- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Miasto
- Aktualne wydarzenia
- Wiadomości
- Zagłębiowski Szlak ...
Zagłębiowski Szlak Kobiet.Stacja Sosnowiec
Zagłębiowski Szlak Kobiet. Stacja Sosnowiec - wzbogaci się o kolejnych 15 szyldów znaczących Sosnowiczanek! Szlak to nowoczesna spacerowo – historyczna inicjatywa, której zadaniem jest przywrócenie pamięci o kobietach, które na terenie Sosnowca tworzyły, działały, organizowały pomoc dla ubogich, zakładały pierwsze szkoły i szpitale.
Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności, w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, nastąpi rozwój zainaugurowanego przez Stowarzyszenie Aktywne Kobiety w 2018r. Szlaku Kobiet. W ramach, którego na ulicach Sosnowca, w postaci szyldów zawieszonych na słupach energetycznych, prezentowane są sosnowiczanki, które w XIX i XX w. na terenie miasta i regionu odegrały znaczącą rolę. Na dwustronnych billboardach widnieje zdjęcie przedstawionej kobiety wraz z jej biogramem z jednej strony i informacją o jej związku z danym miejscem na drugiej.
Szlak sosnowiecki składa się z 4 tematycznych Tras spacerowych prowadzących śladami niezwykłych kobiet, które swoje losy związały z miastem na zawsze, bądź na chwilę, wykonując ważne zadanie, lub oferując swoją obecność wtedy, gdy były potrzebne. Przedstawione bohaterki organizowały szkoły, sierocińce, szpitale, pomoc i jadłodajnie
dla ubogich, bibliotekę w plecaku, działały w ruchu oporu podczas II wojny światowej
i w opozycji, w okresie komunizmu, a o których społeczność miasta i regionu wie niewiele lub wcale.
Aktualnie na czterech Trasach Szlaku spotykamy 7 postaci:
- na Trasie „A” –aktorki, artystki: Polę Negrii;
- na Trasie „D”- działaczki dobroczynne: Klarę Dietel;
- na Trasie „P”- przedsiębiorczynie: Wandę Telakowską, Helenę Rzadkiewiczową, Małgorzatę Woźniak;
- na Trasie „O”- organizatorki ruchu oporu: Ankę Kowalską, Michalinę Konieczną.
Do tych znaczących sosnowiczanek dołączy kolejnych 15 kobiet.
W ramach projektu przeszkolonych zostanie 10 przewodników/przewodniczek,
którzy zdobędą umiejętności oprowadzania po Szlaku. Powstanie, także ebook „Spacerownik po Zagłębiowskim Szlaku Kobiet” i interaktywna aplikacja na telefon. Aplikacja będzie darmowa, dostępna zarówno na Androida i IOS, w wersji polsko-angielskiej.
Powstanie również Program Aktywnej Edukacji Nieformalnej na Szlaku w postaci scenariusza lekcji, przeprowadzone zostaną spacery po Szlaku.
Zapraszamy do śledzenia działań na fanpage'u Stowarzyszenia Aktywne Kobiety
i www.aktywnekobiety.org.pl. Do zobaczenia na Szlaku!
- 22
- grudnia 2024Niedziela
- 3oCTeraz
- 3oCJutro
- 2oCPojutrze