"Wolność od strachu" już niebawem

Poleć znajomym
 

"Wolność od strachu" to lokalna kampania społeczna o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym mająca na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Wydział Polityki Społecznej UM w Sosnowcu otrzymał na jej realizację środki z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Realizując kampanię chcemy polepszyć sytuację rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie poprzez działania zwiększające świadomość i wiedzę mieszkańców, upowszechnić pozytywne wzorce rodzicielskie – szczególnie przez promowanie postaw antyprzemocowych. Chcemy zachęcić każdego mieszkańca naszej gminy do oceny, czy zna rodziny doświadczające przemocy oraz odpowiedzi na pytanie – Czy wiem co zrobić, żeby pomóc?

 

Kilka miesięcy temu została uruchomiona specjalna strona internetowa www.wsparcie.sosnowiec.pl

 

Działania kampanijne pozwolą na nabycie przez mieszkańców umiejętności rozpoznawania zjawiska przemocy domowej i sposobów reagowania, zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń płynących ze stosowania przemocy, sposobów zapobiegania powielaniu złych wzorców rodzinnych, środowiskowych oraz dostarczą informację na temat dostępnej oferty wsparcia.


Kampania będzie skierowana do osób doświadczających przemocy w rodzinie, stosujących przemoc w rodzinie oraz świadków przemocy w rodzinie. Przemoc w rodzinie jest obecnie jedną z najpoważniejszych patologii społecznych wymagających pilnego i skutecznego rozwiązania. Zgodnie z danymi podanymi w raporcie z badań ogólnopolskich pt. Diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie w Polsce wobec kobiet i wobec mężczyzn 60% badanych zna – w swoim otoczeniu – przynajmniej jedną rodzinę, w której dochodzi do przemocy wobec kobiet, a 32% - wobec mężczyzn.


W okresie od marca do kwietnia 2010 roku w Sosnowcu wdrożona została przez Wydział Polityki Społecznej UM procedura badawcza dotycząca diagnozy sytuacji, potrzeb i problemów mieszkańców w zakresie przemocy w rodzinie. Badaniem objęto łącznie 254 specjalistów wsparcia, w tym: 102 nauczycieli, 92 pracowników socjalnych, 50 policjantów, 10 lekarzy oraz 320 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Przeprowadzone badania społeczne wskazują, że szczególnie duży problem w skutecznym przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie stanowią powszechnie funkcjonujące mity i stereotypy. Stereotypy dotyczące szczególnie przemocy wobec kobiet akceptowane są przez zdecydowaną większość respondentów. Najbardziej rozpowszechniona jest opinia, że przemoc pozostaje prywatną sprawą rodziny, a gdyby było naprawdę źle, kobieta sama odeszłaby od sprawcy. Dodatkowo duża cześć respondentów obarcza winą za przemoc samą osobę jej doświadczającą.


Respondenci przyznali, że przemoc w rodzinie jest coraz częstszym problemem społecznym, uznając obiektywnie jego wysoką skale, ale jednocześnie przyznali, że rzadko występuje ona w ich najbliższym środowisku. W badaniach ujawniła się też duża postawa bierności wobec problemu, która w części może wynikać ze słabej umiejętności rozpoznawania zjawiska i słabej wiedzy o sposobach reagowania w takiej sytuacji.


 Kampania jest elementem działań realizowanych w ramach Lokalnego Partnerstwa na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, formalnego partnerstwa instytucji i organizacji działających w celu optymalizacji istniejącego systemu wsparcia, a także wymiany doświadczeń i lobbowania na rzecz poprawy systemu przeciwdziałania przemocy w regionie (LOKALNY PROJEKT WSPÓŁPRACY).

 

 

Więcej informacji na temat kampanii uzyskacie Państwo,

kontaktując się z Koordynatorem Kampanii:
 

Adrian Drdzeń
Wydział Polityki Społecznej
ul. 3 Maja 33 | 41 - 200 Sosnowiec
__________________________________
tel. +48 32 296 23 11/ fax. 296 23 02
ad.wps@um.sosnowiec.pl
www.wsparcie.sosnowiec.pl

powrót
  • 23
  • lipca 2025Środa
Imieniny: Bogna, Apolinary, Apolinaria
Waluty:
Giełda: