Bezpieczna Więź to Wielka Moc

Poleć znajomym
 

Bezpieczna Więź to Wielka Moc

Bezpieczna więź rodzic-dziecko, zwana także przywiązaniem, to rodzaj „bliskości” — relacja oparta na dostępności fizycznej i emocjonalnej rodziców. Rodzicielstwo to prawdopodobnie jedno z trudniejszych zadań w życiu, często wymagające wsparcia i podstawowej wiedzy. Pomaga to uniknąć wielu niekorzystnych dla dziecka i rodziny zjawisk, w tym też związanych z krzywdzeniem.

 

Stowarzyszenie Moc Wsparcia wraz z Województwem Śląskim – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej Województwa Śląskiego i Partnerem Miastem Sosnowiec startują z regionalną kampanią „Bezpieczna Więź to Wielka Moc” i promują bezpieczne metody wychowawcze.

Kampania „Bezpieczna Więź to Wielka Moc” realizowana jest w ramach Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w województwie śląskim na lata 2021-2025.

Głównym celem kampanii społecznej „Bezpieczna Więź to Wielka Moc” jest przeciwdziałanie przemocy psychicznej wobec dzieci poprzez edukację z zakresu roli bezpiecznego przywiązania i możliwości wpierania rozwoju psychicznego i emocjonalnego dzieci. Głównymi adresatami kampanii są rodzice i opiekunowie, w szczególności małych dzieci w wieku 0-6 lat, zamieszkujący województwo śląskie.

- Podczas kampanii będziemy pokazywać sposoby wzmacniania bezpiecznej więzi z dzieckiem, pokażemy podstawowe zasady komunikacji w rodzinie, edukacji emocjonalnej, co będzie sprzyjać rozwojowi najmłodszych mieszkańców województwa - mówi Adrian Drdzeń ze Stowarzyszenia Moc Wsparcia, główny pomysłodawca kampanii.

- Bycie rodzicem, to trudny proces, jest wiele dróg, jakimi możemy wesprzeć jakość relacji rodzic-dziecko i sprawić, by pojawiające się w tej relacji potknięcia były przeżyte jak najbardziej świadomie, co pozwoli na zmianę niekonstruktywnych zachowań - mówi Anna Jedynak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej.

Doświadczenia Stowarzyszenia z okresu ostatnich dwóch lat wskazują, że obecna sytuacja pandemiczna zdynamizowała zjawisko doświadczania przez dzieci przemocy psychicznej – szczególnie tych w okresie wczesnoszkolnym. - Sytuacja ta dotyczy rodziców, którzy w kontekście doświadczanych stresorów sytuacyjnych jako formę wywierania wpływu wybierają zachowania przemocowe. W aspekcie profilaktycznym istotne jest zwiększanie wiedzy o formach i skutkach stosowania przemocy psychicznej wobec dzieci, a także sposobach reagowania, osłabianiu funkcjonujących stereotypów oraz upowszechnianie pozytywnych wzorców rodzicielskich - dodaje Paulina Górecka, psychoterapeutka Stowarzyszenia.

Na potrzeby kampanii „Bezpieczna Więź to Wielka Moc” zostanie wykorzystana dobrze już znana animacja przedstawiająca historię Roberta i jego rodziców. Konstrukcja filmu, spokojna narracja, efekty dźwiękowe i wysoka jakość animacji zachęcają do refleksji i niejako dostarczają wiedzy, która może być pomocna obecnym i przyszłym rodzicom w pogłębianiu bliskości z dzieckiem i odnalezieniu własnej rodzicielskiej „Wielkiej Mocy”.

Platformę kampanii stanowi strona wielkamoc.eu oraz profil na FB facebook.com/MocWsparcia, na których rodzice znajdą szczegóły na temat istoty budowania bezpiecznej relacji, by dysponowali jak największą wiedzą o tym, co wspiera prawidłowy i zdrowy rozwój ich dzieci, a co go hamuje. Zdobędą również wiedzę jak w trudnych sytuacjach zapanować nad emocjami swoimi i dzieci, by byli świadomi, że w razie problemów związanych z rolą rodzica istnieje szereg możliwości uzyskania pomocy.

Jednym z ważnych elementów kampanii „Bezpieczna Więź to Wielka Moc” będzie cykl webinariów dla rodziców i opiekunów dzieci, podejmujący tematykę związaną ze świadomym rodzicielstwem. Co istotne, tematy webinariów wybiorą sami uczestnicy poprzez głosowanie internetowe. Link do wydarzenia dostępny będzie na stronie kampanii oraz profilu FB Stowarzyszenia Moc Wsparcia.

Komunikacja kampanii obejmuje 3-minutową animację oraz materiały graficzne, które wykorzystywane będą w social mediach i działaniach PR. Kampania realizowana będzie od 18 listopada do 31 grudnia 2021 roku.

Przekazy pierwszej odsłony kampanii realizowanej pod hasłem „Wielka Moc” przygotował grafik Marcin Nowrotek (www.vertigo.digital). W ramach drugiej odsłony kampanii realizowanej pod nazwą „Bezpieczna Więź to Wielka Moc” grafiki promocyjno-edukacyjne opracowała i zrealizowała Pracownia Kameralna – Katarzyna Wiśniewska (https://www.linkedin.com/in/kwisniewska/)

Więcej o kampanii na stronie: www.wielkamoc.eu 

O Stowarzyszeniu Moc Wsparcia: Stowarzyszenie Moc Wsparcia, to organizacja non-profit, która powstała z misją wspierania dzieci i młodzieży. Już od 10 lat pomagamy najmłodszym i tym nieco starszym w pokonywaniu różnego rodzaju trudności wynikających często z doświadczanej przemocy i przeróżnych form nadużyć, często nadużyć seksualnych. Od 2015 roku prowadzimy Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi. Placówkę, która świadczy profesjonalną pomoc dla dzieci w trudnych sytuacjach życiowych. Zależy nam aby rodzice z dziećmi mieli dostęp do bezpłatnej oferty kompleksowych usług specjalistycznych dotyczących wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego.

facebook.com/MocWsparcia

instagram.com.moc_wsparcia 

powrót
  • 23
  • kwietnia 2024Wtorek
Imieniny: Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy
Pogoda:
  • 9oCTeraz
  • 7oCJutro
  • 11oCPojutrze
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza
Zostaw 1% w Sosowcu



ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka