- Jesteś tutaj:
- www.sosnowiec.pl
- Aktualne wydarzenia
- Zdrowie i Pomoc społeczna
Mieszkanie treningowe już działa
W ramach projektu integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie "Tacy sami, bez ściany między nami", który realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu, utworzono tzw. mieszkanie treningowe. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych.
W Projekcie w latach 2019 -2020 planuje się objąć wsparciem około 60 osób. Jednorazowo w mieszkaniu w trybie całodobowym przebywać będzie 6 osób przez okres od 3 - 6 miesięcy. Dodatkowo będzie prowadzona świetlica i zajęcia terapeutyczne w systemie dziennym dla kolejnych 6 osób – mówi Anna Jedynak Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Funduszy Zewnętrznych oraz Polityki Społecznej i Komunalnej. Jestem dumna i jednocześnie wzruszona, że udało nam się stworzyć to szczególne miejsce. Ważne żeby osoby niepełnosprawne miały szansę na dobre życie i dobry dom. To mieszkanie, to w pewien sposób start w dorosłość. Tu nabierzecie praktycznych umiejętności. Wiemy jak ważne i potrzebne są rozwiązania systemowe. Tym bardziej cieszymy się, że zaczynamy je wcielać w życie w naszym mieście - dodała Anna Jedynak.
Obecnie w placówkach kształcenia jak i opiekuńczych przebywa 500 osób z różną niepełnosprawnością intelektualną z terenu Sosnowca. Około 20 opuszcza te placówki każdego roku bez możliwości dalszego wsparcia. Dlatego projektem objęto wyłącznie te osoby, które pozbawione są innej pomocy - mówi Iwona Durek – Sypek dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Franciszkańskiej.
Prawie 100 metrowe mieszkanie zlokalizowane jest na parterze kamienicy w centrum miasta. Pomieszczenia przystosowano dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przed wejściem do domu powstał specjalny podjazd. Nad całością prac remontowo-budowlanych czuwał Miejski Zakład Zasobów Lokalowych. Dyrektor MZZL Joanna Sekuła podkreśliła, że liczy zarówno na koordynatorów jak i mieszkańców, którzy aktywnie włączą się w projektowanie tego miejsca. W planach jest także zagospodarowanie podwórka. Niektórym marzy się mały ogródek z ziołami i kwiatami.
Chodzi przede wszystkim o aktywizację osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębszym, wymagających szczególnej troski w codziennym życiu. Jesteśmy dumni, że możemy być pionierami w aktywizacji osób niepełnosprawnych. To pierwsze tego typu mieszkanie w regionie, a Sosnowiec nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – mówi Mateusz Bochenek Przewodniczący Rady Miejskiej. Ten pilotażowy projekt zakłada także zajęcia z psychologiem, trenerem rozwoju osobistego, oligofrenapeutą oraz konsultacje lekarskie. Przez cały czas trwania projektu w mieszkaniu przebywać będą także opiekunowie, którzy będą czuwać i wspierać uczestników projektu.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Monika Holewa podziękowała wszystkim za wielkie serce, ogromne zaangażowanie i profesjonalne podejście do projektu. Jak podkreśliła, dzięki temu mogło powstać szczególne miejsce dla wyjątkowych osób.
powrót- 22
- grudnia 2024Niedziela
Waluty: |
---|
Giełda: |
---|