Insygnia miasta

Herb miasta

Herb miasta składa się z dwóch części : tarczy heraldycznej i zwieńczenia. Tarcza podzielona jest na połowę linią ukośną koloru czerwonego. Lewa górna połowa o kolorze białym jest podzielona na trzy części wstęgami w kolorze niebieskim, symbolizującymi rozwidlenie rzek. Prawa dolna połowa, obrazująca uskok warstw geologicznych, podzielona jest pionowo na dwie części:

* część skrajną o trzech polach: każde z pól tworzą: ukośny pas żółty umieszczony nad czarnym
* część wewnętrzna, składająca się z pól analogicznych jak w części skrajnej, lecz przesuniętych w dół o 1 wysokości pola. Tarczę herbu zwieńcza mur ceglany w formie łuku, z którego wystają trzy kominy ceglane.

Zza środkowego wystaje ręka z zawiniętym rękawem białej koszuli, zgięta w łokciu do prawej strony herbu. Dłoń ujmuje młot w kolorze czarnym i brązowym.

Pobierz herb miasta w formacie .jpg

Pobierz herb miasta w formacie .png

Pobierz herb miasta w formacie .pdf

Pobierz herb miasta w formacie .eps


Flaga miasta

Płat flagi stanowi prostokątna tkanina z obu stron biała. Pośrodku obu stron umieszczony jest element niebieski symbolizujący ujście Brynicy do Czarnej Przemszy - który jest jednocześnie jednym z elementów herbu miasta.

 


Sztandar Miasta

Płat sztandaru stanowi prostokątna tkanina o wymiarach 100cm x 110 cm, z jednej strony biała, z drugiej czerwona. Na stronie białej, pośrodku umieszczony jest barwny herb Miasta. Nad herbem znajduje się napis: RADA MIEJSKA haftowany złotym szychem. Poniżej herbu umieszczony jest napis SOSNOWIEC 1902 r. haftowany złotym szychem. Wzdłuż boków białego płata biegnie ramka koloru niebieskiego, obwiedziona złotym szychem. Pośrodku płata w kolorze czerwonym umieszczony jest wizerunek orła białego, ustalony ustawą z dnia 9.02.1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60), haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem. W dwóch dolnych narożnikach umieszczone są ukośnie dwa herby Sosnowca haftowane srebrnym szychem. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, obszyte są złotą frędzlą. Głowicę sztandaru stanowi herb Miasta wykonany z mosiądzu.



Logo miasta

Sosnowiec kojarzony jako Centrum: biznesu, aglomeracji, kultury. Kolor granatowy podkreśla jego przedsiębiorczość. Z tego źródła wychodzi siedem dróg symbolizujących sąsiednie miasta, wspólne przedsięwzięcia, otwartość i współpracę. Intensywnie zaznaczony środek okręgu stanowi źródło działań rozwojowych dla miasta i regionu. Jako miasto-łącznik Sosnowiec integruje wielość tradycji i postaw ludzi aglomeracji górnośląskiej. Tożsamość kolorów znaku i napisu Sosnowiec jednoznacznie wskazuje, co znajduje się w centrum tejże aglomeracji. Dynamicznie rozchodzące się ramiona wskazują na kreatywność podejmowanych działań, a zastosowanie zielonego koloru podkreśla przyjazną atmosferę spokoju i równowagi – swoistą „symbiozę” miast. Forma samego znaku niesie ze sobą nowoczesność i innowacyjność. Sosnowiec łączy ludzi (i miasta regionu) będąc miejscem spotkań.

 

Pobierz logo miasta w formacie .jpg

Pobierz logo miasta w formacie .cdr 

Pobierz logo miasta w formacie .pdf

Pobierz logo miasta w formacie .eps

Pobierz księgę identyfikacji wizualnej (zasady wykorzystania znaku)

 


Hejnał miasta

 

Pobierz hejnał miasta w formacie MP3

Pobierz zapis nutowy hejnału miasta

 

  • 26
  • czerwca 2024Środa
Imieniny: Jeremiasz, Edburga, Paweł, Zdziwoj, Jan
Pogoda:
  • 27oCTeraz
  • 29oCJutro
  • 29oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka