- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Biznes
- Aktualne wydarzenia
- Odstąpienie od ...
Odstąpienie od imprezy turystycznej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych ( tj. z dnia 22 lutego 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 548) - podróżny ma prawo do momentu rozpoczęcia imprezy turystycznej odstąpić od umowy. Co do zasady odstąpienie od umowy jest związane z koniecznością poniesienia kosztów tzw. odstępnego. Natomiast są również przewidziane sytuacje, w których podróżny nie poniesie takich kosztów. Bezkosztowe odstąpienie jest możliwe o ile zajdą przesłanki przewidziane w art. 47 ust. 4, 5 lub 7 w/w ustawy.
Zgodnie z tymi przepisami:
4. Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.
5. Organizator turystyki może rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej i dokonać pełnego zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli:
1)
liczba osób, które zgłosiły się do udziału w imprezie turystycznej, jest mniejsza niż minimalna liczba osób podana w umowie o udział w imprezie turystycznej, a organizator turystyki powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej w terminie określonym w umowie o udział w imprezie turystycznej, lecz nie później niż na:
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2-6 dni,
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni, lub
2) organizator turystyki nie może zrealizować umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
7. Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, może w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia odstąpić od niej bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba że negocjacje ustne, na podstawie których została zawarta umowa, były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta.
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy należy skierować do ORGANIZATORA imprezy i należy powołać się na wszelkie okoliczności i przeszkody w realizacji świadczeń przewidzianych umową, np. zalecenia MSZ, GIS, WHO, czy aktualnie wprowadzone przez rząd obostrzenia i zakazy związane ze stanem zagrożenia epidemicznego. Należy zadbać aby odstąpienie było dokonane na trwałym nośniku, tak aby w razie wątpliwości lub sporu móc ten fakt udowodnić i aby dotarło do organizatora przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Wzór odstąpienia do indywidualnego wykorzystania i dostosowania - kliknij TUTAJ
Przydatny link dot. aktualnych zagadnień turystycznych - kliknij TUTAJ
https://www.gov.pl/web/rozwoj/poradnik-dla-podroznych-oraz-organizatorow-turystyki.
powrót
- 25
- grudnia 2024Środa
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|