Wielkie otwarcie Energetycznego Centrum Kultury im. Jana Kiepury

Miejski Klub im Jana Kiepury, Urząd Miejski w Sosnowca, Stowarzyszenie Fala Inicjatyw i Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego-Sosnowiec zapraszają 29 maja w godz.9.00 -24.00 na oficjalne otwarcie nowego miejsca na mapie kulturalnej miasta i regionu - Energetycznego Centrum Kultury.

 

Wielkie otwarcie Energetycznego Centrum Kultury im. Jana Kiepury

Podczas PIKNIKU ENERGETYCZNEGO czyli kilkugodzinnej imprezy plenerowej zaprezentują się zespoły i inni artyści, którzy znaleźli swoje miejsce w obiekcie przy ul. Będzińskiej 65 w Sosnowcu czyli  nowym Energetycznym Centrum Kultury. Energetyczne Centrum Kultury im. Jana Kiepury (byłe Technikum Energetyczne) to obiekt, w którym swoje miejsce znalazły czołowe sosnowieckie zespoły takie jak: Skanakan czy Natural Mystic, szkoły tańca klasycznego i nowoczesnego , grupa tańca irlandzkiego, grupa bębniarska, studio nagrań, plastycy i fotograficy, grupa wokalna i grupy teatralne, lokalne media oraz przedstawiciele NGO: „Związek Zagłębiowski” (wydawca pisma kulturalno-społecznego „Nowe Zagłębie”), Stowarzyszenie „Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego-Sosnowiec” oraz serwis regionalny www.zaglebie.info.

 

Można śmiało powiedzieć, że ENERGETYK w nowym wydaniu i pod zacnym szyldem Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury ma ambicje zaspokajać różnorodne potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i regionu oraz godnie ich reprezentować.

 

Organizatorzy chcą, aby impreza odbywała się cyklicznie i w swoich kolejnych edycjach gościła ciekawych wykonawców, także z zagranicy!

 

Zapraszamy serdecznie wszystkich do biesiadowania i zabawy!!!

 

Miejsce: ENERGETYCZNE CENTRUM KULTURY im. Jana Kiepury (byłe Technikum Energetyczne, Sosnowiec, ul. Będzińska 65)

Czas: 9.00 –24.00

 

WSTĘP WOLNY!

 

HARMONOGRAM PIKNIKU ENERGETYCZNEGO 29.05.2010

BLOK I. Prezentacja Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury:
• 9.00 -14.00 Stowarzyszenie Miłośników Fotografii w Sosnowcu – prezentacja,
• 10.00 -14.00 Grupa Plastyczna RELACJE – prezentacja pracowni, I Drużynowe Mistrzostwa Zagłębia Przedszkolaków w szachach
• 14.00-14.05 pokazy grupy tanecznej ANIMATO
• 14.05-14.30 występ zespołu wokalnego KIEPURKI
• 14.30-15.00 pokazy par tanecznych
• 15.00 -16.00 spektakle teatralne w wykonaniu teatru KWADRYGA
• 16.00-16.10 pokazy tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołu LIA FAIL
• 16.10-16.30 występy uczestników konkursu INTERMUZA
• 16.30-17.00 pokazy tańca - zespół SKANDAL


BLOK II. Koncerty:
• 17:30- 18.00 BLINDLESS
• 18:15- 18.45 TV JOGA
• 19:00- 19.45 SKANKAN
• 20:00- 20.45 SEARCHING FOR CALM
• 21:00- 22.00 NATURAL MYSTIC AKUSTYCZNIE
• 22:15 -23.00 TELEPORT MAGIC
• 23:15- 23.45 SAY YARDEE
• 23:45-00.00 Przemysław LENEK Lenkiewicz (wraz z uczestnikami warsztatów śpiewu gardłowego)

WARSZTATY:

• 12.00-16.00 Warsztaty śpiewu gardłowego (1 spotkanie – 4h) godz. 12-16, sala nr 9 lub aula. Ilość miejsc ograniczona, zapisy: Agnieszka Pszonak tel. 605-460-565 lub e-mail: fdzd.kondensator@gmail.com
• 16.15-17.00 Warsztaty bębniarskie - prezentacja, sala nr 9

 

 

O wykonawcach


SKANKAN
http://www.myspace.com/skankan

 

Kilkanaście lat temu, na terenach miasta Sosnowca zrodził się pomysł, który nie pozostał bez echa, a jego realizacja trwa do dzisiaj. Propagowanie radosnej, pełnej ciepłych, karaibskich rytmów muzyki, za cel obrał sobie zespół Skankan, którego powstanie uznano za jeden z najważniejszych momentów w historii polskiej muzyki ska. Niezwykle żywiołowy i energetyzujący „big band“, uznawany w kręgach „znawców tematu“ za legendę. Skankan w swej bogatej historii może pochwalić się niezliczoną ilością koncertów zagranych nie tylko w kraju (odwiedzili największe kluby muzyczne w Polsce: Riviera Remont, Pod Jaszczurami, Proxima, Palladium, Mega Club oraz m.in. festiwale: Przystanek Woodstock, Africa Need Your Help, Reggae nad Wartą, Winter Reggae), ale z powodzeniem dzielili się także swą energią sceniczną za granicą: m. in. w Pradze (Ska&reggae festival), Ostrawie, Berlinie, Frankfurcie, Bad Muskau, Cottbus. Gościli rownież w wielu programach telewizyjnych. W 2000 roku TVP3 Katowice zarejestrowała reportaż poświęcony działalności zespołu. Członkowie grupy uczestniczyli również w projektach muzycznych, czego efektem są nagrania m.in. z zespołami: Frontside, Püdelsi, Pidżama Porno oraz muzyka do filmu „Randka w ciemno“ w reż. Mieczysława Herby. Utwory zespołu ukazały się na rynku w wydawnictwach: Live ’95 (MC/QPAT Records), Skankan ożywia trupy (MC/QPAT Records), Wakacyjne zagranie (XL), Polska Norma (R’n’Roller Records), Ska trax the next generation II (Heatwave Records), Przystanek Woodstock (Polskie Nagrania), Skankan ożywia trupy (CD reedycja/QPAT Records), United Colors of Ska IV (Pork Pie Germany).

 

Skład:
grzegorz tiger mosurek vocals
wojciech wojo kaminski saxophone
arkadiusz kwjaćů kwiatkowski trombone
robert trombus niepostyn trumpet
anna owie3ka szymanek bass guitar
lukasz zoltar gorgon lead guitar
mariusz binkwa binkiewicz solo guitar
kamil zwierzak gorgon drums
adrian admin puta acoustics
krzysztof larsen siwiec management


SAY YARDEE
www.myspace.com/sayyardee

 

Say Yardee to projekt złożony z osób grających „na codzień” w sosnowieckich sound systemach: Say Something oraz Yardee - z kombinacji tych nazw powstała nowa.

 

Wszystko zaczęło się przed ich wspólnym koncertem 5 grudnia 2009 roku, kiedy to na próbach okazało się, że głosy Gabi oraz Kinka bardzo się uzupełniają. Również sama impreza wypadła rewelacyjnie, więc postanowiono kontynuować współpracę. Stworzony został wspólny materiał, który wraz z selekcją w stylu reggae, ska, rocksteady, digital dancehall prezentowany jest na imprezach.

 

Skład:
• Gabi (Gabriela Budzianowska) - wokalistka zespołu Natural Mystic, Yardee Soundystem oraz Ziggie Piggie. Od wielu lat na scenie reggae.
Jej głos usłyszeć można na płytach:
Natural Mystic - "Quasi-Milieu" (2007)
Ziggie Piggie - “Old Songs” (2009)
http://www.myspace.com/gabimystic

•  Keen Kinek (Marcin Kin) - wokalista Say Something Sound oraz od niedawna również Natural Mystic. Bardzo młody i utalentowany student filozofii. Zaskoczył i zafascynował już wielu swoją bogatą gamą możliwości wokalnych. Jego trzeba usłyszeć!
http://www.myspace.com/keenkinek

•  Dr Love (Michał Przyblik) - od zawsze zafascynowany muzyką, od wielu lat aktywny organizator muzycznych imprez i koncertów. Od kwietnia 2003 roku jako Yardee Da Squad podbija alternatywną scenę muzyczną, potwierdza swoje zdolności selektorskie zarówno na imprezach klubowych jak i plenerowych. Współwłaściciel firmy nagłośnieniowej AddSound.
http://www.myspace.com/dr_love_selekta

•  Mariano (Mariusz Piotrowicz) - młody selektor, dj i założyciel sosnowieckiego Say Something. Bardzo skromny.
http://www.myspace.com/rootboj

•  Młody (Grzegorz Balewski) - akustyk, współwłaściciel firmy nagłośnieniowej AddSound. Odpowiedzialny za dobre nagłośnienie i brzmienie całości.
http://www.myspace.com/kotlownia


SEARCHING FOR CALM
www.myspace.com/searchingforcalm

Oto muzyka, która wymyka się prostym muzycznym podziałom. Zamiast powielać utarte schematy, zespół prezentuje kompozycje złożone z nieszablonowych podziałów rytmicznych, solidnej dawki melodii, a to wszystko okraszone surowym niewygładzonym brzmieniem. Muzyczna i koncertowa bomba z eksperymantalnym zacięciem zawierająca jednak dużą dawkę przebojowości. Obecnie zespół przygotowuje się do wydania drugiej płyty, której produkcją zajął się Pedro Ferreira, znany ze współpracy z zespołami takimi jak The Darkness i Therapy?

 

PRASA O SEARCHING FOR CALM

"Energetyczna piguła pełna zaskakujących rozwiązań brzmieniowych. (...) Post-punk silnie naznaczony eksperymentalnymi zapędami. Bez zbędnych kompleksów, ale o wielkiej sile rażenia. Przyszły cenny polski towar eksportowy."

 

"Jeden z najoryginalniejszych wokali na polskiej scenie alternatywnej, przewrotna ironia, brzmienie permanentnie ewoluujące, zero oczywistości, surowizna i eksperymenty: Searching For Calm." (Machina)

 

"Jeśli cenicie poszukujących rockmanów z The Mars Volta, zajrzyjcie na nasze podwórko. Kwintet z Sosnowca miota dźwiękami nie gorzej niż ich amerykańscy koledzy po fachu, (...) hardcore'owe wrzaski mieszają się tu z punkową motoryką i jazzowymi pochodami basowymi, a wszystko podane w nienagannym technicznie stylu." (Dziennik Polska Europa Świat)

 

"Muzyka Searching For Calm wymyka się prostym podziałom. Jest w niej wściekłość i wrzask hardcore'u, ale też połamana melodyka kojarząca się z jazzem i alternatywą. Łączy się to z ciągotami do eksperymentów, chwytliwymi melodiami i oryginalnym, pełnym mocy głosem Michała." (Ultramaryna)


NATURAL MYSTIC AKUSTYCZNIE
http://www.myspace.com/naturalmysticakustycznie

Inna twarz zespołu NATURAL MYSTIC. Nowe pomysły, zaskakujące brzmienia no i przede wszystkim całkiem inne instrumentarium. Elektryczne gitary ustąpiły miejsca akustycznym, akordeon zastąpił klawisze, na miejsce basu wkroczył dużo większy kontrabas. Pomysł akustycznego grania narodził się wiosną '09 i po zagraniu pierwszego koncertu zostaje głównym celem zespołu. Jesienią zespół nagrał krótkie demo metodą "na setkę" realizatorem nagrania był Adrian Puta.


Zespól ogólnie postrzegany jest jako formacja reggae’owa, jednak jak mówią sami muzycy - nie chcą dać się zamknąć w jakiejkolwiek szufladce.


Muzyka, która można usłyszeć podczas koncertów formacji krąży wokół reggae’owej pulsacji, która jest jakby baza do przechodzenia w inne, mniej lub bardziej hałaśliwe style, a czasem wręcz w jassgot! Wynika to z inności charakterów członków bandu i różnorodności ich inspiracji, lecz całość tworzy niesamowita dawkę energii, która Natural Mystic chętnie dzieli się z publicznością. Muzycy NM starają się przy tym nie nauczać, nie doktrynować, nie wtłaczać swoich przekonań i wszelkich „religii” w mozgi niewinnych słuchaczy. Wokaliści śpiewają o rzeczach ważnych, czasem osobistych, a kazda piosenka, zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej, ma podwójne, a czasem nawet potrójne dno. Potwierdzeniem tych słów jest debiutancka płyta Natural Mystic - "Quasi-Milieu", która ukazała się w marcu 2007 roku. Jest ona świeżym i indywidualnym spojrzeniem twórców na życie, na muzykę, na nurt z którym są kojarzeni, a od którego coraz bardziej odstają.

 

Skład:
Marcin Kin - WOKAL
Gabi Budzianowska - WOKAL
Mariusz Kocima - AKORDEON
Wojtek Gołębiowski- GITARA
Robert Wieczorek- GITARA
Rafał Miciński - KONTRABAS
Bartosz Lichołap - BĘBNY
Janek Obrusik - TRĄBKA
Adrian Puta - LIVE MIX

http://www.youtube.com/watch?v=O37SIqIzCT4
www.myspace.com/naturalmysticakustycznie


TV JOGA
www.myspace.com/tvjoga

 

Zepsół poczatkowo pomyslany jako grupa do rozpedzania demonstracji i usuwania rolniczych blokad, z czasem ewoluowal w dysfunkcyjna formacje wspólodpowiedzialna za zmiany w trajektoriach lotu satelitów, podejrzewana o zakrzywianie czasoprzestrzeni i generowanie „czarnych dziur”, nie tylko w kosmosie... (chetnie podpiszemy jakis rzadowy kontrakt).

 

Inspiruje nas figura paradoksu, oksymoronu, koksodymonu, co sugeruje juz sama nazwa zepsolu – polaczenie tego, co w dupie i w niebie... - cala ta medialna neurastenia, informacyjny dreszcz... Jako teoretycy i praktycy „szumu informacyjnego” nie potrafimy w konkretny sposób okreslic tego, co gramy, dla nas to po prostu struktury drgajacych czasteczek powietrza, bedace medium dla naszych emocji - tych zdrowych i tych nie, naszych mysli - tych z glowy i tych wrecz przeciwnie, naszego chaotycznego metabolizmu... I tego bedziemy sie trzymac. Czegos trzeba...

 

Jestesmy dziecmi postindustrialnych blokowisk, miejskimi szczurami doswiadczalnymi; fascynuje nas logika miejskiej gry – jestesmy w nia dobrzy, szczerze jej nienawidzimy.

 

„Za mlodzi na sen, za starzy na grzech” nie mamy okreslonej „grupy docelowej”, do której kierujemy nasze dzwieki, nie chcemy dzieki sprytnym socjotechnicznym metodom zrobic oszalamiajacej kariery, zagrac znaczacego epizodu w telenoweli, zatanczyc z gwizdami, kupic limuzyny z basenem i kaczka (...cos nie tak?). Cieszy nas kazdy odbiór, a najbardziej ten zaklócony, nieprawidlowy, twórczy – sami tez sie tak odbieramy, kwestia anten. W duzej mierze sluza temu spiewane po polsku (a jakze) slowa, powstajace podczas narkoleptycznych randek i katatonicznych orgii, starajace sie opisac i ubrac w forme chaos tego swiata... - cokolwiek to znaczy. ... a tak szczerze, to jestesmy po prostu zbyt gnusni i leniwi, zeby isc do jakiejs normalnej, uczciwej pracy. Ot, co.

 

Skład:
Krzysztof „Krakus” Krakuski – czarna gitara, biały P.R.
Ivan Muliarczyk (BY) - bębny
Robert Stachon – biala gitara, czarny P.R., glos
Marcin „Slimak” Szczesny – buss, słowa, słowa, słowa, głos


BLINDLESS

Zespół powstał w lipcu 2008r. pod nazwą Discordia. Założycielami są Jakub Śliwiński i Filip Dąbrowski, którzy po rozwiązaniu kapeli VIRUS postanawiają założyć nowy projekt - Discordię. W roku 2009 z zespołu odchodzą wokalista - Artur "Forest" Swędzioł i perkusista - Tomek "Puszek" Kapuścik, w wyniku czego, na przełomie 2009 i 2010r. formuje się nowy skład kapeli, która od tamtej pory nazwana zostaje mianem Blindless.


Skład:
Bartosz "Bart" Bednarczuk - wokal
Jakub "Zyjon" Śliwiński - gitara
Mariusz "Zeta" Szurgot - gitara
Paweł "Dun" Grad - gitara
Filip "Fifi" Dąbrowski - gitara basowa
Robert "Ślimak" Maślak - perkusja

Aktualnie zespół pracuje nad nagraniami demo oraz nowym materiałem koncertowym


TELEPORT MAGIC
www.myspace.com/teleportmagic

 

Pochodzimy z południa Polski, a konkretniej ze śląska. Jesteśmy jacy jesteśmy i tworzymy to co tworzymy bo to jest prawdziwie nasze i sprawia nam olbrzymią frajdę i satysfakcję.

 

Historia Teleport Magic sięga roku 2001 kiedy to dwóch przyjaciół Wojtek Dziurosz i Grzegosz Szlęk zaczęli tworzyć wspólnie muzykę pod nazwą Elsfert Elmart. Wcześniej kilka lat grali wspólnie w wielu projektach muzycznych jako gitarzyści. Razem przeszli przez wiele bardzo różnych gatunków muzycznych począwszy od punka, heavy metalu po rock i brit pop. W projekcie Elsfert Elmart powstawały utwory nastrojowe, wolne, gitarowe w połączeniu z pierwszymi próbami okiełznania elektroniki. Projekt zakończył bardzo szybko swoją działalność z racji braku czasu i przymusu skupienia się na zupełnie innych zajęciach typowo przyziemnych, aczkolwiek ważnych w tamtym momencie naszego życia.

 

Po wielu latach, dokładnie we wrześniu 2007 roku, Wojtek zaczął tworzyć muzykę na swoim domowym komputerze. Powstawała muzyka, która była wypadkową wielu lat fascynacji muzycznych i pomysłów niewykorzystanych nigdy wcześniej. Wojtek zajął się stricte komponowaniem utworów oraz obsługą instrumentów klawiszowych oraz szeroko pojętej elektroniki. Natomiast Grzegorz komponował gitary do powstałych utworów. Mijały miesiące i nagle okazało się, że powstał ponad godzinny materiał muzyczny. Wojtek napisał teksty lub wykorzystał te, które powstawały na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

 

Brakowało jeszcze najważniejszego elementu - wyrazu wokalnego, którego stworzenia podjęła się żona Wojtka - Estera Sławińska-Dziurosz, posiadająca wieloletnie doświadczenie wokalno-aktorskie wynikające m.in. z ukończonych szkół oraz pracy w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Minęło kilka miesięcy zanim Wojtkowi udało się namówić Esterę do wzięcia udziału w tym projekcie. Udało się i Estera z pełnym zaangażowaniem stworzyła i nagrała wokale do wszystkich utworów.

 

Powstała muzyka będąca wypadkową 3 osób z różnymi doświadczeniami i wrażliwością muzyczną. Znaleźliśmy złoty środek i wyrazem tego jest właśnie Teleport Magic.

 

Po koniec roku 2009 skład zespołu powiększył się o perkusistę Sebastiana Ziomka oraz basistę Wojtka Zielińskiego (Ladislav).

 

Obecnie już w pełnym składzie dopracowujemy materiał koncertowy i tworzymy już wspólnie nowe kompozycje.


PRZEMYSŁAW "LENEK" LENKIEWICZ
http://www.myspace.com/mordownia


Przemysław LENEK Lenkiewicz ze śpiewem alikwotowym ma do czynienia od 1999 roku. Od tego czasu gra na australijskim Didgeridoo oraz śpiewa gardłowo. Początkowo sam, później zaczął poznawać ludzi, którzy też śpiewają tym stylem. W roku 2003 w listopadzie był opiekunem grupy HUUN HUUR TU podczas trasy koncertowej po Polsce. Nauczył się wtedy od mistrzów gatunku na czym polega śpiew gardłowy i jak można go wykorzystywać. Niedługo później poznał Genadija Gendosa, który obecnie mieszka w Polsce i był jego tłumaczem i uczniem podczas lubelskich Mikołajków Folkowych.
Od grudnia 2006 zaczął sam uczyć tego stylu śpiewania. Początkowo w żoliborskiej Pracovni, przeniósł się później do Jadłodajni Filozoficznej. Od tamtej pory wykształcił już kilku uczniów, którzy całkiem łatwo operują wszystkimi trzema podstawowymi stylami. Nobilitacją jest fakt, że w jego warsztatach wzięła udział gwiazda polskiej muzyki jazzowej Urszula Dudziak. W zeszłym roku brał też udział w warsztatach prowadzonych przez Genadija Gendosa w ramach warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. W marcu bieżącego roku prowadził zajęcia ze śpiewu gardłowego na krakowskim PWST w ramach zajęć dla kierunku tancerz. Od tamtej pory prowadzi regularne warsztaty, jak też indywidualne zajęcia ze śpiewu alikwotowego.