Kolejne przejście podziemne do remontu

Poleć znajomym
 

Kolejne przejście podziemne do remontu

Rozpoczynają się prace remontowe przy przebudowie kolejnego przejścia podziemnego. Tym razem w rejonie Placu Ćwierka i popularnych „plastrów miodu” (ul. 3 Maja, Piłsudskiego, Dęblińska). Plac budowy został już przekazany firmie Eurovia Polska, która jest odpowiedzialna za wykonanie inwestycji.

W tym jednym z największych przejść podziemnych w mieście zostaną zainstalowany trzy duże windy pozwalające nie tylko na swobodne przedostanie się z jednej strony ulicy na drugą osobom z niepełnosprawnościami, ale również na przewóz rowerów.

W przetargu na przygotowanie projektów oraz wykonanie drugiego etapu ZIT znalazły się w sumie trzy przejścia. Wśród trzech wybranych do przebudowy obiektów oprócz wspomnianego przejścia w rejonie Placu Ćwierka znalzły się także przejścia pod rondem Czesława Uznańskiego (al. Mireckiego, Stara, Piłsudskiego – wykonawca Silesia Invest) oraz przy Parku Sieleckim (3 Maja, Żeromskiego, wykonawca AMBET Sp. z o.o. - lider konsorcjum). Przebudowa trzech przejść podziemnych będzie kosztowała blisko 13 mln zł. Oprócz samych przejść podziemnych zostaną dobudowane brakujące fragmenty chodników i dróg rowerowych oraz zadaszenie.

- Wszystkie przejścia będą objęte nadzorem kamer monitoringu miejskiego, a także zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z przejścia. Nowością będzie system głośników umożliwiający komunikowanie się operatorów miejskiego monitoringu z osobami znajdującymi się w przejściu podziemnym. Po raz pierwszy w mieście, na poręczach przy schodach, pojawią się oznaczenia w języku Braille’a, wskazujące kierunek po wyjściu z przejścia.  Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że wybudujemy toaletę publiczna przy przebudowanym przejściu w Parku Sieleckim – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodatkowo ściany przejść podziemnych przy schodach zostaną wykonane ze specjalnego tworzywa HPL, które jest bardzo odporne na dewastacje i pozwala na stosunkowo łatwe usunięcie malowideł i graffiti.

Ostatnie lata to intensywny okres przebudowy powstałych w latach 70. przejść podziemnych. W sumie wyremontowaliśmy blisko połowę z nich. Po przebudowie są już przejścia zlokalizowane przy ulicy 3 Maja (obok Poczty Głównej), 3 Maja/Parkowa/CWK (przy „Ślimaku”), Gabriela Narutowicza – ul. Szkolna (przy ściance wspinaczkowej „Poziom 450”), Gabriela Narutowicza – ul. 3 Maja (przy „Okrąglaku”), Piłsudskiego – ul. Jastrzębiej (obok Egzotarium), 3 Maja (letnia pływalnia „Sielec”) i Piłsudskiego-Grabowa.

powrót
  • 22
  • grudnia 2024Niedziela
Imieniny: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka
Waluty:
Giełda: