- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Urząd
- Aktualne wydarzenia
- Ochrona Środowiska
- Uwaga! Stężenie ...
Uwaga! Stężenie pyłu zawieszonego przekroczone
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w została przekroczona na stacjach w Żywcu. Wodzisławiu, Sosnowcu, Rybniku wartość 200 µg/m3 (dla doby – próg alarmowy) pyłu zawieszonego PM10 będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 9.02.2012 r. obszar województwa śląskiego znajduje się pod wpływem zatoki niżu znad południowego Bałtyku, w mroźnej kontynentalnej masie powietrza.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, niekorzystna jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego nie ulegnie poprawie. Na większości obszaru województwa, a szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, oraz w strefach gęstej zabudowy miejskiej w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i aglomeracji górnośląskiej, będą występowały wysokie przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, a także podwyższone poziomy stężenia dwutlenku siarki. Stężenia pozostałych mierzonych substancji będą utrzymywały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.
Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
- unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
- zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.
Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
- ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
- rezygnację ze spacerów z dziećmi;
- ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
- unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.
ŹRÓDŁO: WZK UM Sosnowiec
- 22
- grudnia 2024Niedziela
- 2oCTeraz
- 2oCJutro
- 2oCPojutrze