Przykryj Rawę błękitem

Poleć znajomym
 

Blisko 150 uczniów wzięło udział w wydarzeniu społeczno - artystycznym „Przykryj Rawę błękitem", który był elementem programu inauguracji starań Katowic o tytuł „Europejskiej Stolicy Młodzieży 2015". Współorganizatorzy wydarzenia to Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów i Klub Gaja.


W spotkaniu, 21 marca, wzięli udział uczniowie i nauczyciele katowickich szkół:Gimnazjum nr 10, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego,II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej oraz Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

Młodzi wykorzystali wszystkie możliwości wypowiedzi, jakie im zaproponowano. Odkrycie, że rzeka płynie pod ulicą, którą codziennie przechodzą, było zaskoczeniem. Myślę, że jednak nie będą się wstydzić takiej Rawy, lecz zaczną realnie myśleć o osobistym udziale w codziennym korzystaniu z przyrody, w tym także z wody - wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Spacer z biegiem Rawy rozpoczął się wraz ze wschodem słońca nad Katowicami, o godz. 5.30. W południe, na moście nad rzeką w centrum miasta (ul. Bankowa) rozpoczęto układanie „Mandali dla Rawy". Dekoracyjne koło miało przypomnieć o kręgach, które pojawiają się na wodzie, gdy wpadnie do niej kamień. Środek koła wyznaczyły kamienie, przyniesione przez młodzież. Były to m.in. pamiątki z wakacji, z podróży, z placu zabaw chętnie odwiedzanego w dzieciństwie. Do symbolicznego „przykrycia Rawy błękitem" potrzebny był kilometr błękitnej wstążki. Podzielony na części, został uniesiony nad rzeką przez uczniów, którzy stanęli po obu stronach betonowego koryta rzeki. O przyszłości Rawy młodzi wypowiadali się na swój sposób: w formie performance'ów nad brzegiem rzeki, filmowej dokumentacji spontanicznych wypowiedzi mieszkańców Katowic i zdjęć z porannego spaceru. Wszystkie prace były prezentowane w namiocie postawionym na moście nad rzeką.


Wydarzenie społeczno - artystyczne w Katowicach, związane było z programem Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę", który kieruje uwagę społeczności lokalnych na stan rzek, potoków i jezior w najbliższym otoczeniu. Efekt programu w latach 2010/11 to 275 fragmentów rzek i potoków w całej Polsce, posprzątanych lub na nowo rozpoznanych ze względu na ich wpływ przyrodniczy, kulturowy i gospodarczy na życie danej społeczności.

 

powrót
  • 22
  • grudnia 2024Niedziela
Imieniny: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka
Pogoda:
  • 2oCTeraz
  • 2oCJutro
  • 2oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka