- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Inwestycje
- Blok operacyjny na ...
Blok operacyjny na miarę XXI wieku
Sosnowiecki Szpital Miejski już po rozbudowie. Zakończyły się prace przy budowie nowego pawilonu budynku przy ul. Zegadłowicza w Sosnowcu. W skład trzykondygnacyjnego kompleksu wchodzi m.in. blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej. Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem to ponad 45 mln zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem 16 października, w nowym pawilonie zostanie przeprowadzona pierwsza operacja.
- To ważny czas dla wszystkich sosnowiczan, mieszkańców Zagłębia. Zarówno mam tutaj na myśli pacjentów jak i personel szpitala. Szpitala, który cały czas jest unowocześniany, i stale podnosi jakość swoich usług, a wszystko to w trosce o pacjentów. Ta inwestycja to dowód na to jak sosnowiecki samorząd dba o rozwój placówek medycznych. Dziękuję dyrekcji szpitala i wszystkim pracownikom za codzienny trud, za ratowanie życia i zdrowia naszych mieszkańców. Naszym zadaniem, zadaniem samorządowców jest pomóc Wam, abyście mogli pracować w jak najlepszych warunkach. Służba zdrowia to ta dziedzina życia publicznego, w której podziały polityczne nie mogą mieć miejsca. Tym bardziej cieszę się, że działania na rzecz rozwoju sosnowieckiej służby zdrowia odbywają się ponad podziałami – mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.
Pawilon nowego bloku operacyjnego składa się z trzech kondygnacji o łącznej powierzchni użytkowej 3.910,00m2, z których pierwsza w poziomie przyziemia stanowi zaplecze techniczne i informatyczne. Na parterze znajduje się oddział intensywnej opieki medycznej i sala audiowizualna, a na pierwszym piętrze pełnoprofilowy blok operacyjny połączony z istniejącym pięciokondygnacyjnym budynkiem łącznikiem, który umożliwia bezpośrednią komunikację z pawilonem ze wszystkich pięter istniejącego szpitala.
- To inwestycja dzięki której nasz szpital będzie jedną z najważniejszych placówek w województwie śląskim. Blok operacyjny w nowym obiekcie szpitala posiada z sześć sal operacyjnych, dedykowanych dla takich dziedzin medycyny jak: chirurgia, ortopedia, urologia, ginekologia, otolaryngologia. Blok będzie spełniał najwyższe standardy medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów, jak również personelu medycznego – podkreślał Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o.
- Decyzja o uruchomieniu w sosnowieckim szpitalu miejskim oddziału intensywnej opieki medycznej związana jest ze znacznym deficytem tego typu świadczeń na rynku ochrony zdrowia. Jest to oddział wymagający współpracy lekarzy wielu specjalizacji, stąd możliwość posadowienia takiego ośrodka wyłącznie w szpitalach wieloprofilowych, takich jak nasza placówka. W dwunastołóżkowym oddziale znajdą opiekę najciężej chorzy mieszkańcy Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego - dodał prezes Nowak.
Sale są pełni zinformatyzowane. Cyfrowy sprzęt i aparatura do diagnostyki obrazowej, którą w ostatnich dniach zostały dostarczone do szpitala, pozwalają na zwiększenie efektywności działania bloku operacyjnego i wpłyną na komfort pracy lekarzy, a także skrócą czas operacji, co bezpośrednio przełoży się pozytywnie na jakość leczenia. Dodatkowo zakupiono 2 stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia, diatermie, ssaki, wózki do transportu pacjenta i wózki zabiegowe, negatoskopy oraz specjalistyczny sprzęt dedykowany do poszczególnych specjalności zabiegowych.
- Pozostały sprzęt do nowych pomieszczeń przeniesiony został ze „starego” bloku operacyjnego, ponieważ szpital nieprzerwanie od kilku lat uzupełniał braki sprzętowe w szpitalu i posiada duże zasoby nowoczesnego i sprzętu i aparatury medycznej – mówiła Aneta Kawka, dyrektor techniczno-administracyjny Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Nowy blok operacyjny ma zapewnić skoordynowaną opieką pacjentom przed, w trakcie i po operacji. W tym celu uruchomiono salę pooperacyjną, gdzie pacjenci w spokoju i w warunkach zwiększonego nadzoru anestezjologicznego mogą odpoczywać po zabiegu i dochodzić do siebie po znieczuleniu ogólnym, co, szczególnie dla pacjentów starszych, czy obciążonych innymi schorzeniami np. serca, jest etapem leczenia wymagającym ze strony personelu medycznego i zaangażowania aparatury medycznej równie ważnym, co sama operacja.
Sala pooperacyjna to cztery stanowiska zaopatrzone w pełny monitoring funkcji życiowych (kardiomonitory, w zależności od stanu i potrzeb pacjenta, a także rodzaju ordynowanych leków po operacji. Na wyposażeniu sali pooperacyjnej znajduje się również zakupiony wózek reanimacyjny, respirator i defibrylator.
- Obecna infrastruktura pozawala na znaczne zwiększenie liczby zabiegów. Mamy również nadzieję, że nowe warunki pracy, jakie oferuje szpital, zachęcą kadry medyczną do podjęcia pracy w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Podobnie jak w innych szpitalach, tutaj również brakuje lekarzy zarówno zabiegowych, jak i anestezjologów, pielęgniarek instrumentariuszek i anestezjologicznych. Nasze pielęgniarki od kilku lat szkolą się w innych ośrodkach, są bardzo dobrze wyszkolone, ale ciągle jest ich za mało – dodała dyrektor Kawka.
- Tymczasem, potrzeby zdrowotne mieszkańców są ogromne. Szpital leczy głownie chorych mieszkańców Sosnowca, w zależności od oddziału jest to od ok.70 do 80%. Pozostali pacjenci to głownie mieszkańcy pozostałych miast Zagłębia Dąbrowskiego Dąbrowy Górniczej, Będzina, Czeladzi, ale leczymy również mieszkańców Jaworzna, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Katowic. Pacjenci chcą się leczyć w naszym szpitalu. Świadczą o tym kolejki do przyjąć planowych. Dlatego raz jeszcze chciałbym bardzo serdecznie podziękować władzom miasta, prezydentowi Arkadiuszowi Chęcińskiemu, gdyż bez nich, bez środków z kasy miasta inwestycje takie jak ta nie byłyby możliwe – podkreślał prezes Nowak.
Radości z powstania bloku operacyjnego nie kryją sami lekarze, którzy na co dzień ratują życie i zdrowie pacjentów sosnowieckiego. – To jest XXI w. To olbrzymie podniesienie jakości usług, które będą tutaj świadczone. To wielki komfort pracy w takich warunkach, a zarazem świetna wiadomość dla pacjentów. Jestem przekonany, że tego obiektu będą nam w kraju na pewno zazdrościć – przyznał dr Bogdan Wójcik, ordynator oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu.
Galeria zdjęć z otwarcia inwestycji
powrót- 22
- grudnia 2024Niedziela
- 3oCTeraz
- 3oCJutro
- 2oCPojutrze