz. 16:00 Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu wraz z Dziekanem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do Auli Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu na benefis z okazji 80. urodzin wieloletniego przyjaciela sosnowieckiej książnicy, wybitnego badacza literatury polskiej – prof. Włodzimierza Wójcika. Uroczystość poprowadzi przyjaciel i najzdolniejszy uczeń - jak mówi sam pan profesor Wójcik - prof. Marian Kisiel.

Organizatorzy liczą, że urodziny dostojnego Jubilata zgromadzą liczne grono jego współpracowników, studentów, rodziny i wiernych przyjaciół, którzy towarzyszyli Panu Profesorowi w kolejnych etapach jego kariery naukowej i w życiu osobistym. Jubileusz Profesora Wójcika zbiega się z - wciąż trwającą -najważniejszą imprezą literacką w regionie - VIII Sosnowieckimi Dniami Literatury, w których niejednokrotnie Pan Profesor gościł w roli wykładowcy czy uczestnika spotkań. Uroczystość uświetni występ młodych wokalistów z zespołu SKN „Sojuz” Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Włodzimierz Wójcik urodził się 29 maja 1932 roku w Będzinie-Łagiszy. Mieszka w Sosnowcu. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę doktorską poświęcił twórczości Zofii Nałkowskiej. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Emerytowany profesor zwyczajny i Dziekan Wydziału Filologicznego UŚ, twórca Zakładu Literatury Współczesnej Instytutu Nauk i Literaturze Polskiej. Wykładał w Paryżu, Budapeszcie, Neapolu i Bratysławie.
Autor książek: O „Granicy” Zofii Nałkowskiej( 1971), Opowiadania Tadeusza Borowskiego (1972), Zofia Nałkowska (1973), Nadzieje i złudzenia 1978 wyd. rozszerz.), Legenda Piłsudskiego w polskiej literaturze międzywojennej (1987), Estetyzm, realizm, polityka (1981), Skamandryci i inni nad Sekwaną (1995), Pisarz i Komendant (1996), Józef Piłsudski w legendzie literackiej (1999), Staff i Różewicz (1999), W Polsce i na obczyźnie. Szkice o Zofii Romanowiczowej (2000), Powrót do Nałkowskiej (2004), Spotkania Zagłębiowskie (2006), Zagłębiowskie impresje (2006).
Członek wielu towarzystw naukowych, literackich i społeczno- kulturalnych. Wypromował blisko 1000 magistrów i 20 doktorów nauk. Opiniował wiele habilitacji oraz wniosków na tytuły profesorskie. Promotor doktoratu honoris causa przyznanego Tadeuszowi Różewiczowi przez Senat UŚ. Laureat następujących nagród i odznaczeń: Nagrody; Ministra Nauki (trzykrotnie), Rektora UJ i UŚ (wielokrotnie), katowicka Nagroda Wojewódzka (dwukrotnie), nagroda Miasta Sosnowca za rok 2002, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
powrót
- 26
- kwietnia 2025Sobota
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|