60 lat biblioteki na Pogoni

Poleć znajomym
 

14 listopada 2009 minęła 25 rocznica otwarcia Filii nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu usytuowanej przy ul. Będzińskiej 22-24. Kulminacją jubileuszowych obchodów było spotkanie w gronie najaktywniejszych czytelników, zaprzyjaźnionych dyrektorów instytucji współpracujących z biblioteką oraz emerytowanych pracowników, które odbyło się 26 listopada w siedzibie biblioteki.

60 lat biblioteki na Pogoni

 

Pierwsza placówka biblioteczna w dzielnicy Pogoń została uruchomiona w 1946 roku, mieściła się w starym przedwojennym budynku przy ul. Orlej 32. Pierwszym kierownikiem nowo powstałej biblioteki była Wanda Malczewska. W roku 1951 z biblioteki pogońskiej wyodrębniono oddział dla dzieci i młodzieży, który - z powodzeniem - funkcjonował w osobnym lokalu pod nadzorem Emilii Skrzypiec. W roku 1975 w wyniku przebudowy i modernizacji dzielnicy Pogoń obydwie biblioteki zostały zlikwidowane. Po niespełna 10 letniej przerwie biblioteka wznowiła działalność jako uniwersalna Filia nr 17 w ramach sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kierownictwo placówki powierzono Elżbiecie Walczak, która nieprzerwanie i z zapałem godnym podziwu do dzisiaj sprawuje tę funkcję. Śmiało można powiedzieć, iż wszyscy wyżej wspomniani kierownicy to oddani pracy, żeby nie powiedzieć służbie, bibliotekarze, którzy z sosnowiecką książnicą związali całe swoje zawodowe życie.


Jaki jest przepis na biblioteczny sukces? Jak przyznaje Elżbieta Walczak, podpierając się – jak przystało na rasowego bibliotekarza - autorytetem Kartezjusza, „Jeśli robisz to co lubisz, to się nie napracujesz”.


Filia nr 17 to jedna z największych, po Bibliotece Głównej, placówka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, obsługuje blisko 3,5 tys. stałych czytelników w różnym wieku, począwszy od najmłodszych, poprzez młodzież, studentów, a skończywszy na dorosłych odbiorcach literatury. Jedną z najwierniejszych, a przy tym bardzo aktywnych i zaangażowanych czytelniczek jest pani Krystyna Żółtańska, która jest z biblioteką od pierwszego dnia jej otwarcia. Także młodzież i to ta całkiem „młodziutka” chętnie uczestniczy w życiu biblioteki, „smakując” literaturę już w pierwszych latach swojego życia. Trzyletni Karolek Kleczko wraz z mamą regularnie odwiedza swoją bibliotekę.


Filia dysponuje wypożyczalnią i czytelnią dla dzieci i dorosłych, zaprasza w swoje gościnne progi sześć dni w tygodniu. Nieustannie wzbogaca swój księgozbiór, obecnie udostępnia ok. 60 tys. różnorodnych materiałów bibliotecznych: książek, zbiorów specjalnych (kartografia: mapy, atlasy, dokumenty elektroniczne), ok. 50 tytułów prasy codziennej i czasopism.


Mieszkańcy Pogoni i okolic mają do dyspozycji szeroki wachlarz literatury beletrystycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych sympatyków literatury, a także wszechstronny wybór opracowań i publikacji naukowych, popularnonaukowych, gromadzonych z myślą o licealistach, studentach i wykładowcach sąsiadującego z biblioteką osiedla akademickiego. Co miesiąc do rąk czytelników trafiają, gorące jeszcze, nowości rynku wydawniczego.


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, Filia nr 17 oprócz tradycyjnej roli gromadzenia i udostępniania, realizuje szeroko zakrojoną działalność edukacyjno-kulturalną, proponując swoim czytelnikom: spotkania autorskie z literatami i ciekawymi ludźmi (m. in. Marta Fox, Grzegorz Kasdepke, Elżbieta Laskiewicz, Kazimierz Szymeczko), lekcje biblioteczne, prelekcje tematyczne, zajęcia w ramach edukacji europejskiej, konkursy literackie i plastyczne, spotkania hobbystyczne, warsztaty (modelarskie, plastyczne) oraz zabawy okolicznościowe dla dzieci.


Pogońska placówka co roku bierze udział w miejskich akcjach letnich, przygotowując mnóstwo atrakcji i zabaw dla milusińskich spędzających wakacje w mieście. Niewątpliwym hitem było „Pirackie lato” (2008), na które przybiegały dzieciaki z całego miasta.


Ponadto filia realizuje Biblioteczny Program Edukacji Regionalnej „Kultura Zagłębia” udzielając szerokiej informacji o regionie, organizując konkursy i prelekcje, zapraszając do współpracy zagłębiowskich twórców ( m. in. Z. T. Łączkowskiego, T. Urgacza, J. Golonkę, S. Matusza).


Biblioteka aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszając na cykliczne spotkania literackie adresowane do najmłodszych pod hasłem „Baśniowa Europa”.


Reasumując, w zeszłym roku była gospodarzem ponad 150 imprez, w których udział wzięło ponad 2,5 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Sosnowca.


W roku 2009 przeprowadzono remont placówki, który połączono z długo oczekiwanym procesem komputeryzacji filii bibliotecznych MBP. Równocześnie odbywały się prace instalacyjne dotyczące uruchomienia monitoringu oraz okablowania strukturalnego sieci komputerowej. Miejmy nadzieje, że rok 2010 ostatecznie dopełni ten proces ku radości, a przede wszystkim wygodzie jej użytkowników, którzy nie wychodząc z domu będą mogli sprawdzić i zamówić poszukiwana przez siebie książkę.


 

Źródło: MBP Sosnowiec

 

powrót
  • 6
  • kwietnia 2025Niedziela
Imieniny: Zachariasz, Wilhelm, Diogenes, Zachary, Katarzyna
Waluty:
Giełda: