Po drogach rowerowych czas na przejścia podziemne

Poleć znajomym
 

Po drogach rowerowych czas na przejścia podziemne

Oznaczenia w języku Braille’a oraz system głośników podpięty do miejskiego monitoringu to nowości ujęte w rozpisanym przez sosnowiecki magistrat przetargu na budowę i rozbudowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych.

Ostatnie lata to intensywny okres przebudowy powstałych w latach 70-tych przejść podziemnych. W sumie udało się wyremontować blisko połowę z nich. – Mamy już doświadczenie przy przebudowie tego typu obiektów, wiemy jakich problemów unikać i na co zwrócić większą uwagę – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Po przebudowie są już przejścia zlokalizowane  przy ulicy 3 Maja (obok Poczty Głównej), 3 Maja/Parkowa/CWK (przy „Ślimaku”), Gabriela Narutowicza – ul. Szkolna (przy ściance wspinaczkowej „Poziom 450”), Gabriela Narutowicza – ul. 3 Maja (przy „Okrąglaku”), Piłsudskiego – ul. Jastrzębiej (obok Egzotarium), 3 Maja (letnia pływalnia „Sielec”), Piłsudskiego-Grabowa.

W ramach drugiego etapu, wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 17 miesięcy na przygotowanie projektu oraz wykonanie wszystkich zadań. Wśród wybranych do przebudowy przejść są m.in. dwa największe przejścia podziemne w Sosnowcu. Pierwsze znajduje się w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” (ul. 3 Maja na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego ), drugie na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z ul. Sobieskiego. Trzecie wytypowane do remontu przejście znajduje się pod rondem Gierka/Zagłębia Dąbrowskiego (ul. Ostrogórska, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego, kolejne przy Parku Sieleckim (3 Maja), a piąte na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, al. Mireckiego i ul. Starej (Rondo Czesława Uznańskiego).

 

Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście. na poręczach przy schodach pojawią się oznaczenia w języku Braille’a. wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia.

 

W ramach inwestycji wybudowana zostanie także nowa toaleta publiczna przy przebudowanym przejściu w Parku Sieleckim.

powrót
  • 15
  • czerwca 2024Sobota
Imieniny: Bernard, Abraham, Edburga, Witold, Witosław
Pogoda:
  • 14oCTeraz
  • 25oCJutro
  • 27oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka