Święto Drzewa w Sosnowcu!

Poleć znajomym
 

Święto Drzewa w Sosnowcu!

W tym roku, Klub Gaja wspólnie z Miastem Sosnowiec, zaprosił przedszkola i szkoły do włączenia się w akcję sadzenia drzew i krzewów oraz zakładania przyjaznych miejsc dla różnych gatunków zwierząt żyjących w mieście. Uroczysta inauguracja Święta Drzewa w Sosnowcu odbędzie się 20 września (poniedziałek) 2021 roku o godz. 12.00 w Parku Harcerskim we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 4.

Gościem specjalnym będzie Krzysztof Materna – znany Sosnowiczanin, satyryk, aktor i reżyser. Wspólnie z dziećmi, młodzieżą, przedstawicielami Miasta i gośćmi posadzimy ponad 80 drzew, krzewów i bylin, założymy ogród deszczowy oraz zbudujemy domki dla zwierząt. Sosnowieckim placówkom przekazane zostanie 400 sadzonek drzew, by zorganizowały u siebie Święto Drzewa. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. 

19. edycja Święta Drzewa Klubu Gaja odbędzie się pod hasłem – Dla przyrody. Poprzez wieloletnie działania Klub Gaja pokazuje proste przykłady, w jaki sposób możemy  przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej i polepszenia bytowania zwierząt w mieście. Przy zakładaniu zieleni zwracana jest uwaga na racjonalne wykorzystanie wody opadowej zakładając zbiorniki na deszczówkę, ogrody deszczowe czy rabaty z roślinami podmokłych łąk. Bardziej ekologiczne, przystosowujące się do zmian klimatu i sprzyjające bioróżnorodności miasto, przyniesie korzyści mieszkańcom i przyrodzie.

Podczas inauguracji „Święta Drzewa w Sosnowcu” Parku Harcerskim wspólnie dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i okolicznych placówek oświatowych, przedstawicielami Miasta Sosnowiec oraz gośćmi posadzonych zostanie ponad 80 drzew, krzewów i bylin, wśród nich takie gatunki jak m.in.: grusza, śliwa, brzoskwinia, pigwa gruszkowa, jeżyna, malina, porzeczka czarna i czerwona, agrest, aronia, świdośliwa, budleja, barbula, hortensja, przetacznik i rozchodnik. Uczestniicy zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach i konkretnej pracy – budowy budek lęgowych dla małych i dużych ptaków, budki dla wiewiórki i domków dla dzikich zapylaczy m.in. pszczół i trzmieli.Wspólnie zbudowany zostanie także ogród deszczowy w pojemniku, który obsadzimy m.in. turzycami, kosaćcami i sitem.

 

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, podkreśla –„Zmiany klimatu, zmniejszanie się zielonych przestrzeni w miastach i nieustająca presja człowieka na środowisko sprawiły, że jeszcze bardziej potrzebujemy każdego skrawka przyrody w mieście. To ona daje nam wytchnienie i odpoczynek ale jest też domem dla licznych zwierząt. Czym bardziej różnorodne będą nasze parki i zieleńce tym lepiej odpowiemy na potrzeby ludzi i przyrody oraz polepszymy naszą wspólną jakość życia. Wspaniale, że możemy z mieszkańcami i władzami Sosnowca zadbać o ludzi, przyrodę i zwierzęta”.

 

Placówki, które zgłosiły swój udział w akcji „Święto Drzewa w Sosnowcu”, podczas wydarzenia będą mogły odebrać sadzonki lip, jarzębów pospolitych i dzikich jabłoni, by zorganizować u siebie lokalne akcje Święta Drzewa i posadzić drzewa w ogrodach przy przedszkolach i szkołach czy na działkach rodziców. Dla placówek przygotowano pakiet edukacyjny – słuchowisko dla dzieci „Nietoperz szuka domu” oraz plansze z instrukcją, jak zbudować domek dla zapylaczy, małych ptaszków, wiewiórki, nietoperza i jak się nimi opiekować. Akcją „Święto Drzewa w Sosnowcu” chcemy zachęcić najmłodszych  mieszkańców do różnorodnych działań dla przyrody i zwierząt.

 

 

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa w Sosnowcu" finansowany jest ze środków Gminy Sosnowiec.

 

 

Na zdjęciu: Akcja sadzenia roślin w Ogrodzie Polisensorycznym ZSS nr 4 w Sosnowcu w 2019 roku. Fot. Klub Gaja

 

 

Więcej informacji:

 

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – tel. 603 636 554

Jolanta Migdał, koordynatorka Święto Drzewa – tel. 609 495 871

powrót
  • 3
  • lipca 2024Środa
Imieniny: Heliodor, Jacek, Miłosław, Otto, Otton
Waluty:
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Giełda:
OZE dla mieszkańców
Jakość powietrza


ŚKUP

BeePathNet - Pszczela Ścieżka