Rekordowe spotkanie samorządowców i parlamentarzystów

Poleć znajomym
 

Rekordowe spotkanie samorządowców i parlamentarzystów

W poniedziałek 14 grudnia doszło do bezprecedensowego spotkania samorządowców z parlamentarzystami województwa śląskiego. W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca dotyczącym konsultacji ws. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wzięło udział blisko 110 wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz posłów i senatorów. Wyniki, a właściwe brak informacji o kryteriach towarzyszących rozdzielaniu środków finansowych w ramach II transzy środków przeznaczonych dla samorządów wzbudziły w zeszłym tygodniu sporo emocji .

Dziś samorządowcy najmocniej podkreślali łączącą ich więź i zespołowość, co najlepiej wyraził Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. - Dziś mamy piękny symbol solidarności. Również ze strony samorządów, które środki otrzymały - mówił Błachut.

Samorządowcy podkreślali, że problemem jest brak jakiejkolwiek wiedzy co do sposobu rozdzielania środków. - Nie chodzi o to, że stała się nam krzywda z powodu tego, że ktoś środki otrzymał, a inny nie. Zapanowało poczucie niesprawiedliwości z powodu braku ich czytelnego podziału, jasnych kryteriów i uzasadnienia. I wyłącznie o to tu chodzi – podkreślali samorządowcy.

 - Nie wiem, czy będę mógł spokojnie o tym mówić, bo od kilku dni ta sprawa bardzo mnie bulwersuje i w ogóle nie mogę sobie z tym poradzić, że tak można traktować samorządy. Budowa nowoczesnego przedszkola, właśnie na ten cel potrzebowaliśmy tych środków – mówił zdenerwowany Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza.

Wnioski z dzisiejszego spotkania zostaną przekazane Jarosławowi Wieczorkowi, Wojewodzie Śląskiemu, który po nowelizacji przepisów będzie miał wpływ na sposób rozdzielania pieniędzy w ramach trzeciej transzy wsparcia. – Będziemy zabiegać o jak najszybsze spotkanie w tej sprawie i namawiać wojewodę, by w trzecim rozdaniu środki trafiły w szczególności do tych gmin, które ich w drugim rozdaniu nie otrzymały. Czekamy również na odpowiedź premiera w sprawie naszego wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Mam nadzieję, że poznamy wszystkie kryteria brane pod uwagę przy rozdzielaniu funduszy – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Cieszy udział w spotkaniu samorządowców, licznych parlamentarzystów, a w tym także jednego posła reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość, który zaznaczył, że obie strony mają prawo do krytyki i stara się zrozumieć racje samorządowców, a najbardziej cieszy go wspólny dialog. 

 

Zapis całego spotkania dostępny jest pod linkiem: https://fb.watch/2naV3F6Bz5/

powrót
  • 19
  • maja 2024Niedziela
Imieniny: Celestyn, Potencjana, Potencjanna, Kryspin, Bernarda
Pogoda:
  • 23oCTeraz
  • 23oCJutro
  • 26oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w SosowcuŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka