TRÓJKĄT TRZECH CESARZY

| kategoria: Zabytki Sosnowca   drukuj poleć
loading..
 

Na kongresie wiedeńskim w 1815 r. trzy państwa: Rosja, Austria i Prusy dokonały nowego podziału Europy. Na ziemiach polskich powstały m.in.: Królestwo Polskie pod panowaniem Rosji i Wolne Miasto Kraków pod zwierzchnictwem Austrii, których granice spotykały się z granica Prus w miejscu połączenia Białej i Czarnej Przemszy. W 1846 r., po upadku powstania krakowskiego Wolne Miasto Kraków zostało przyłączone do Austrii. Od tego też roku miejsce styku państw zaborczych tj.: Prus (Mysłowice), Rosji (Niwka, Modrzejów – obecnie Sosnowiec) i Austrii (Jęzor – obecnie Sosnowiec) nazywano „Drei Lander Ecke”. Po wojnie prusko-francuskiej i powstaniu cesarstwa Niemiec oraz powołaniu tzw. Związku Trzech Cesarzy w 1873 r., przyjęła się nazwa „Der Kaiser Ecie”. Należy dodać, iż została ona niewłaściwie przetłumaczona na język polski jako „Trójkąt Trzech Cesarzy” a nie „Kąt Trzech Cesarstw”.


Miejsce to starło się bardzo atrakcyjne turystycznie. W latach 1880-1914 Mysłowice i okolice odwiedzały miliony wycieczkowiczów nie tylko z Górnego i Dolnego Śląska, ale także całych Niemiec. Każdego tygodnia przybywało tutaj 3000-6000 osób, na których czekały liczne atrakcje, takie jak np. przejście na tereny zaboru rosyjskiego i austriackiego, spacer po stronie niemieckiej tzw. Promenadą, wypoczynek w ogrodzie rozrywki, widok z wieży Bismarcka czy też rejsy statkiem i łodziami po Przemszy.
Ogromne znaczenie dla mieszkańców pogranicza we wszystkich trzech zaborach miał mały ruch graniczny. Umożliwiał on przechodzenie przez mosty graniczne w celach handlowych wielu tysiącom osób. Przykładem może być most z Mysłowic do Modrzejowa, przez który tylko w 1897 r. przeszło aż 1.200.000 tys. ludzi. Oprócz tego na ogromną skalę kwitł przemyt. Utrzymywały się z niego, mimo dużego ryzyka, nie tylko całe rodziny, ale i okoliczne osady. O wielkości nielegalnego handlu świadczą np. dane z 1906 r. z granicy niemiecko-rosyjskiej, kiedy to pod tym zarzutem zatrzymano 11 tys. osób, z których 4831 trudniło się zawodowo tym procederem.


„Trójkąt lub „Kat” znany był w całej Europie aż do zakończenia I wojny światowej. Klęska Niemiec, rozpad Austrio-Węgier, rewolucja w Rosji, powstania śląskie 1919-1921, plebiscyt na Górnym Śląsku, spowodowały, że w 1922 r. przestały istnieć granice między państwami zaborczymi, a tym samym przestał istnieć „Trójkąt Trzech Cesarzy".
 

  • 20
  • września 2024Piątek
Imieniny: Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg
Pogoda:
  • 15oCTeraz
  • 21oCJutro
  • 22oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka