Każdy otrzyma SMS z ostrzeżeniem

Poleć znajomym
 

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji startuje pilotaż powszechnego systemu ostrzegania SMSami przed zagrożeniami i sytuacjami kryzysowymi. Będziemy powiadamiani m.in. o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

O tym jak ważne jest informowanie o zagrożeniach, gdy występują ekstremalne zjawiska pogodowe przekonaliśmy się wiele razy w trakcie burzy, nawałnic czy powodzi. Nie da się ich uniknąć, ale można o nich ostrzegać.

Dzięki podpisanemu 29 czerwca br. porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz operatorami telekomunikacyjnymi, każdy będzie mógł otrzymywać SMSy alarmowe o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, np. o gwałtowanych burzach czy nawałnicach oraz o sytuacjach kryzysowych na obszarze danego województwa.

Obserwowane zmiany klimatu w Polsce jeszcze nie oddziałują w sposób zagrażający gospodarce, jednak wraz z dalszym postępowaniem ocieplenia należy się liczyć ze wzrostem skali szkód spowodowanych występowaniem zjawisk ekstremalnych, takich jak nagłe, silne ulewy, powodzie, susze czy huraganowe wiatry. Dlatego tak ważne dla naszego bezpieczeństwa są działania adaptacyjne w zakresie wzmocnienia systemów ostrzegania – podkreśla prof. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Powszechny system wczesnego ostrzegania m.in. przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi zacznie działać od grudnia tego roku. Umożliwia to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br.

W przypadku sytuacji kryzysowej, zagrożenia życia i zdrowia ludności nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na danym obszarze. Treść wiadomości będzie przygotowywana przez RCB, a operatorzy telekomunikacyjni będą odpowiadać za ich dotarcie do adresatów.

Operatorzy telekomunikacyjni uruchomiają pilotaż. Chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o burzach, silnych wiatrach czy nawałnicach. Dzięki temu informacja
o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na zagrożonym województwie.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo.

Gdy pilotaż się rozpocznie będziemy mogli zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl 

Wzmocnienie systemów ostrzegania jest jednym z ważnych działań w planach adaptacji miast do zmian klimatu, powstających w 44 miastach Polski. Przygotowanie się na skutki zmian klimatu podejmowane jest przez miasta w ramach realizowanego przez Ministerstwo Środowiska Projektu „Opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

Szereg zaproponowanych w miejskich planach adaptacji działań dotyczy procesów wspomagania systemów ostrzegania przed zagrożeniami – podkreśla Katarzyna Kobiela z firmy Arcadis sp. z o.o. – Plany adaptacji tworzone są dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców dużych miast, ale ostrzeżenia o zbliżających się zagrożeniach pogodowych, muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców Polski. System powszechnego ostrzegania będzie uzupełnieniem m.in. Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Rządowe Centrum Informacji

Informacje o miastach i postępach prac dostępne są na stronie internetowej projektu http://www.44mpa.pl

powrót
  • 22
  • grudnia 2024Niedziela
Imieniny: Drogomir, Ksawera, Honorata, Zenon, Franciszka
Waluty:
Giełda: