Pomóżmy sosnowieckim kasztanowcom

Poleć znajomym
 

 

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Sosnowcu kontynuuje program mający na celu zwalczanie szrotówka kasztanowcowiaczka, szkodnika uszkadzającego liście kasztanowca białego.

 

W 2015 roku będziemy działać poprzez zwiększenie populacji sikor  w terenach zurbanizowanych. Stworzenie dla ptaków miejsc, w których mogłyby gniazdować może spowodować wzrost ich roli w niszczeniu szrotówka kasztanowcowiaczka. Skuteczne  w niszczeniu gąsienic szrotówka są przede wszystkim sikory: modra, bogatka i uboga.

 

Zgłoszonym podmiotom przekażemy budki lęgowe typu A i A1 w celu umieszczenia ich na pniach drzew z gatunku kasztanowiec biały objętych akcją. Budkę należy montować bardzo stabilnie, aby nie poruszała się przy większych podmuchach wiatru. Nie może być dostępna dla kotów.


Zazwyczaj umieszcza się ją na wysokości ok. 4 m, tak aby człowiek mógł dostać się do budki z drabiny w celu konserwacji czy czyszczenia. Najlepiej przymocować ją do pnia drzewa, w miejscu ocienionym i osłoniętym od zacinającego deszczu. W celu montażu budki na pniu drzewa należy zastosować taśmy zaciskowe. Przy tej metodzie należy pamiętać o kontrolowaniu mocowania i luzowaniu opaski z uwagi na przyrost pni.


Dopuszcza się montowanie budek za pomocą gwoździ aluminiowych, które nie korodują i dzięki temu są najbardziej odpowiednie do wbijania w żywe drzewa. Budkę zawiesza się pionowo, z lekkim nachyleniem do przodu. Daszek ma za zadanie osłaniać otwór wlotowy przed deszczem, a sam otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód.

 

Wszystkim, którzy posiadają kasztanowce na swoim terenie przypominamy o konieczności systematycznego grabienia opadłych liści. Liście kasztanowców z terenów zamieszkanych odbierane będą na zasadach określonych w nowym regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Sosnowca (selektywnie zbierane odpady zielone odbierane będą przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na wykonywanie usług odbierania odpadów komunalnych, w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach i workach).

 

Z terenów niezamieszkanych (szkoły, przedszkola, firmy) Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa zleci transport oraz kompostowanie liści drzew niszczonych przez szrotówka. Worki z logo „Sosnowiec Łączy” na zgrabione liście kasztanowców zostaną przekazane osobom, które zgłoszą drzewa do programu „Pomóżmy sosnowieckim kasztanowcom”.

 

Zapraszamy do udziału w akcji szkoły i przedszkola, administratorów nieruchomości, osoby prywatne oraz instytucje, na których terenie rosną drzewa z gatunku kasztanowiec. Przedmiotem opieki może być zarówno jedno drzewo jak i grupa drzew.


Warunkiem uczestnictwa w akcji jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego w terminie do 20 kwietnia 2015r. na adres Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, ul. Mościckiego 14, faksem: (32) 296 07 02, bądź mailem: wsr.od@um.sosnowiec.pl, z dopiskiem „Pomóżmy sosnowieckim kasztanowcom”.


Ze względu na ograniczoną ilość środków decydująca będzie kolejność zgłoszeń.


 

powrót
  • 22
  • grudnia 2024Niedziela
Imieniny: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka
Waluty:
Giełda: