- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Kultura
„Zaczęło się w Polsce. Jesień Narodów`89”
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu ma zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę upamiętniającą 20. rocznicę upadku systemu komunistycznego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zatytułowaną „Zaczęło się w Polsce. Jesień Narodów`89”, którą można oglądać w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2/1. 14 września odbył się jej wernisaż. Wystawę można oglądać do 14 listopada. Wstęp wolny.
Na wystawę zapraszamy w godzinach otwarcia placówki tj.: poniedziałki, wtorki, środy, piątki w godz. 10:00 do 19:00, czwartki w godz. 10:00 do 15:00 soboty w godz. 9:00 do 15:00. Wstęp wolny.
Gościem specjalnym i prelegentem w jednej osobie podczas wernisażu był dr hab. Antoni Dudek politolog i historyk, pracownik naukowy Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Autor kontrowersyjnej książki o upadku PRL pt. „Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988 – 1990”.
Proponowana Państwu ekspozycja nie tylko daje świadectwo tamtym wydarzeniom, ale przypomina o historycznej roli Polski (a szczególnie „Solidarności”) w procesie upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodnej.
Cytując za Instytutem Pamięci Narodowej: „Jeszcze w czerwcu rozpoczęły się negocjacje między władzą a opozycją na Węgrzech, zniesienie umocnień na granicy z Austrią zapoczątkowało koniec „żelaznej kurtyny”. 23 sierpnia 1989 r., w pięćdziesiątą rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, setki tysięcy Estończyków, Litwinów i łotyszy utworzyło żywy łańcuch, manifestując swoją wolę odzyskania niepodległości. W październiku wybuchła „pokojowa rewolucja” w NRD, 9 listopada runął mur berliński. Wkrótce potem rozpoczęła się „aksamitna rewolucja” w Czechosłowacji , a także reformy w Bułgarii. Pod koniec grudnia obalono dyktaturę Ceauşescu w Rumunii, zwycięstwo rewolucji okupiono jednak ponad tysiącem zabitych.”
Wystawa prezentuje publikacje, archiwalia, świadectwa, fotografie i inne materiały dokumentujące te przemiany. Przygotowując ekspozycję wykorzystano materiały pochodzące ze zbiorów własnych sosnowieckiej Biblioteki, Biblioteki Śląskiej i osób prywatnych.
Wystawa kierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców: mieszkańców miasta, uczestników wydarzeń, młodzieży licealnej, dla której stanowi doskonałą, „gotową” lekcję historii współczesnej, o której – jak wiadomo - niełatwo wypowiadać się w sposób odpowiedzialny.
Ekspozycję przygotowała Barbara Kornakiewicz, a plastycznie zaaranżowała Zofia Fryc.
powrót
- 5
- lutego 2025Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|