Rusza projekt „Język Żyrafy – język serca”

Poleć znajomym
 

Z początkiem sierpnia ruszył oficjalnie projekt „Język Żyrafy – język serca”, inicjatywa kilkunastu młodych ludzi – społeczników, z terenu Sosnowca i okolic, którzy chcą rozpropagować wśród młodych mieszkańców miasta ideę porozumiewania bez przemocy.

- Pomysł projektu narodził się pod wpływem otaczającej nas rzeczywistości, w której coraz mniej jest miejsca na konstruktywny dialog. Ludzie chcą żeby ich słyszeć, ale nie zależy im na tym by być wysłuchanym. Zarówno w komunikacji publicznej, języku współczesnych mediów, a zwłaszcza wśród polityki, jak i w życiu prywatnym, partnerskim stosowane jest obecnie dużo przemocy zarówno tej werbalnej, jak i psychicznej. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i nauczyć młodych ludzi, w tym również siebie jak skutecznie porozumiewać się, a tym samym rozwiązywać konflikty w życiu prywatnym i zawodowym – mówi koordynator projektu Daria Słonecka ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

Projekt potrwa do końca stycznia przyszłego roku i obejmować będzie darmowy trening NVC przeprowadzony przez certyfikowanego trenera z zakresu metody „Porozumiewania się bez Przemocy” zwanej „Językiem Żyrafy” lub „Językiem Serca” , cykl 6 warsztatów w ramach utworzonej Grupy Empatii oraz przeprowadzenie pokazowych warsztatów w szkołach przez uczestników projektu. Zgłaszać się do projektu można pod adresem mailowym: projekt.zyrafa@gmail.com, wypełniając przygotowany elektroniczny formularz. Do udziału w projekcie zostanie rekrutowanych ok. 20 uczestników (w tym równa liczba kobiet i mężczyzn) w wieku od 18 do 30 lat.

Żyrafa do zadań specjalnych

Nie przez przypadek Marshall Rosenberg, twórca tej metody za symbol utworzonego przez siebie stylu komunikowania wybrał Żyrafę. Jest ona symbolem porozumiewania się pełnego empatii i zrozumienia. Dlaczego? Jej szyja sięga kilku metrów, dzięki czemu potrafi widzieć o wiele dalej niż pozostałe zwierzęta a jej serce jest największym z serc innych ssaków. Nie ma też żadnych naturalnych wrogów w swoim środowisku. Taka też jest metoda oparta na odrzuceniu sądów i niesprawdzonych opinii, na nie ocenianiu i osądzaniu innych oraz patrzeniu dalej, tak by widzieć uczucia i potrzeby innych. Nie tylko w życiu codziennym, ale zwłaszcza w języku opinii publicznej często mylimy własne spostrzeżenia z ocenami. Współczesny język mediów, polityki, Internetu pełny jest agresji i braku chęci zrozumienia. Dzięki umiejętności komunikowania się bez agresji można nauczyć się empatii i zrozumienia potrzeb mniejszości narodowych, religijnych seksualnych i wykorzystać zdobyte umiejętności w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Porozumiewanie bez przemocy pozwala poprawić zdolności personalne i komunikacyjne (grupy rówieśnicze, szkoła, związki partnerskie, rodzina), umiejętności kreatywnego i twórczego rozwiązywania konfliktów oraz umiejętności pracy w zespole dzięki opartej na komunikacji umiejętności braku obaw przed wyrażaniem w rozmowie swoich potrzeb np. z bliskimi, ale też z przełożonymi. Wzmacnia również asertywność i pewność siebie.

Spotkania w ramach projektu będą odbywać się w siedzibie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety w Sosnowcu przy ulicy 3 Maja 11. Projekt będzie obejmował organizację 4 dni warsztatów i 6 spotkań w ramach Grupy Empatii (po 2 spotkania w miesiącu) oraz 5 pokazowych warsztatów w lokalnych szkołach, mających za zadanie zaprezentowanie metody oraz zachęcenie do jej propagowania wśród nauczycieli, pedagogów oraz dyrektorów szkół średnich. W części treningowo-grupowej planowane jest uczestnictwo 20 osobowej grupy wyłonionej na podstawie zgłoszeń i grupy inicjatywnej; w 5 spotkaniach odbywających się w szkołach udział weźmie około 146 uczniów i nauczycieli, którzy zostaną zainteresowani tą metodą. Łączna liczba osób biorących udział w projekcie szacowana jest na około 170 osób.


Najogólniej rzecz ujmując chodzi nam o to żeby:
- wypromować NVC wśród młodych ludzi z Sosnowca ( 18-30 lat)
- zaprezentować grupie 20 osób czym jest NVC
- podrzucić im know-how w temacie późniejszego samodzielnego prowadzenia Grupy Empatii, aby...
...byli w stanie samodzielnie sie spotykać i trenować NVC
- oraz żeby byli w stanie upowszechnić to, czego się nauczyli i zainteresować tą metodą uczniów i nauczycieli szkół średnich
- a na koniec jeszcze niespodzianka - odbędzie się happening w centrum miasta!

Dołącz do nas:
projekt.zyrafa@gmail.com
32 266 16 72
www.aktywnekobiety.org.pl

Organizacja wspierająca:
Stowarzyszenie Aktywne Kobiety
ul. 3 Maja 11
41-200 Sosnowiec

Projekt współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu” Akcja 1.2 Inicjatywy Młodzieżowe.

 

 

powrót
  • 22
  • grudnia 2024Niedziela
Imieniny: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka
Pogoda:
  • 3oCTeraz
  • 3oCJutro
  • 2oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka