Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Poleć znajomym
 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

Paweł, o kórym piszemy poniżej jest tego najlepszym przykładem.

Zawsze iść do przodu

Przygoda integracji społecznej i zawodowej Pawła rozpoczęła się w Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu oraz Warsztatach Terapii Zajęciowej w Sosnowcu. To właśnie tam naczelnik Wydziału Polityki Społecznej sosnowieckiego Urzędu Miejskiego Sabina Stanek poznała Pawła, który bardzo angażował się w realizację zadań na warsztatach oraz chętnie mimo swojej niepełnosprawności służył pomocą innym osobom objętym wsparciem tych instytucji. 

- W pewnym momencie padła idea zatrudnienia w Wydziale Polityki Społecznej osoby z niepełnosprawnością. Ale nie niepełnosprawnością w stopniu lekkim, a w stopniu umiarkowanym lub znacznym w tym z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Zaczęło się od stażu dla takiej osoby. Wybór padł Pawła, który wzbudził dużą sympatię i przede wszystkim wydawał się być osobą, która zaadaptuje się w strukturze urzędu, a podjęty staż w perspektywie może dać mu zatrudnienie - tłumaczy Sabina Stanek, naczelnik WPS w sosnowieckim UM.

Prace nad pomysłem przyjęcia na staż, a następnie zatrudnienia w urzędzie pracownika z niepełnosprawnością znaczną w tym niepełnosprawnością intelektualną w Wydziale Polityki Społecznej rozpoczęto kilka miesięcy temu (znalezienie źródła finansowania stażu, przygotowanie miejsca pracy, znalezienie odpowiedniego kandydata). W ramach pomysłu nawiązano współpracę z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z siedzibą w Sosnowcu. Fundacja realizuje projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pn.  „Wspieramy młodych …”. W ramach tego przedsięwzięcia możliwe było zorganizowanie stażu dla osoby niepełnosprawnej.    

- Paweł, kandydat na „urzędnika”, to 27 letni mężczyzna z lekką niepełnosprawnością intelektualną poruszający się na wózku inwalidzkim. Aktualnie w ramach stażu pracuje przez 5 dni w tygodniu po 3,5 godziny i wykonuje u nas proste prace biurowe w których świetnie się odnajduje. Zadania dopasowane są do jego umiejętności, predyspozycji i do tego, co najbardziej lubi robić. Do obowiązków Pawła należą więc na razie między innymi: układanie, segregowanie, archiwizowanie i przyjmowanie dokumentów, a także dostarczanie korespondencji na stanowiska pracy zgodnie z dekretacją. Choć z czasem widząc jego zaangażowanie niewykluczone jest powierzanie zadań bardziej złożonych i skomplikowanych - podkreśla naczelnik Stanek.

Osoby z takimi dysfunkcjami jak Paweł cenią sobie możliwość podjęcia prawdziwej pracy wśród zdrowych ludzi, czują się wtedy doceniane i potrzebne, a proces aktywnej integracji społeczno-zawodowej pozwala na rozwój ich predyspozycji i dostosowywanie się do nowych sytuacji i wyzwań. 

- Pozytywne aspekty współpracy z osobą niepełnosprawną taką jak Paweł można zauważyć również wśród zdrowych pracowników, choć na początku wśród pracowników były pewne obawy przed nieznanym, ponieważ nigdy nie miały do czynienia w pracy z osobami z takimi dysfunkcjami. Teraz jest to dla nich niezwykle ważne doświadczenie dzięki któremu  stają  bardziej otwarci, wyrozumiali, częściej się uśmiechają. W konsekwencji sytuacja ta pozytywnie przekłada się  później na obsługę klientów urzędu, służenia pomocą dla mieszkańców dlatego cieszymy się, że Paweł jest z nami - nie kryje zadowolenia szefowa WPS-u. - Nowy pracownik urzędu jest bardzo zadowolony ze swojego stanowiska. Paweł bardzo chciał podjąć zatrudnienie i niecierpliwił się ponieważ formalności związane z jego przyjęciem przedłużały się on natomiast od początku zapewniał, że wszystkiego się nauczy i aktualnie stał się częścią 15 osobowego zespołu Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu - dodaje.

Osoby z niepełnosprawnością w tym niepełnosprawnością intelektualną często mogą ale przede wszystkim bardzo chcą pracować dlatego trzeba dać im szansę, aby mogły iść do przodu, a nie zamykały się w czterech ścianach stagnacji i uwsteczniania. - Jako urząd też chcemy iść do przodu i nie wykluczamy w przypadku pozytywnego zakończenia, można by powiedzieć pilotażowego zatrudnienia takiej osoby, poszerzenia realizacji projektu w innych wydziałach - podkreśla naczelnik Stanek.

 

powrót
  • 22
  • grudnia 2024Niedziela
Imieniny: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka
Waluty:
Giełda: