- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Biznes
- Aktualne wydarzenia
Umowy podpisane - kolejne przejścia podziemne do remontu
Sosnowiecki magistrat rozstrzygnął przetargi na modernizacje trzech kolejnych przejść podziemnych. Pojawi się w nich kilka ciekawych nowości, a wśród nich oznaczenia w języku Braille’a oraz system głośników podpięty do miejskiego monitoringu. Dziś podpisano umowy z wykonawcami, którzy będą odpowiedzialni za inwestycje.
W ramach drugiego etapu ZIT, wyłonieni w przetargu wykonawcy będą mieli 15 miesięcy na przygotowanie projektów oraz wykonanie wszystkich zadań. Wśród trzech wybranych do przebudowy obiektów, jest przejście w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” (ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińska). - W tym jednym z największych przejść podziemnych w mieście zostaną zainstalowany trzy duże windy pozwalające nie tylko na swobodne przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom z niepełnosprawnościami, ale również na przewóz rowerów. To zadanie wykona Eurovia Polska - informuje prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami pojawią się również w przejściach pod rondem Czesława Uznańskiego (al. Mireckiego, Stara, Piłsudskiego – wykonawca Silesia Invest) oraz przy Parku Sieleckim (3 Maja, Żeromskiego, wykonawca AMBET Sp. z o.o. - lider konsorcjum). W tych dwóch przypadkach zostaną zainstalowane platformy.
Przebudowa trzech przejść podziemnych będzie kosztowała blisko 13 mln zł. Oprócz samych przejść podziemnych zostaną dobudowane brakujące fragmenty chodników i dróg rowerowych oraz zadaszenie.
Ze względu na zbyt wygórowane finansowo oferty wykonawców, przetargi dotyczące przebudowy dwóch kolejnych przejść podziemnych zostaną powtórzone. Dotyczy to przejścia pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (ul. Ostrogórska, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego) oraz pod rondem im. Władysława Szpilmana (Piłsudskiego, Sobieskiego, Kilińskiego).
- Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście, na poręczach przy schodach, pojawią się oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia. Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że wybudujemy toaletę publiczna przy przebudowanym przejściu w Parku Sieleckim – tłumaczy, prezydent Sosnowca.
Dodatkowo ściany przejść podziemnych przy schodach zostaną wykonane ze specjalnego tworzywa HPL, które jest bardzo odporne na dewastacje i pozwala na stosunkowo łatwe usunięcie malowideł i graffiti.
Miastu zależy na możliwym dostosowaniu przejść podziemnych do potrzeb rowerzystów. Dlatego wykonawca został zobowiązany do złożenia w odpowiednim ministerstwie wniosku w sprawie odstępstw od szczególnych warunków technicznych przejść podziemnych. – Jeżeli uzyskamy takie odstępstwa, to będziemy mogli wytyczyć w przejściach drogi rowerowe – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.
Ostatnie lata to intensywny okres przebudowy powstałych w latach 70. przejść podziemnych. W sumie wyremontowaliśmy blisko połowę z nich. Po przebudowie są już przejścia zlokalizowane przy ulicy 3 Maja (obok Poczty Głównej), 3 Maja/Parkowa/CWK (przy „Ślimaku”), Gabriela Narutowicza – ul. Szkolna (przy ściance wspinaczkowej „Poziom 450”), Gabriela Narutowicza – ul. 3 Maja (przy „Okrąglaku”), Piłsudskiego – ul. Jastrzębiej (obok Egzotarium), 3 Maja (letnia pływalnia „Sielec”) i Piłsudskiego-Grabowa.
powrót- 22
- grudnia 2024Niedziela
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|