Na początku była kolej...

Poleć znajomym
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu ma przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy tematycznej „Kolej Warszawsko-Wiedeńska w Zagłębiu Dąbrowskim”, popularyzującej wiedzę na temat historii, przyczyn i wpływu połączeń kolejowych na rozwój naszego regionu. Wernisaż już we wtorek 24 listopada o godz. 9.30 w gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2/1 w Sosnowcu. Wstęp wolny.

W programie: spotkanie z drem Janem F. Lewandowskim autorem publikacji „Na początku była kolej. 150 lat Dworca Głównego w Sosnowcu”, wydanej nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.


Dla Zagłębia Dąbrowskiego kolej miała znaczenie szczególne. Można stwierdzić, że tutaj najpierw powstała kolej, a potem dopiero najważniejsze miasta tego regionu. Kolej ułatwiła rozwój przemysłu, głównie górniczo-hutniczego, umożliwiła zbyt produktów na rynkach krajowych i zagranicznych, spowodowała prawdziwy skok cywilizacyjny. Pierwszą linią kolejową w Królestwie Polskim była Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska, która połączyła Zagłębie Dąbrowskie ze stolicą. Pierwszy odcinek z Warszawy do Grodziska otwarto w 1845 r., a połączenie z Granicą (obecnie Sosnowiec-Maczki) uruchomiono w 1848 r. W roku 1859 dzięki powstaniu odnogi ząbkowicko-katowickiej połączenie z Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską uzyskał Sosnowiec.


Wystawa w sosnowieckiej Książnicy prezentuje nie tylko najważniejsze opracowania i źródła dotyczące historii kolejnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim, ale przedstawia także dokumenty poświęcone dziejom kolei w świecie i Polsce. Materiały pochodzą ze zbiorów MBP w Sosnowcu oraz Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Bogaty materiał ilustracyjny zamieszczono w fotoramach. Swych zbiorów użyczyli także: Muzeum w Sosnowcu, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej oraz Miejski Klub Maczki w Sosnowcu oraz osoby prywatne. Prawdziwym rarytasem są pomoce dydaktyczne udostępnione przez Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu. Różnorodność zgromadzonych materiałów sprawia, że każdy powinien tu znaleźć coś interesującego dla siebie.


Ekspozycja kierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców: mieszkańców miasta, miłośników techniki, kolejnictwa i historii regionalnej.
 

Mile widziane grupy zorganizowane /po uprzednim uzgodnieniu/, możliwość oprowadzenia przez autorkę i kustosza wystawy – Małgorzatę Toczkowską. Aranżacja plastyczna - Zofia Fryc.
Wystawę można oglądać od 24 listopada 2009r. do 10 stycznia 2010r. w lokalu Biblioteki Głównej przy ul. Zegadłowicza 2/1 w godzinach otwarcia placówki tj.:
- poniedziałki, wtorki, środy, piątki - w godz. 10:00 do 19:00
- czwartki i soboty - w godz. 10:00 do 15:00

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 


 

powrót
  • 5
  • kwietnia 2025Sobota
Imieniny: Irena, Wincenty, Borzywoj, Tristan
Waluty:
Giełda: