„Ku pamięci” - pamiętajmy o osobach zasłużonych dla Sosnowca

Poleć znajomym
 

„Ku pamięci” - pamiętajmy o osobach zasłużonych dla Sosnowca

Sosnowieccy samorządowcy zainicjowali powstanie Stowarzyszenia „Ku pamięci”, które zostało stworzone po to, aby dbać o dziedzictwo kulturowe naszego miasta m.in. by móc roztoczyć opiekę nad grobami historycznymi, grobami ludzi zasłużonych dla Sosnowca. W chwili obecnej trwa procedura rejestracyjna w Głównym Urzędzie Statystycznym i Urzędzie Skarbowym, która pozwoli stowarzyszeniu pozyskiwać fundusze na ich działalność i projekty.

Sosnowiec od wielu lat prowadzi Ewidencję Miejsc Pamięci Narodowych. W rejestrze tym znajdują się tablice pamiątkowe, pomniki, obeliski a także groby. W przeważającej części są to groby, które oznaczone są jako upamiętnienie bądź grób wojenny.

Jednym z najważniejszych cmentarzy w naszym mieście jest nekropolia przy ul. Smutnej w skład, której wchodzą cztery cmentarze: ewangelicki, prawosławny, katolicki i żydowski. Warto zwrócić uwagę, że w części ewangelickiej są dwa obiekty zabytkowe wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków: Mauzoleum rodziny Dietlów i grobowiec rodziny Meyerholdów. Obydwa obiekty otrzymywały wiele razy dotację z gminy na remonty, renowacje oraz konserwacje.  Dodatkowo cały kompleks cmentarza przy ul. Smutnej (tj. cmentarze: żydowski, katolicki, prawosławny i ewangelicki) zostanie wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, która jest jedną z form ochrony konserwatorskiej. 

Na terenie wielu cmentarzy sosnowieckich znajdują się groby wojenne będące w utrzymaniu gminy. Sosnowiec wielokrotnie pozyskiwał środki z Urzędu Wojewódzkiego na ich remonty. Środki na tego rodzaju zadania można też pozyskiwać w programach ogłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Trzeba pamiętać, że art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych wyraźnie określa, że nie można użyć do ponownego pochowania grobów mających  wartość pamiątek historycznych - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dokładny zapis brzmi: Niezależnie od powyższych przepisów jest wzbronione użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną.).

- Do współpracy z tworzonym stowarzyszeniem zapraszamy również sosnowieckich przedsiębiorców, którzy chcą zachować pamięć o budowniczych miasta. Swoją chęć pomocy w tej kwestii zgłosiła już Dorota Świeboda, właścicielka hotelu Centrum - dodaje prezydent Chęciński.

Ponadto Prezydent wystosował pismo do biskupa Grzegorza Kaszaka, w którym podkreśla art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

 

powrót
  • 7
  • maja 2025Środa
Imieniny: Benedykt, Florian, Gizela, August, Ludomiła
Waluty:
Giełda: